Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Dermatologė pataria: pamiršk aknę visiems laikams

Dermatologė pataria: pamiršk aknę visiems laikams

Niekaip neišnykstantys spuogai gali tapti ilgalaike ir erzinančia problema, verčiančia užduoti sau beprasmius klausimus, panašius į: „kodėl aš?“ ir „kodėl man?“.

Tačiau jie veda tik savęs gailėjimo link, dar blogiau, neišsprendžia problemos. Vietoje bambėjimo reikėtų išsiaiškinti, kaip tinkamai gydyti spuogų nualintą odą ir ko reikia vengti, jei trokšti lygaus ir spindinčio veido. Padėti ieškoti atsakymų į šiuos klausimus sutiko gydytoja dermatologė dr. Eglė Aukštuolienė, kuri papasakojo, kodėl kyla spuogai ir kaip juos įveikti.

SPUOGAI – ODOS LIGA?

Spuogai – tai odos ligos, vadinamos akne, rezultatas. Moksliškai tariant aknė yra plauko folikulo ir riebalinės liaukos liga, kuri pasireiškia bėrimais ant veido, neretai ir krūtinės, nugaros ar pečių. Negydant aknės gali atsirasti randai, atsirandantys dėl spuogų, oda tampa nelygi, negraži ir tada jau net geriausi maskuokliai bei pudros pasidaro nenaudingos.

KODĖL KYLA SPUOGAI?

Gydytoja pasakojo, jog spuogų atsiradimo priežasčių yra daugybė. Jie atsiranda dėl odos viduje vykstančių biologinių procesų, kuriuos paskatinti gali genetika, lytinių hormonų ir riebalų sintezės pokyčiai, odai netinkančios kosmetikos naudojimas, vaistai, stresas, nepilnavertė mityba ir kt. Tad pastebėjus, jog spuogų daugėja, reikėtų susimąstyti, kodėl taip yra. Galbūt pasikeitė mityba, o gal patiriama daug streso? Tačiau specialistė pabrėžia, jog spuogų atsiradimą paskatina hormonų pokyčiai paauglystėje, kurie daro įtaką riebalinių liaukų veiklai. „Raginės odos ląstelės užkemša plauko maišelio latakėlį, todėl riebalai negali prasiskverbti į odos paviršių, ima formuotis inkštirai, daugintis „acne“ bakterijos ir taip išsivysto uždegimas.“
Aknė gali būti lengvo laipsnio (keletas inkštirų), vidutinio sunkumo (uždegiminiai raudoni spuogai) ir sunki, pasireiškianti giluminiais mazgais, cistomis. Tokia odos išvaizda menkina pasitikėjimą savimi, gali paskatinti bendravimo problemas. Tačiau spuogus galima išgydyti, tereikia žinoti, kaip.

KAIP PRIŽIŪRĖTI ODĄ?

Pirmasis žingsnis – odos higiena.

Ar pameni visus tuos vakarus, kai nenusiplovusi makiažo kritai į lovą ir užmigai? Gydytoja dr. Eglė Aukštuolienė pabrėžia, jog odai turbūt nieko nėra blogiau nei miegoti su makiažu. „Veidą prausti rekomenduojama kasdien, geriausia ryte ir vakare. Per daug intensyvi odos priežiūra gali sukelti atvirkštinį efektą, ji gali pradėti dar labiau riebaluotis bei sudirgti, todėl geriau nevalyti jos daugiau nei du kartus per dieną.“ Kiekvienai, turinčiai aknę, gydytoja rekomenduoja vonios kambaryje turėti probleminei odai skirtą prausiklį, drėkinantį ar matiškumą suteikiantį kremą.

Antrasis žingsnis sveikos ir lygios odos link – intensyvi kasdienė priežiūra naudojant specialų dermatologinį kremą.

Jei oda nėra jautri, tinka kremai su rūgštimis. Taip pat kovoti su spuogais padeda ir papildomos odos priežiūros priemonės, todėl kelis kartus per savaitę rekomenduojama naudoti specialią kaukę arba neagresyvų, pilingo efektą turintį veido šveitiklį ar serumą. Juos patariama naudoti 1-2 kartus per savaitę.

KREIPKIS Į SPECIALISTĄ

Pokalbio metu gydytoja ne kartą pabrėžė, jog sunkesnės formos aknės gydyti vien tik savo jėgomis nereikėtų. Pirmiausia rekomenduojama kreiptis į specialistą, kuris paskirtų tinkamą gydymą. Tik specialistas gali tiksliai diagnozuoti spuogų atsiradimą skatinančius veiksnius ir skirti tinkamus vaistus, prausiklius ar kremus. Tad, jei naudojant aukščiau išvardintas dermatologines priemones jauti, kad odai reikia daugiau pagalbos, rekomenduojama apsilankyti pas gydytoją ir vadovautis jo paskirtu gydymu. O svarbiausia nepamiršti, kad aknė – lėtinė liga, tad jos gydymas yra daug laiko ir kantrybės reikalaujantis darbas. Nors kiekvieno žmogaus atvejis yra skirtingas, o gijimas individualus, labai greitų teigiamų rezultatų tikėtis nereikėtų. „Paskyrus gydymą pirmieji rezultatai vertinami tik po 4-6 savaičių, tad jei po poros savaičių pagerėjimo nematai, nenusimink, aknei reikia laiko! Po vizito skiriamas palaikomasis gydymas, kuris yra tęsiamas tol, kol matyti bet kokie aknės išberimai, tad net ir sumažėjus spuogų kiekiui, gydymą būtina tęsti ir toliau. Ir tik visiškai išnykus spuogams galima nebenaudoti gydomųjų priemonių, tik nepamiršk, tai nereiškia, kad gali pamiršti odos priežiūrą. Jei nori, kad aknė neatsinaujintų oda rūpinkis visada! Tik naudok tuos kremus bei prausiklius, kuriuos rekomendavo gydytoja.“ Taigi apsišarvuok kantrybe ir įveik aknę visiems laikams. Atmink, kad viena gydymo dalis yra dermatologo skirtos priemonės, o kita – tavo pastangos ir atsakingas odos priežiūros priemonių naudojimas.

KO VENGTI?
Kovojant su spuogais svarbu teisingai pasirinkti specialias priemones, kurios veikia į pagrindines jų atsiradimo priežastimis. Tačiau reikia atminti, kad jas rinktis būtina labai atsargiai! Nors dažnai manoma, kad prausikliai su alkoholiu padeda kovoti su spuogais, tačiau juos reikėtų iškart mesti į šiukšlių dėžę. Dermatologė dr. E. Aukštuolienė sako, kad tokios priemonės sausina odą, pažeidžia apsauginę hidrolipidinę odos plėvelę ir taip sudirgina veidą. Taip pat jokiu būdu negalima spaudyti spuogų! Gydytoja nurodė labai paprastą priežastį: „Išspaustas spuogas gyja ilgiau, o po to atsiranda dėmėlės ar randeliai, kuriuos labai sunku pašalinti, kartais net neįmanoma. Taip pat odą gali sausinti šaltas oras. Kadangi Lietuvoje sunku to išvengti, jaučiant odos tempimą ar sausumą, tiesiog būtina naudoti drėkinantį kremą riebiai odai. Sportas, žinoma, neskatina spuogų atsiradimo, tačiau, jei treniruotė intensyvi, po jos būtina švariai nusiplauti odą, kitu atveju prakaitas gali užkimšti poras ir taip padidinti spuogų atsiradimo galimybę.“

Nori sužinoti, ko dar reikia vengti kovojant su spuogais? Apsilankyk www.tiesa-mitas.lt, kur rasi visą tiesą apie spuogus ir gydytojų dermatologų patarimus.

Šį straipsnį taip pat galima rasti www.bioderma.lt svetainėje, ČIA.

Mano išsaugoti straipsniai