Nešioju akinius, esu aukšta ir gan liekna. Taigi, pagal stereotipus, aš – „moksliukė“. Šiuo metu (paauglystėje) komentarai ypač žeidžia ir pradedu mąstyti: kodėl aš…
Ką aš padariau, kad sulaukiu tokių skaudžių replikų? Pasitikėjimo savimi ir taip trūksta, o dar tie žodžiai…
ATSAKYMAS: pamąstykime, kaip čia galima pasielgti, ir susigaudykime situacijoje. Taip, tikrai norisi prasmegti skradžiai žemę, išgirdus replikas apie išvaizdą.
Tokie žodžiai „užmuša“ ūpą ir sugadina nuotaiką, sukelia neviltį ir nenorą iš viso pasirodyti tarp žmonių. Tu tikrai nepadarei nieko blogo. Niekas neturi teisės įžeidinėti kito žmogaus.
Bet pašaipų ir patyčių šiais laikais pasitaiko labai daug. Ir aš svarstau – kodėl.
Nujaučiu, kad komentarus galėjo paskleisti tavo ar panašaus amžiaus vaikinukai, ar panelės. Gatvėje, mokyklos koridoriuje, troleibuse, baseine – bet kur taip galėjo atsitikti. Žinok, kad taip daro
žmonės, kurie patys turi kompleksų.
Paauglystėje merginos ima labai konkuruoti tarpusavyje ir savo vertę bando „pakelti“, kitą merginą pažemindamos ar pašiepdamos. Tai reiškia, kad „pasikėlimu“, perdėtai pasitikinčiu, kitą skaudinančiu elgesiu stengiamasi įveikti savo pačių kompleksus.
Su vaikinais yra kiek kitaip. Jie paauglystėje kankinasi, bet dar nelabai susigaudo, kad juose atsiranda susidomėjimas mergaitėmis. Daugeliui iš jų pasidaro labai baisu, kai užplūsta pojūčiai ir trauka pamatyti, „pakibinti“ ar pakalbinti merginą. Tada jie ima elgtis priešingai – kimba, stengiasi išvesti iš kantrybės panelę, šaiposi, stumtelėti ar timptelėti.
Viena iš dėmesio parodymo formų gali būti ir replikų apie išvaizdą laidymas. Todėl jeigu patyčias jauti iš vaikino, gali būti, kad taip jis rodo savo susidomėjimą, taip stengiasi atkreipti dėmesį. Netgi gatvėje.
Tai, ką parašei apie save, su laiku taps dideliais privalumais. Tai, kad esi aukšta ir liekna, yra daugelio mergaičių svajonė. Tau gali pavydėti ne viena. Dar reikia turėti omenyje, kad paauglės auga skirtingu greičiu ir po metų kitų tave prisivys ir net aplenks ūgiu kitos mergaitės.
Renkis ryškiau ir atlaikyk pradinį draugių kritišką spaudimą. Turėtum turėti savo įdomų stilių, kuris daugeliui bus įdomus, jeigu jį išlaikysi ir nepasiduosi. Akinius irgi galima vertinti skirtingai.
Žinau, kad tau pačiai nepatinka nešioti akinius. Šiais laikais tai normalu. Ar tau tinka akinių dizainas, kurį dabar nešioji, ar negali retkarčiais naudotis linzėmis? Ar tu vienintelė klasėje nešioji akinius? O kitos, tavo manymu, bjauriai atrodo su akiniais?
Dabar apie „moksliukų“ dalią. Būna klasių ir mokyklų, kuriose klasiokai spaudžia geriau besimokančius, nes patiems jiems nekaip sekasi. Tau pavydi klasiokai. Nebijok jų pavydo.
Gal verta duoti jiems suprasti, kad tu nutuoki, kodėl jie tave „traukia per dantį“. Gal tu gali kada nors pademonstruoti, kad tu turi dar ir tokį, pavyzdžiui, privalumą – žinai anglų kalbą ir supranti visus angliško slengo žodžius dainose. Arba turi kokį kitą privalumą ar stiprybę.
Būtina pačiai patikėti ir pasitikėti tuo, ką žinai ir moki, nesigėdinti taktiškai tai pademonstruoti. Kartais truputį surizikuoti ir daugiau pasireikšti tarp bendraamžių. Šiek tiek humoro irgi naudinga.
Aš žinau, kaip kartais būna baisu pasirodyti tarp žmonių. Pasitikėjimas savimi palaipsniui ateina, o sunkioji paauglystė praeina.
Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.
Atsakymai pasirodys DELFI gatvės rubrikoje „Psichologas pataria”.