NET 53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
kaip manipuliuoti žmonėmis
manipuliatorius

6 būdai, kaip manipuliatoriai priverčia žmones daryti tai, ko nori jie

Tikriausiai esate girdėję istorijų, kaip apsukrūs manipuliatoriai iš žmonių išviliojo turtus, privertę daryti kažką prieš kitų žmonių valią ar ilgus metus terorizavo. Kaip jiems tai pavyksta? Atsakymas slypi mūsų žmogiškumo esmėje – mūsų proto ir socialinių instinktų galioje.

Tad kaip manipuliuojantys ir sociopatiški žmonės apgaudinėja mus, kad įvykdytume jų reikalavimus?

Jie išnaudoja mūsų žmogiškumo prigimtį

Turite suprasti tris pagrindinius dalykus apie mūsų žmoniją: mūsų protas yra labai galingas, ir tai, kuo tikime, yra stipresnė už tai, ką žinome. Žmonės yra biologiškai užprogramuoti reaguoti į kitus. Kai kurie žmonės, pavyzdžiui, sociopatai, yra manipuliavimo mūsų įsitikinimais ir reagavimo specialistai. Mūsų realybei didelę įtaką daro mūsų protas.

Tai, kaip mes suvokiame pasaulį, kokias galimybes įsivaizduojame ir ką patiriame, gali sukurti tai, kuo tikime. Vienas stipriausių to pavyzdžių – placebo efektas. Standartinis būdas patikrinti naujų vaistų veiksmingumą yra aklas klinikinis tyrimas, kurio metu vieni pacientai gauna naują vaistą, o kiti gauna placebą – tai, kas atrodo kaip vaistas, bet jame nėra vaisto.

Pacientai nežino, ar jie vartoja tikrąjį vaistą, ar placebą. Dažnai pacientai, vartojantys placebą, patiria tą pačią vaisto naudą, kaip ir pacientai, kurie vartoja faktinį vaistą. Tyrimai rodo, kad teigiami lūkesčiai suteikia placebui galios.

Jie manipuliuoja pasiūlymo galia

Šis pavyzdys remiasi asmeninėmis istorijomis. Vienai moteriai buvo diagnozuota Parkinsono liga, kai jai buvo 42 metai. Daugelį metų ji buvo sunkiai pastebima, bet galiausiai moteris pradėjo demonstruoti Parkinsono liga sergantiems pacientams būdingą nevalingą judesį, vadinamą diskinezija. Ji dalyvavo klinikiniame tyrime, išgėrė vaistų ir jos nekontroliuojami judesiai nutrūko. Ji manė, kad naujasis vaistas yra stebuklingas vaistas. Ji buvo sužavėta. Visi buvo sužavėti.

Tada, klinikinio tyrimo pabaigoje, ji sužinojo, kad visą laiką vartojo placebą. Jos nekontroliuojami judesiai grįžo.  Kodėl svarbi ši istorija? Nes tai parodo mūsų įsitikinimų galią. Moteris norėjo, kad vaistas veiktų. Ji tikėjo, kad tabletės jai padės. Jos įsitikinimas privertė jos logišką mąstymą sustoti.

Manipuliatoriai yra charizmatiški

Kai į mus kreipiasi manipuliatoriai, viena iš pagrindinių jų gundymo strategijų yra pasakyti mums tai, ką norime išgirsti. Kodėl? Nes norime tuo tikėti. Ir kai sociopatai įtikina mus jais tikėti, mumis lengviau manipuliuoti. Vienas vyras moteriai pasakė, kad jis buvo sėkmingas verslininkas, Holivudo scenarijų autorius ir apdovanotas karo didvyriu. Visa tai buvo melas, jis buvo sukčius. Tačiau tuo metu moteris norėjo tikėti, kad šis nepaprastas žmogus, šis superherojus, ją įsimylėjo. Taigi ji juo patikėjo, o tai buvo psichologinio ryšio pradžia.

Jie atskleidžia psichologinių ryšių stiprumą

Santykiai yra psichologinis ryšys, verčiantis mus jausti ryšį su kitu žmogumi. Ryšys pirmiausia užmezgamas per malonumą. Tačiau anksčiau ar vėliau sociopatas kažką daro, kad sukurtų mumyse baimę ir nerimą. Galime sugauti jį meluojant, arba pykstant ant mūsų. Mes kenčiame baimę ir nerimą, nes nerimaujame, kad prarandame santykius. Tačiau stebėtina, kad baimė ir nerimas iš tikrųjų sustiprina psichologinį ryšį, kurį jaučiame.

Norime grįžti prie malonumo, kurį jautėme pradžioje. Taigi mes susisiekiame, kad aptartume problemą. Galime atsiprašyti už tai, ko nepadarėme. Galiausiai susitaikome su savo partneriu – ir tai vėl sustiprina psichologinį ryšį. Tai tampa užburtu ratu – malonumas, baimė ir nerimas, susitaikymas. Ir su kiekvienu rato pasukimu psichologinis ryšys, kurį jaučiame, tampa vis stipresnis. Galų gale tai gali tapti trauminiu ryšiu.

Jie naudojasi intymumo žavesiu

Žmonės iš esmės yra socialūs tvariniai. Mūsų poreikis socialiniams ryšiams yra labai gilus, nes mūsų gebėjimas gyventi kartu grupėse leido žmonijai išgyventi kaip rūšiai. Taigi mes esame biologiškai užprogramuoti reaguoti į kitus žmones. Vienas iš būdų, kuriuo mūsų biologija palaiko mūsų socialinį atsaką, yra hormonas ir neurotransmiteris, vadinamas oksitocinu. Mūsų kūnai išskiria šią medžiagą bet kuriuo metu, kai patiriame intymumą.

Tiks bet koks intymumas – apsikabinimai, pokalbis ir tikrai seksas. Oksitocinas leidžia jaustis ramiems, pasitikintiems ir patenkintiems, mažina baimę ir nerimą. Kas atsitinka, kai kas nors sukelia oksitocino šūvį mumyse? Jaučiame pasitikėjimą, taip pat jaučiame norą atsilyginti žmogaus pasitikėjimu.

Nežinau, kiek sociopatų yra susipažinę su oksitocinu, bet jie tikrai žino, kaip veikia žmogaus prigimtis. Sociopatai žino, kad būdas priversti jus daryti tai, ko jie nori, yra parodyti, kad jumis pasitiki.  Taigi jie atrodo skurdžiai ir pažeidžiami ir sako, kad esate vienintelis asmuo, galintis jiems padėti. Dėl mūsų žmogiškos prievartos reaguoti gali būti labai sunku jiems pasakyti „ne“. Jie sugalvoja, kaip paspausti mūsų mygtukus, o mes vykdome manipuliatoriaus reikalavimus.

Jie supranta traumos ryšio galią

Jei esate susijęs su traumomis, gali būti dar sunkiau atsispirti manipuliatoriaus reikalavimams. Traumos ryšys, dar vadinamas išdavystės ryšiu, yra stiprus ryšys, kurį jaučiate su žmogumi, nors žinote, kad tas asmuo jus destruktyvus.

Tikriausiai esate girdėję apie „kovok arba bėk“ reakciją: tai reiškia, kad susidūrę su pavojumi jūs arba bėgate, arba stovite ir kovojate. Biologiškai esame užprogramuoti reaguoti į kitus – tai ypač pasakytina apie empatus tarp mūsų. Manipuliatoriai yra labai įgudę pasinaudoti mūsų įsitikinimais, natūraliu noru reaguoti ar traumomis, kad atitiktume jų reikalavimus.

Mano išsaugoti straipsniai