Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Žemynos dovanos
Afirmacijos

Mūsų minčių galia ir afirmacijų naudojimas: ką verta žinoti?

Šio straipsnio tikslas yra papasakoti kaip mūsų mintys formuoja gyvenimą, kokią įtaką daro tai, kokiu tonu kalbame su savimi, kokius žodžius naudojame ir, kaip galima naudoti afirmacijas pozityviam pokyčiui.

(Patarimais dalinasi Lina Žemyna iš „Žemynos dovanos“)

Trumpai apie mane

Esu iliustratorė, refleksinių kortų kūrėja. Mano projektai prasideda nuo piešinio ir baigiasi šviesia mintimi. Piešimas visada buvo mano gyvenimo dalis.  Žengiant saviugdos keliu gimė mintis apjungti piešinius su įrankiais saviugdai ir terapijai. Iliustracijos sustiprina ir papildo tekstus.  Ne tik tikiu, bet ir žinau, kad tai veikia, todėl drąsiai dalinuosi su kitais.

Mūsų mintys

Mūsų mintys yra galingas įrankis, kuriuo kiekvienas neišvengiamai naudojamės sąmoningai arba chaotiškai. Mintys veikia mūsų suvokimą, emocijas ir veiksmus. Mokslininkai sako, kad per parą mus aplanko ~50 000 minčių. Deja, dažnai dauguma jų yra negatyvios.

Būna, kad sakome: „Na štai ir prisišnekėjau”. Tad prisišnekėkime sveikatos, laimės, meilės.

Pasikartojančios mintys ilgainiui tampa mūsų įsitikinimais ir įpročiais, kurie formuoja kasdienį elgesį bei pasirinkimus. Gera žinia ta, kad mes visada galime rinktis. Afirmacijos yra galingas įrankis, padedantis sąmoningai kartoti pozityvias mintis ir taip paveikti mūsų pasąmonę. Mūsų mintys perauga į žodžius, veiksmus, kuria charakterį, ir galiausiai – likimą.

Kaip kalbame su savimi?

Labai svarbu skirti laiko ir dėmesio tam, kad pastebėtume, kaip kalbame su savimi. Ar esate girdėję apie mokslinius tyrimus, kai augalams yra sakomi palaikantis žodžiai švelnia ir meilės pripildyta intonacija, o kitiems grubiai kartojama, kad nieko iš jų nebus, kad jie nevykę, netinkami? Pirmieji auga, veši ir žydi, o pastarieji nuvysta ir sunyksta.

Po tokių įrodymų, kaip galima netikėti, kad tai, kaip kalbame su savimi yra svarbu? Tad priėjus prie veidrodžio, sukluskime: kokios mintys mus aplanko, ar ne per garsiai ir ne per smarkiai vidinis kritikas vardina dalykus, kuriuos norisi keisti, kurie galėtų būti kitokie? O ką sakau sau, kai nutinka kažkas netikėto, nemalonaus? Ar ne per grubiai save baru suklydus? Ar kalbėčiau taip su artimu ir mylimu žmogumi? Bet net ir pastebėjus savo grubią kalbą, būkime sau švelnūs ir palaikantys. Tai įgūdis, kurį galima lavinti, tiesiog daugiau stebėti ir keisti sąmoningai, palaikančiai.

Kai tik pastebiu kritišką, grubų toną, stabteliu ir primenu sau, kad aš esu tas žmogus, kuris gali ir privalo save palaikyti, paskainti ir padrąsinti. Žodžius ir toną keiskime palengva. Iš pradžių galiu sakyti sau: „nėra taip jau blogai“, o vėliau pasakyti sau komplimentą, pagirti savo kūną ar savybę taip, kaip iš tiesų tikiu. Svarbu, kad gerai jaustumėmės tai darydami.

Afirmacijos

Afirmacijos yra vienas iš galingų įrankių nukreipti savo mintis pageidajama linkme ir manifestuoti norimą tikrovę. Afirmacijų idėjos siejamos su senovės civilizacijomis, tokiomis kaip senovės Egiptas ir Indija, kur įvairios mantrų ir maldų formos buvo naudojamos meditacijos ir dvasinių praktikų metu. Šios mantros buvo kartojamos siekiant pasiekti vidinę ramybę, dvasinį tobulėjimą ar apsaugą.

XX a. pabaigoje afirmacijos tapo plačiai žinomos ir populiarios visame pasaulyje dėl amerikiečių autorės Louise Hay darbų. Louise Hay įtvirtino afirmacijų naudojimą savipagalbos ir psichologinės gerovės praktikoje. Šiandien afirmacijos yra plačiai naudojamos psichologijoje, saviugdoje, meditacijoje ir net verslo srityse kaip priemonė siekiant asmeninio augimo ir pozityvaus mąstymo.

Kaip naudoti afirmacijas kasdienybėje?

  • Pasirinkime tinkamas afirmacijas. Identifikuokime savo tikslus ir poreikius: Nuspręskime, kuriose gyvenimo srityse norime pokyčių (pvz., savivertė, sveikata, santykiai, karjera). Sukurkime arba pasirinkime  teigiamas frazes: Pavyzdžiui, jei norime padidinti pasitikėjimą savimi, galime naudoti tokią afirmaciją kaip „Su kiekviena diena aš vis labiau pasitikiu savimi.“
  • Raskime laiką kasdienėms praktikoms. Ryte: Pradėkime dieną su afirmacijomis. Pasikartokime jas pabudę, kai esame ramūs ir susikaupę. Tai gali tapti mūsų rytinės rutinos dalimi kartu su meditacija ar kava. Vakare: Prieš miegą skirkime keletą minučių afirmacijoms. Tai padės nuraminti mintis ir pasiruošti poilsiui.
  • Integruokime afirmacijas į savo kasdienes veiklas. Veidrodis: Kartokime afirmacijas žiūrėdami į save veidrodyje. Tai padeda sukurti tvirtą ryšį tarp mūsų žodžių ir tikėjimo jais. Rašymas: Užrašykime afirmacijas į dienoraštį ar specialų sąsiuvinį. Kasdien kartojant ir rašant frazes, jos giliau įsitvirtina mūsų sąmonėje. Vizualizacija: Kartodami afirmacijas, įsivaizduokime, kad jos jau yra mūsų realybė. Vizualizacija sustiprina teigiamų žodžių poveikį. Technologijos: Nustatykime priminimus telefone arba kompiuteryje, kad afirmacijos kartotųsi dienos eigoje, arba naudokime afirmacijas kaip užrašą ekrane, ekrano fone.
  • Įtraukime afirmacijas į stresines situacijas. Kai jaučiame stresą ar nerimą, naudokime afirmacijas, kad nuramintume  savo mintis. Pavyzdžiui, jei jaučiuosi nesaugus, galiu pakartoti: „Aš esu saugus/saugi ir viskas vyksta mano labui.“
  • Kurkime afirmacijų ritualus. Afirmacijų kortelės: Kiekvieną rytą išsitraukime ar išsirinkime vieną, kurią kartosime visą dieną. Meditacija: Įtraukime afirmacijas į savo meditacijos praktiką. Tai gali būti kartojamos frazės arba mintys, kurias lydime giliai kvėpuodami.

Nuoseklumas ir kantrybė

Svarbu būti nuosekliems ir kantriems. Teigiami pokyčiai neįvyksta per naktį. Nuolatinis afirmacijų kartojimas ir tikėjimas jomis padeda ilgainiui įsitvirtinti naujiems mąstymo modeliams.

Užbaigiant verta pabrėžti, kad afirmacijos yra ne tik žodžiai, bet ir galingas įrankis, kuris gali padėti mums kurti teigiamus pokyčius gyvenime. Integravus afirmacijas į kasdienę rutiną, galime pamažu transformuoti savo mintis, jausmus ir veiksmus. Svarbiausia yra nuoseklumas ir tikėjimas, kad kiekviena ištarta frazė veda mus link didesnės vidinės harmonijos ir gyvenimo pilnatvės. Leiskime afirmacijoms įsilieti į mūsų kasdienybę ir jų galia kurkime tokią tikrovę, kokios iš tiesų trokštame.

Mano išsaugoti straipsniai