Tai tikrai nelengvas klausimas. Ir jis sukasi daugelio jaunuolių galvose. Kaip netapti auka? Kaip žinoti, ar tave priims į naują kompaniją? Pabandysiu atsakyti. Ne vienam teko patirti jausmą, kai kompanijoje bijome pratarti žodį.
Baiminamės būti nuobodūs, užsisklendžiame. Vengiame pasireikšti, kad neapsikvailintume.
Ne vienam teko susidurti su nemandagiais žmonėmis, kurie niekaip negali užbaigti pokalbio ir visiškai nepaiso pašnekovo užuominų. Jie kalba tik apie save, visiškai nesidomi kitais, nekreipia dėmesio į pastangas keisti pokalbio temą…
Mes vengiame draugauti ne tik su agresyviais, bet ir nuoširdžiai nemokančiais bendrauti žmonėmis. Kyla sunkumų. Jaunuoliai, kurie neišmano nerašytų bendravimo taisyklių, laikomi nevykėliais. Šie keistuoliai nesupranta juokų, kartais „nusišneka“… Jie aplinkiniams sukelia nejaukumo jausmą.
Kodėl taip nutinka? Netinkamai bendraujantys jaunuoliai mano, kad jie elgiasi šauniai, tačiau iš tiesų jie atrodo susijaudinę, pikti ir sunkiai supranta, kodėl draugus tai piktina.
Kaip pritapti naujoje grupėje? Čia vien pasitikėjimo savimi tikrai nepakaks. Teks labiau stebėti naujos grupės bendravimo taisykles. Kurį laiką patartina stebėti naujus draugus. Pavyzdžiui, susibūrime stebėkite susirinkusius. Iš karto niekada nepulkite prie jų bendrauti ar įsijungti į pokalbį. Viską reikia daryti labai atsargiai.
Dažnai į chebrą nepriimami asmenys dėl dviejų pagrindinių priežasčių. Naujokai pernelyg greitai imasi vadovauti ir nesilaiko jau nustatytų chebros taisyklių. Pavyzdžiui, kas kiečiausias, su kuo negalima ginčytis…
Mes visi esame itin skirtingi, tačiau kiekviena grupė turi savo bendravimo taisykles. Dažniausios klaidos, dėl kurių mus atstumia kiti yra šios:
mes įsibrauname į grupę (norint susipažinti su nauja grupe, reikia priartėti prie jos, tačiau nesibrauti, luktelti kol tave pastebės, paklaus vardo. Nereikia lįsti į akis… );
mes bandome keisti žaidimo taisykles (grupė kalbėjo viena tema, o tu įsiveržęs keiti temą, nesąmoningai nori pasirodyti šaunus/-i. Siūlau pirmiausia įsilieti į grupę, o nepulti dominuoti, vaidinti, apsimetinėti);
mes pradedame atkakliai reikšti savo nuomonę (mes visi turime savo nuomones ir jas sunku sulaikyti neištartas, tačiau ką tik susipažinus su chebra, siūloma labiau klausytis, o ne kalbėti. Taip greičiau perprasime grupės bendravimo taisykles. Jeigu pulsi reikšti savo nuomonę, gali likti vienas, nes niekam ji bus neįdomi…);
mes imame ginčytis (ginčai pirmos pažinties metu sukelia nejaukumo jausmą ir gali suformuoti klaidingą nuomonę apie tave. Norint įsitraukti į naują kompaniją, labai svarbu geranoriškai ir pozityviai nusiteikti grupės atžvilgiu. Žinoma, su daug kuo tu gali ir nesutikti, tačiau nepamiršk, koks tavo tikslas – ar parodyti save, ar įsilieti į naują grupę, kurioje tikrai bus daug nuomonių skirtumų);
Jei nedarysi išvardintų klaidų, tavo šansai įsilieti į naują kompaniją padvigubės. Kas svarbiausia, norint pažinti naują komandą, naują draugų ratą, naują klasę? Paminėsiu tik kelis, mano manymu, svarbiausius dalykus.
Stebėk naujos grupės bendravimą, stenkis suprasti grupės “taisykles”, sutik jų laikytis, kol būsi priimtas/-a į naują grupę, ir tik vėliau pradėk siūlyti savo pastabas. Klausk kitų nuomonės, pabandyk atkartoti tai, ką jie kalba.
Gal tu perskaitęs straipsnį pasipiktinsi – „negi turiu būtinai įtikti naujai draugų, aplinkinių grupei?“. Sakyčiau, kad tai neįtikimas ir jokiu būdu ne nusižeminimas. Tu esi individas, o grupė – sistema. Sistema dėl vieno individo tikrai nesugrius. O tau gali būti naudinga ir svarbu pritapti. Vėliau įgavęs/-usi pasitikėjimo, galėsi labiau atsiskleisti kaip asmenybė.
Kaip likti neatstumtam? Mažiau galvok apie save. Rizikuok ir eik į priekį. Ne visos grupės mielos, tačiau turėdamas galimybę stebėti jas, galėsi ir pasirinkti, kokios kompanijos tau reikia.
Linkiu sėkmės, meilės ir kantrybės.
Visada Jūsų ir su Jumis
Rasa Kuodytė – Kazielienė