Ko niekada negalima toleruoti? Be abejo, smurto, įžeidimų ir išdavysčių. Bet būna ir ne tokių akivaizdžių mylimojo poelgių, kurie, psichologų nuomone, taip pat pamažu, bet negrįžtamai pražudo meilę.
Kada moteriai reikia reaguoti išties staigiai ir ryžtingai, kokios mylimojo elgesio apraiškos neleistinos tarpusavio santykiuose?
Nepagarba. „Na, ką tu išmanai!“ ir pan.
Nepagarba gali reikštis įvairiai. Tai ir akivaizdžiai demonstruojamas požiūris įtave kaip į antrarūšį žmogų, ir tavo norų, prašymų ignoravimas, nesiskaitymas su tavo nuomone ir planais, tavo pasiekimų nuvertinimas.
Į visas nepagarbos apraiškas reaguok ramiai, bet ryžtingai: „Man labai nemalonu tai girdėti, prašau taip su manim nekalbėti.“ Be abejo, gali išgirsti, kad esi per daug jautri, kad iš musės darai dramblį ir pan.
Nesileisk į ilgus emocingus pasiaiškinimus, bet trumpai pakartok: „Su manim prašau taip nekalbėti, tai neleistina.“
Kritika. „Na, tu ir tinginė“ ir pan.
Tokie žodžiai – tai tavo asmenybės, tavo savivertės ataka ir mėginimas tave perkeisti. „Amžinai nieko nespėji, ir ką tu per dienas veiki?“ „Kokia tu atgrubnagė (lėtapėdė, tinginė ir pan.)“, „Tavo amžiaus moteriai (su tokia figūra) taip rengtis – katastrofa“, ir pan.
Atmink, kitas žmogus (netgi mylimasis) gali kritikuoti tik netinkamą, jo nuomone, tavo elgesį su juo. Pvz., jis gali priminti tau, kad laukė tavo skambučio, kaip buvote susitarę, bet tu nepaskambinai. Tai – elgesio kritika, ir ją reikia priimti. Bet jei mylimasis ima „komentuoti“ tavo kūną, tavo mąstymo ar gyvenimo būdą – ši kritika žeminanti ir nepriimtina.
Taigi, tokiu atveju būtinai paaiškink savo partneriui, kad kritikuoti galima tik žmogaus veiksmus – jis to gali ir nežinoti. Ir primygtinai pasiūlyk jam atsisakyti žeminančios asmeninės kritikos. Be abejo, ir pati jos turi nevartoti.
Manipuliacijos. „Jeigu mylėtum…“ ir pan.
Manipuliacijos – tai būdas ko nors pasiekti paslėptais metodais. Tam pasitelkiama viskas, kas gali tau sukelti kaltės, gėdos jausmą, kas gali perkelti atsakomybę ant tavo pečių. Siekiama atrasti tavosilpnąsias vietas ir jomis pasinaudoti. „Jei nori išsaugoti mūsų santykius, tu privalai…“, „Aš taip stengiausi, o jai, matai, nepatinka“, ir pan.
Bet kurie kaltinimai tema „Jei tu nepasikeisi… “ „Viskas per tave“ ir pan., demonstruojamos nuoskaudos ir aukos vaidmuo rodo, kad tavimi siekiama manipuliuoti. Ir apie jokius sąžiningus, pagarbius ir lygiateisiškus santykius tada jau negali būti nė kalbos.
Tokiu atveju tu privalai pasakyti jam, kad jei jis ko nors nori ar kuo nors nepatenkintas, tai turi sakyti tiesiai, aiškiai ir sąžiningai. Santykiai – tai dviejų žmonių pastangos. Negalima suversti atsakomybės ar kaltės vienam. Svarbu abiem kalbėtis ir viską išsiaiškinti, kol ne vėlu.
Melas. „Aš turiu padėti draugui!“ ir pan.
„Brangioji, turiu padėti draugui persikraustyti“, – sako mylimasis. O paskui paaiškėja, kad jo buvusioji paprašė padėti jai išspręsti kai kurias problemas. Ir esmė čia ne tai, kad jis jai padėjo, o tai, kad jis šitai nuslėpė nuo tavęs. Nieko nekeičia netgi jo pasiteisinimas, kad taip jis manė apsaugosiąs tavo jausmus.
Tvirti santykiai visada grindžiami pasitikėjimu. Jei žmogumi negali pasitikėti, negali su juo būti laimingas. Taip jam ir turi pasakyti. Pasakyk, kad nori juo tikėti ir nori būti tikra, kad jis niekada tavęs neapgaudinės bijodamas tavo neigiamos reakcijos į savo poelgius. Kalbėk tiesiai, be manipuliacijų. Ir jei ištarsi labai svarbų sakinį: „Jei tai pasikartos…“, tai būk pasirengusi padaryti taip, kaip tvirtini.
Asmeninės erdvės pažeidimas. „Aš geriau žinau, kas tau geriausia!“ ir pan.
Prie šių netoleruotinų jo elgesio apraiškų galima priskirti ir visus mėginimus kontroliuoti kiekvieną smulkmeną (ten neik, su tuo nesusitik), taip pat pavydą, telefono išklotinių tikrinimą, socialinių tinklų sekimą ir pan.
Be abejo, jau pirmąkart išgirdusi kategoriškus paliepimus, kaip antai: „Arba lieki namuose, arba tarp mūsų viskas baigta!“, turi ryžtingai užkirsti kelią visiems tokiems bandymams. Jis turi suprasti, kad vienas kitą mylintys žmonės negali laikyti vienas kito savo nuosavybe. Turi jam aiškiai pasakyti, kad brangini jūsų santykius, kad atsižvelgsi į jo nuomonę, bet elgsiesi taip, kaip manysi esant tinkama ir reikalinga.
Elgtis sąžiningai, bendrauti atvirai ir su pagarba – tokiais principais psichologai pataria vadovautis poroms, norinčioms kurti ilgalaikius tvirtus santykius.