NET 53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
5 neįtikėtini faktai apie sapnus: netikėjome pačios

5 neįtikėtini faktai apie sapnus: netikėjome pačios, kol neperskaitėme

Visi tai daro: ir šuniukai, ir kačiukai, ir vabaliukai, ir žmonės… Ne, aš ne apie tai, apie ką jūs tikriausiai pagalvojote. Apie sapnus. Milijardai žmonių visame Žemės rutulyje kasnakt nukeliauja į savo svajonių šalį, patiria stulbinančių nuotykių, gyvena pasakose, tampa fantastinių filmų herojais, pamato žemėje nesančius vaizdus, arba išgyvena kasdienybę iš naujo.

Mokslininkai teigia, jog sapnai yra vieni iš paslaptingiausių žmogaus psichikos procesų, kurių kilmė dar nėra aiški. Ne visada pabudę prisimename, ką sapnavome, nors kiekvienas mūsų į sapnus pasineria 1 – 6 kartus per naktį, iš viso sapnuojame apie pusantros valandos.

Ne visada atsimename ką sapnavome naktį, nes kiekvieno iš mūsų miegą sudaro tam tikri periodai: dalį – trumpieji, dalį ilgieji. Tačiau ,be abejo, kiekvienas žmogus sapnuoja. Jei atsikėlęs kas nors pareiškia, jog taip puikiai miegojo, kad net nesapnavo, tai rodo, jog tas asmuo buvo paprasčiausiai pervargęs. Kartais sapnai būna spalvoti arba nespalvoti. Sapnuose atsiskleidžia mūsų pasąmonė. Sakoma, jog sapnuose žmogus į save žiūri lyg matydamas veidrodyje. Jie gali mus įspėti apie artėjančią nelaimę, ligą, netgi galime susapnuoti matematikos kontrolinio sprendimą.

Svajų išsipildimo metas

Vienas garsiausių mokslininkų, pradėjusių tyrinėti sapnų pasaulį buvo žydų kilmės austrų mokslininkas, psichoanalizės tėvas Zigmundas Froidas. ,, Sapnai – tai karališkas kelias į pasąmonę.” Tokia buvo Z. Froido nuomonė apie juos. Baimės, troškimai ir kiti jausmai, kurių mes kartais net nenujaučiame, atsiskleidžia mūsų sapnuose. Trumpiau tariant, Froidas aiškino, jog sapnuose iš esmės išsipildo mūsų svajonės. Netgi slogūs sapnai, kuriuose mes išgyvename nerimą ar smurtą, tėra viena iš troškimų išsipildymo formų.

Sapnuojantysis neturėtų sapnų simbolių suprasti tiesiogiai, juolab, kad dažnai net negalima suprasti, kodėl sapnavome vieną ar kitą daiktą. Taip yra dėl to, jog žmogaus pasąmonėje veikia sapnų turinio maskavimo mechanizmas, savotiškas filtras, slapčiausius žmogaus troškimus išreiškiantis simboliais. Z. Froido žodžiais, sapnai yra užmaskuotas išstumtų norų išsipildymas. Jo idėjos šalininkai galėtų pateikti, kad ir tokį pavyzdį : paauglys savo sapne sapnavo merginą, duodančią jam du balionus. Akivaizdu, jog balionai šioje situacijoje tėra tik simbolis, kuriuo išreikštas tikrasis troškimas.

Cheminės reakcijos mums bemiegant

Froido mokinys Karlas Gustavas Jungas, šveicarų psichologas bei filosofas, sutiko su dauguma mokytojo išvadų, išskyrus nuomonę, jog sapnuojant veikia pasąmonės cenzorius. Be to K.G. Jungas įrodinėjo, kad viena iš keistų sapnų savybių yra keista jų kalba, artima poezijai. Toji kalba pajėgi atskleisti sapno esmę.

Šiuolaikiniai mokslininkai vis dar ginčijasi, kaip gimsta sapnai. Viena iš jų teorijų teigia, jog akies obuolio trūkčiojimo (AOT) neramaus miego fazės metu, mūsų smegenyse vyksta sudėtingos cheminės reakcijos. AOT yra vienintelis metas, kai smegenys neišskiria tam tikrų medžiagų. Pakitusi širdies veikla, bei nervinių impulsų pakitimai ir lemia sapnus.

Mįslės atsakymas – jau greitai?

Vieną 73 metų pacientę ištiko infarktas, po kurio ligonė prarado gebėjimą sapnuoti. Mokslininkų grupei pavyko išsiaiškinti, kad insultas sužalojo užpakalinę smegenų sritį, atsakingą už vizualinės informacijos apdorojimą. Šis faktas leidžia spėti, kad būtent šioje smegenų dalyje gimsta sapnai.

Sapnai pagal pageidavimą

Kol specialistų grupės iš paskutiniųjų stengiasi įminti sapnavimo mįslę, išradėjai jau siūlo žmonėms sapnuoti tai, ką jie nori.

Japonų kompanija “Takara” išrado įrenginį, kurį užprogramavus galima sapnuoti norimus sapnus. Norėdamas “užsisakyti” sapną, vartotojas turi pažiūrėti į nuotrauką su jo širdžiai mielu žmogumi ar gražiu peizažu ir įvesti trumpą savo svajos aprašymą.

Šie duomenys perduodami į įrenginį, kuris manipuliuoja sapnais naudodamas balso fragmentus, šviesas, kvapus ir muziką. Po aštuonių valandų aparatas automatiškai pažadina vartotoją, kad šis nepamirštų susapnuotų siužetų.

Nors serijinė aparato gamyba dar nepradėta, tačiau kai kurie įmonės darbuotojai, su kuriais bandomas įrenginys, teigė, jog sapnavo tai ką “užsisakė”. “Takara” jau paskelbė, kad sapnų generatoriaus kaina sieks 140 JAV dolerių.

Mano išsaugoti straipsniai