NET 53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI

„Paniškai bijau mirties“

KLAUSIMAS: esu tikrai gan keblioje situacijoje. Man 15 metų. Šiais metais labai pradėjau bijoti mirties. Net nežinau kodėl. Viskas, kas susiję su mirtimi, man kelia didžiulę paniką.
Kai pagalvoju apie mirtį, ima smarkiau plakti širdis. Draugas man sako, kad pradedu jau visko bijoti. Bet iš tiesų bijau tik to, kas susiję su mirtimi. Bijau važiuoti liftu, nes įsivaizduoju, kad užstrigsiu, ims trūkti oro ir aš uždusiu…

Esu naivi, galbūt dėl to taip labai ir bijau. Tikrai norėčiau padėti sau. Kai tik ateina vakaras ar esu viena, aš vėl pradedu paniškai bijoti, kad man kažkas atsitiks ir aš mirsiu…

ATSAKYMAS: tik mes, žmonės, bijome mirties, kai ji realiai negresia. Todėl ir esame žmonės, nes turime sielą, o sieloje kaupiasi visokiausios baimės ir nerimas.

Taip ir tau atsitiko, kada pradėjai bijoti mirties ir visko, kas su ja susiję. Pirmiausia, tikrai nereikia savęs už tai smerkti. Iš pradžių yra beveik neįmanoma kontroliuoti tos „užplaukiančios“ baimės.


Yra dviejų rūšių baimės. Vienos baimės – tai realių žmonių, realių gyvūnų ar gamtos stichijų: žaibo, cunamio ir kitų dalykų – baimės. Šios baimės kyla iš žmogaus patirties ir žinojimo, kad šuo gali įkąsti, audra gali nuversti namą, žmogus gali būti piktas ir aprėkti. Tai ir yra realios baimės. Bijoti gyvatės, kai ją pamatai – normalu ir natūralu.

O kita rūšis baimių – nepaaiškinamos ir iš pirmo žvilgsnio nesuprantamos baimės. Realiai tu nesergi ir tau neteks mirti nuo sunkios ligos, liftas yra naujas arba suremontuotas ir tu tikrai neužstrigsi, kambario kampuose nesiveisia velniai…

Pati baimė gali būti tokia stipri ar visaapimanti, kad ir širdis ima smarkiau plakti ir prakaitas pila. Bijoti keistų dalykų gali būti gėda. Gerai, kad turi supratingą draugą, kuris tau padeda susidoroti su šia būsena, kai būna greta.

Pasirodo, keistos baimės mus aplanko labai dažnai, kai mes ko nors labai norime, bet negalime turėti ar patirti dėl tam tikrų priežasčių. Ir kuo labiau tu sau ko nors neleidi, tuo labiau bijai. Stiprėja tavo mirties baimė.

Ką daryti? Pripažinti, kad baimė yra toks pat teisėtas ir svarbus jausmas kaip ir kiti. Nebandyk jo užgniaužti.
Daug fantazuok ir įsivaizduok tai, ko bijai. Baimes galima išpiešti, išdainuoti, groti apie jas.

Psichologai bihevioristai – elgesio psichologai – moko nugalėti baimę, einant į vietas, kurios kelia nepagrįstą panišką baimę. Tuomet jaučiamasi dvejopai. Žmogus įsitikina, kad pavyzdžiui, nemirė ir grūdinasi išgyventi savo paties baimės jausmą.

Jeigu išbandžiusi panašius metodus, tavo baimė ir panika nemažėja, naudinga pasitarti su psichologu ar psichiatru. Baimės mažinamos vaistais ir gydomos psichoterapija.

Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.

Atsakymai pasirodys DELFI gatvės rubrikoje „Psichologas pataria”.

Mano išsaugoti straipsniai