NET 53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Dažniausios spuoguotos odos priežiūros klaidos

Dažniausios spuoguotos odos priežiūros klaidos

Spuogų spaudymas, dažnas odos šveitimas, netinkamų odos priežiūros priemonių pasirinkimas – tai tik keletas iš odos priežiūros klaidų. „Aknės gydymas – tai medikamentinio gydymo, dermatologinės priežiūros ir subalansuoto gyvenimo būdo derinys. Sveika gyvensena (mitybos, streso ir t.t įtaka), teisingų priežiūros priemonių parinkimas, protingas elgesys su oda (spuogų spaudymo, krapštymo, dažno veido lietimo vengimas) – visa tai svarbi aknės gydymo dalis. Todėl labai svarbu domėtis, mokytis, žinoti savo odos tipą ir jautrias jos vietas.

Vien gydytojo žinių nepakaks – tik bendradarbiavimas tarp gydytojo ir paciento duoda geriausius rezultatus“, – sako gydytoja dermatovenerologė Asta Dumbliauskienė. Gydytoja šiandien dalinasi savo patirtimi ir pataria, kaip išvengti dažnai kartojamų odos priežiūros klaidų, kurios tik dar labiau pablogina odos būklę.

Gydytoja dermatovenerologė Asta Dumbliauskienė

Kosmetiką perki neatsižvelgusi, kokiam odos tipui ji skirta.

Labai svarbu odos priežiūros priemones rinktis pagal odos tipą. Mūsų oda skirstoma į riebų, sausą ir kombinuotą (mišrų) tipus. Labai dažnai turime tiek riebių zonų („T“ zona – kakta, nosis), tiek sausesnių veido sričių. Aknė – mišrios/riebios odos problema, todėl visada ieškokite kremo, ant kurio parašyta „mišrios ar riebios odos kremas“. Net jei matote užrašą „Drėkinanti priemonė“, bet neparašyta, kokiam odos tipui ji skirta, vadinasi ji skirta visiems odos tipams. Dažnai tokiose priemonėse rasime vaškų ar aliejų, kas neabejotinai apsunkins ir kimš jūsų odą. Todėl, pradedant prausikliu, baigiant kremu, kauke ar pudra veidui – VISOS priemonės turi būti skirtos mišriam ir/ar riebiam tipui.

Per daug šveiti ir valai odą.

Riebią odą reikia šveisti, bet ne dažniau kaip vieną kartą per savaitę. Kiekvienos dienos „pilingas“ gali per daug įjautrinti odą. Be to, prisiminkim, kad veide būna ir sausesnių sričių, kurioms tokia intensyvi procedūra tikrai netiks – gali atsirasti raustančių šerpetojančių dėmių, dažniausiai matomų skruostuose.

Bandai spuogus spaudyti.

Spuogai nespaudomi! Visi žinome šią taisyklę, bet vis tiek kyla noras spuogą išspausti. Spuogas – gilus riebalų liaukos uždegimas. Jį spausdami, dalį turinio išspaudžiame į paviršių, bet kita dalis nustumiama gilyn. Taip formuojami randeliai, pigmentinės dėmės, jau nekalbant apie tai, kad veido spuogų spaudymas gali baigtis sepsiu (kraujo užkrėtimu).

Dezinfekuoji spuogus spiritu.

Spiritas – stipri dezinfekuojanti odą išsausinati priemonė priemonė, kuri netinkama kasdienei spuoguotos odos priežiūrai. Jį naudojant oda išsausėja, o vėliau formuojasi pigmentinės dėmės.

Tikiesi, jog aknę gali išsigydyti pati, namų sąlygomis.

Kaip dažnai į mane kreipiasi jauni žmonės po nesėkmingų mėginimų aknę gydytis namuose arba pas kosmetologą. Aš rekomenduočiau pradėti atvirkštine tvarka – jei matote, kad atsirado spuogų, jų daugėja, pirmiausia kreipkitės į dermatologą. Kuomet vizito metu aptariama odos būklė, sudaromas gydymo planas, tuomet su malonumu nukreipiu pacientus kosmetologėms. Jos valo, padeda prižiūrėti odą. Blogiausia yra pačiam eksperimentuoti savo oda, nes tai reiškia eksperimentus su savo grožiu! Niekada to nedarykite! Kas padėjo jūsų draugei gali visiškai netikti jums.

Aknės pažeistos odos priežiūros priemones perki savo nuožiūra.

Kita problema – neteisingas vaistų ar odos priežiūros priemonių naudojimas. Dažniausiai gydytojas skiria gydymo vaistais kursą, o medikamentinį gydymą derina su dermatologine kosmetika. Tačiau aknei reikia laiko, todėl prisiminkite, kad maksimalus efektas, deja, nepasimatys akimirksniu. Yra priemonių, kuomet tik po 3–4 savaičių kruopštaus naudojimo galima pradėti tikėtis pagerėjimo.

Deja, turiu tokių nekantrių pacientų, kurie atėję į konsultaciją, atsineša visą maišą įvairių priemonių visiškai nusivylę. Kai pradedame aptarinėti paaiškėja, kad tepta buvo „gal savaitę, gal dvi, bet nepadėjo ir pirkau naują priemonę“. Kiekvienam vaistui ar odos priežiūros priemonei yra savas kursas, kurio reikia laikytis.

Galvoji, kad spuogai gali būti tik paviršiniai.

Viena svarbiausių biologinių aknės priežasčių – per daug aktyvios riebalų liaukos. Visa tai, kas stimuliuoja šių liaukų veiklą, skatina kauptis riebiam sekretui, kimštis poroms, susidaro geros sąlygos daugintis bakterijoms, prasideda uždegimas – taip matome spuogą. Kartais uždegimas būna itin gilus, tuomet formuojasi mazgai, cistos, o tai palieka gilius randėjimo pėdsakus odoje.

Ignoruoji gyvenimo būdą, maitiniesi nesubalansuotai.

Neteisingos mitybos ypatumai – greitas maistas, alkoholis, aukštą glikeminį indeksą turintis maistas mūsų kraujyje formuoja staigų cukraus šuolį. Į tai sureaguoja riebalų liaukos, kurios pradeda aktyviai gaminti odos riebalus. Egzaminai, nuovargis, stresas taip pat paskatina riebalinių liaukų veiklą.

Nori sužinoti, ko dar reikia vengti kovojant su spuogais? Apsilankyk www.tiesa-mitas.lt, kur rasi visą tiesą apie spuogus ir gydytojų dermatologų patarimus.

Mano išsaugoti straipsniai