Nepaaiškinamas pyktis, vis užplūstanti melancholija, apatija ar paprasčiausias liūdesys tampa dažnais, tačiau visiškai nepageidaujamais palydovais kasdieniame gyvenime. Vis dėlto šaltaisiais metų laikais norisi koncentruotis ne į blogas emocijas, o į kur kas svarbesnius dalykus – mokslus, studijas, laiko leidimą su draugais ar skubiai artėjančias šventes. Šiame straipsnyje bus pateikti patarimai visoms, kurios nebežino, kaip tvarkytis su vis užplūstančia apatija.
Sezoninis afektinis sutrikimas – rimtas ir moksliškas dalykas, dar kitaip žinomas kaip žiemos melancholija ar žiemos depresija. Neleiskit pavadinimui jūsų suklaidinti – jis pasireiškia ne tik tada, kai pradeda kristi pirmasis sniegas. SAS veikia ir pargrįžtant pirmiesiems paukščiams, ir kaitinant vasarinei saulei. Na, ne šiaip sau žavingoji Lana Del Rey sukūrė dainą apie vasaros liūdesį.
1. Susirask naują pomėgį.
Visada svajojai nukeliauti į Paryžių? Užsirašyk į prancūzų kalbos kursus. Vaikinas vis raukosi, kai tryliktą kartą iš eilės vakarienei pateiki makaronus su sūriu? Rask taip pat beviltiškai virtuvėje besijaučiančių bendraminčių ir išmok gaminti. Sąstingį puikiai padės išsklaidyti Lotynų Amerikos šokių pamokos, malonūs kvapai, namuose verdant muilą ar žavaus vaikino teikiamos gitaros pamokos – svarbiausia nebijoti išbandyti šio to naujo.
2. Kiekvieną šalto rudens ar snieguotos žiemos dieną galvoji apie tai, kaip maloniai saulė glostė tavo kūną?
Galbūt į Havajus ištrūkti ir nepavyks, tačiau ir savo gimtajame mieste gali paieškoti vietų, kurios bent šiek tiek primintų vasarą. Laisvalaikiu apsilankyk sporto klube, pagulinėk šiltoje vonioje ar pasikaitink saunoje. Galbūt tai ir ne tas pats, kas paplūdimys, tačiau pirtelės šiluma gali prabudinti net ir didžiausias surūgėles.
3. Kaip įmanoma daugiau būk lauke.
Neužsidaryk namie ir neapsiklok krūva antklodžių, net jeigu ir labai norisi. Kuo daugiau sportuok – bėgiok parke, važinėk dviračiu (naudokis proga, kol žemės nepadengė storas sniego ir ledo sluoksnis!) ir stenkis sugauti kiekvieną saulės spindulį, net jeigu jie pastarosiomis dienomis ir yra pati didžiausia retenybė.
4. Lepink save.
Nelauk, kol vaikinas į lovą atneš pusryčius ar mama iškeps tavo mėgstamiausią pyragą. Imkis iniciatyvos pati! Nudžiugink savo kūną atpalaiduojančiu masažu, įsigyk brangesnį lūpdažį, nei esi įpratusi ar vietoj gaminimo namie pavakarieniauk restorane. Galbūt tai tik smulkmenos, tačiau jos gali padėti jaustis bent šiek tiek geriau.
5. Įnešk į savo gyvenimą spalvų.
Nesvarbu kas tai būtų – ar ryškiai raudonas paltukas, ar vasarinę saulę primenantys geltoni nagai, ar močiutės numegztas žalias megztinis. Dėvėdama ryškias spalvas gali pasikelti sau nuotaiką. Ar bent jau taip teigia psichologai!
6) Mesk į šalį liūdnas knygas
…ir dešimtą kartą nežiūrėk to į neviltį varančio filmo, kurio gale mylimieji išsiskiria, o šuo tragiškai žūsta. Kartais mums visoms norisi pagailėti savęs, tačiau nepersistenk. Niekas kitas neprivalo tavęs linksminti – tai gali padaryti ir pati. Paskaitinėk linksmas istorijas, peržvelk juokingus vaizdo įrašus Youtube (rekomenduoju nesėkmingas talentų šou perklausas!) ar pakikenk iš to, ką mėgstamas humoristas rašo ant savo sienos Facebook’e.
7. Užsiimk mėgstama veikla.
Visai nesvarbu kas tai būtų – piešimas, dainavimas, rašymas ar bėgiojimas – oro kaita neturėtų tavęs stabdyti. Mėgstamas hobis privers tave užsimiršti, nuteiks kur kas pozityviau ir neleis galvoti apie liūdesį. Stenkis būti užimta kaip įmanoma labiau – kuo mažiau laisvo laiko, tuo mažiau neigiamų minčių, kurios užplūsta panirus į apmąstymus.
8. Nebijok permainų.
Atspindys veidrodyje pabodo? Norisi kažko naujo? Keiskis. Drąsiai įžingsniuok į grožio saloną ir pasidaryk tokią šukuoseną, apie kurią drįsai tik pasvajoti. Perdažyk kambario sienas kita spalva, vietoj tamsių džinsų, kokius perki jau dešimt metų, įsigyk ryškiai geltonus. Keičiasi metų laikai, keiskis ir tu.