NET 53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Jos išsigydė aknę: klaidos

Jos išsigydė aknę: klaidos, kurių turėtum vengti

Aknė arba spuogai dažniausiai yra puikiai pažįstami visoms paauglėms, mat tai viena dažniausių odos ligų jaunystėje. Jie atsiranda dėl padidėjusio hormonų disbalanso, kuomet riebalų liaukos būna itin aktyvios. Apie spuogų sukeltas problemas, darytas klaidas ir išmoktas pamokas sutiko papasakoti Gabrielė Gaudiešiūtė (19) ir Rugilė Januškevičiūtė (16).

Jos abi dalyvauja pusę metų trunkančioje BIODERMOS programoje, kurios tikslas – parodyti, kad nors aknė yra sudėtinga odos liga, tačiau kantriai siekiant rezultatų ir laikantis gydytojo nurodymų, su ja galima kovoti.

Bioderma siekia suteikti kuo daugiau žinių apie šią odos ligą ir tinkamą priežiūrą ir padėti išvengti dažnai kartojamų klaidų, kuomet vietoj reikiamo gydymo eksperimentuojama su savo oda. Šio projekto dalyviai 6 mėnesius lankosi pas gydytoją, naudoja jiems paskirtus medikamentus ir „Sébium“ dermatologinę kosmetiką riebiai, į spuogus linkusiai odai. Taigi, ar įmanoma per šešis mėnesius turėti skaistų veidą? Gydytoja dermatovenerologė Asta Dumbliauskienė sako, jog tai – visiškai realu.

ŠEŠERI GABRIELĖS METAI SU SPUOGAIS

Gabrielė pirmuosius aknės simptomus pastebėjo būdama 13 metų. „Problemos dėl spuogų prasidėjo paauglystėje. Mano veidas ištisai būdavo nusėtas spuogais arba pūlinukais, inkštirais. Niekaip neradau sprendimo, kuris padėtų ilgesniam laikui atsikratyti varginančių spuogų“, – pasakojimą pradeda Gabrielė.

Nors su šia liga ji kovoja jau šešerius metus, jai dar ir dabar sunku susivaldyti nespaudyti spuogų, nedeginti odos spiritu: „Kadangi per šiuos šešerius metus nė karto nesikreipiau į profesionalus, išbandžiau visus įmanomus būdus, kaip greičiau spuogų atsikratyti. Nors mačiau, kad galiu spaudinėti veidą kasdien ir dėl to niekas nesikeičia, vis tiek tai dariau iš įpročio.“

Gabrielė Gaudiešiūtė, asmeninio albumo nuotr.

Tačiau spuogų spaudymas – ne vienintelis blogas įprotis, dar labiau bloginęs Gabrielės odos būklę. Tik pradėjusi dalyvauti BIODERMOS projekte ir išklausiusi dermatologų konsultacijų, Gabrielė suprato, kad visą šį laiką, nuo 13 metų, naudojo netinkamą kosmetiką: „Turint spuogų negalima naudoti kremų ar šveitiklių aliejiniu pagrindu, kurie dar labiau užkemša poras. Be to, kiekviena kosmetika yra skirstoma pagal odos tipus. Anksčiau pirkdavau pigiausią kreminę pudrą ar kremą net nesusimąsčiusi, jie skirti riebiai ar sausai odai. Tik dabar sužinojau, kad būtina naudoti savo odos tipo dermatologinę kosmetiką, kuri sprendžia būtent jam būdingas problemas. Ir dar svarbu, turint spuogų, specialią kosmetiką naudoti kasdien.“

LABAS, NAUJAS GYVENIME

Gabrielė šiuo metu studentė, tad streso ir mokymosi naktimis jai nepavyksta išvengti. Ne visada pavyksta ir sveiko maisto pasigaminti, tad dažnai valgo pusgaminius. Visa tai, pasak jos, kitą dieną atsispindi ant veido: „Kartais iš streso prisivalgau labai daug ir nesveiko maisto. O taisyklė labai paprasta, maistas, nuo kurio storėji, taip pat kemša ir poras. Miltiniai patiekalai, gazuoti ir dažyti gėrimai, saldumynai, greitas maistas – viso to reikėtų atsisakyti, tačiau aš negaliu gyventi be saldumynų. Mano tėtis, kai būdavo mažas, žaizdamas futbolą į kišenes prisikišdavo gabalinio cukraus, nes labai norėdavo kažko saldaus. Aš iš jo paveldėjau šį nenumaldomą saldumo norą.“

Gabrielė Gaudiešiūtė, asmeninio albumo nuotr.

Studentės šeimoje vyravo stereotipinis požiūris, kad dermatologo paslaugos yra nebūtinos. Įsitraukusi į projektą, Gabrielė pradėjo lankytis pas gydytoją dermatologę, kuri jai sudarė gydymosi programą: paskyrė vaistus nuo aknės, „Sébium“ micelinį vandenį ir prausiklį, „Sébium“ drėkinantį kremą išausėjusiai riebiai odai. Taip pat Gabrielei buvo atlikta veido procedūra lazeriu. „Pradėjus gydymo programą rezultatai jau matosi: probleminės veido vietos nebėra tokios grumblėtos, jaučiu kaip oda lyginasi, skaistėja. Nors praėjo du mėnesiai, teigiamus rezultatus jaučiu jau dabar. Kasdien kruopščiai rūpinuosi savo oda, taip pat stengiuosi sveikiau maitintis, nestresuoti, kiekvieną dieną naudoju dermatologo paskirtas odos priežiūros priemones.“

Mergina tikisi, kad baigus visą BIODERMOS programą, ją kankinančių spuogų nebeliks nė žymės. Ir savo rezultatais žada pasidalinti po dar dviejų mėnesių.

RUGILĖ: BANDŽIAU SPUOGUS IGNORUOTI

Rugilės veido odos problemos prasidėjo dar 12 metų. Problemos su laiku tik didėjo, tačiau didelio dėmesio į stiprėjančią aknę jį nekreipė: „Niekada nebandžiau eiti pas gydytojus. Vieną kartą dariausi mechaninį veido valymą, bet man jis labai nepatiko ir nepasakyčiau, jog pagerino situaciją. Vaistinėje kosmetiką išsirinkdavau savo nuožiūra, kuri, abejoju, kad man tiko.“

Be to, Rugilė taip pat nevengė spuogų spaudyti ir deginti odos spiritu, norėdama juos dezinfekuoti. „Darydavausi internete susirastas veido kaukes, kartais nusipirkdavau specialios kosmetikos. Tiesa, ją panaudodavau ir vėl nustodavau, man atrodė, kad nėra poveikio. Šokinėjau nuo vieno metodo prie kito, nes norėjau pokyčių iškart, galvojau, kad kremai neveikia ar man tiesiog netinka. Be to, spaudydavau spuogus ir taip odą užkrėsdavau tik stipriau.“

Rugilė Januškevičiūtė, asmeninio albumo nuotr.

Labiausiai probleminė Rugilės vieta – „T“ zona. Ji prisimena, kad spuogai ant veido kasdien iškildavo be aiškios priežasties: „Dabar merginoms rekomenduočiau ieškoti kremų, atitinkančių jų odos tipą, prieš juos renkantis deretų pasikonsultuoti su specialistu. Odos tipo neatitinkanti kosmetika tik dar labiau pablogina situaciją, o pinigai jau būna išleisti vėjais. “

MOKYKIS IŠ SVETIMŲ KLAIDŲ

Devintokė dabar siūlo nelaukti ir neeksperimentuoti, geriau iškart kreiptis į specialistus, kurie nustato aknės tipą ir pradeda veiksmingą gydymą. Tokiu atveju dėl spuogų nereikia kankintis visą paauglystę. Be to, laikui bėgant aknė progresuoja, tad jos negydant žymės gali likti visam laikui. „Jei nebūčiau delsusi, spuogai nebūtų išplitę po visą veidą. Tačiau šiandien, pradėjusi spuogų gydymo programą, jau matau, kokias klaidas dariau anksčiau ir ko man iš tiesų reikėjo. Dabar naudoju Sébium priemones, skirtas riebiai, į spuogus linkusiai odai, taip pat man pritaikytos rūgštinio veido valymo procedūros, vakarais naudoju tepamus vaistus.“

Rugilė Januškevičiūtė, asmeninio albumo nuotr.

Devintokė kasdien maskuoja spuogus nuo 14 metų. Jai specialistė patarė rinktis dekoratyvinę kosmetiką, kuri nekemša porų (ang. „non-comedogenic“). Be to, jokiu būdu neiti miegoti su makiažu, o jį kruopščiai nuvalyti ar nuprausti specialiu riebiai odai skirtu prausikliu. „Makiažas nėra išeitis. Dabar stengiuosi sveikai maitintis, gyventi ramiau, kasdien naudoju paskirtas dermatologines priemones. Be to, kai oda dabar dar prižiūrima specialistų, neabejoju, jog po kelių mėnesių galėsiu pagaliau džiaugtis visiškai lygia oda“, – optimistiškai nusiteikusi pasakoja Rugilė.

PRAŠO NEDELSTI

Pasak gydytojos dermatovenerologės Astos Dumbliauskienės, aknė – tai vienas dažniausių lėtinių uždegiminių riebalų liaukų susirgimų, kuriam didelę įtaką turi paveldimumas. Be jo, aknės atsiradimą paauglystėje lemia riebalų liaukų dydis ir jautrumas: „Mes visi gimstame su aktyviomis riebalų liaukomis, kurios užmiega praėjus pirmam mėnesiui, o pažadinamos paauglystėje dėliojantis lytiniams hormonams. Liaukos dirba chaotiškai, gamina daug ir klampaus sekreto, poros kemšasi, formuojasi inkštirai. Jei prisideda Propria bakterija, pradeda formuotis uždegimas ir dygti gilūs spuogai, o kartais net cistos.“

Jei ant veido jau atsiradę pūlinukai, gydytoja pataria kuo skubiau kreiptis į profesionalus. Mat laiku sustabdžius pūlingą procesą, galima išvengti randų ir pigmentinių dėmių, liekančių net išgydžius aknę. Dermatologai šiai ligai gydyti dažniausiai paskiria neskausmingas lazerines procedūras ar išrašo geriamus bei tepamus vaistus: „Šią ligą efektyviausiai gydo lazerinės procedūros arba jų ir medikamentų kombinacija. Gydymo lazeriu esmė – sumažinti riebalų liaukų aktyvumą ir riebalų išsiskyrimą. Lazerio skleidžiami infraraudonieji spinduliai įsiskverbia į odą, pasiekia riebalų liaukas, suardo jose susikaupusių bakterijų sienelių baltymus ir tokiu būdu sunaikina bakterijų kolonijas. Tuo pat metu lazeris sumažina ir odos paraudimą bei sugrąžina sveikos odos išvaizdą.“

Gydytoja dermatovenerologė Asta Dumbliauskienė, asmeninio albumo nuotr.

Stresas, nuovargis, įtampa, rėžimo pažeidimai ir darbas naktimis, gydytojos teigimu, yra ne kas kita, kaip adrenalinas ir kiti stresiniai hormonai, kurie daro „meškos paslaugą“ odai ir spuogų atsiradimui net paauglystei pasibaigus. „Svarbiausia – nebijoti ir nedelsiant imtis veiksmų“, – pataria profesionalė, pabrėždama, jog tik glaudus dermatologų ir pacienčių bendradarbiavimas gali įveikti aknę. Vien gydytojo paskirti vaistai šios ligos negali išgydyti, būtina higienos, mitybos ir gydančių priemonių vartojimo harmonija.

„Gyvensena, mityba, įtampa ir odos priežiūros įpročiai taip pat lemia aknės eigą. Ne veltui ji dažnesnė labiau išsivysčiusiose šalyse ir kartais yra vadinama XXI amžiaus rykšte. Jau įrodyta, kad vadinamas „nesveikas maistas“: picos, traškučiai, kola, pusgaminiai, skatina riebalinių liaukų aktyvumą. Dabar vis daugiau kalbama apie „aukšto glikeminio indekso“ produktus, kurie skatina spuogų atsiradimą. Tai daugiausia šokoladas, konditeriniai gaminiai, spurgos, makaronai ir net melionai ar arbūzai.“

NELEISK SPUOGAMS SUTRUKDYTI TAU BŪTI LAIMINGAI

Kuomet kalbama apie grožį, dažnai jauni žmonės jį supranta labai siaurai, mąstydami apie tai, kaip atrodo išorė. Jei ji nėra tobula, save pradedame nuvertinti, o tai lemia psichologines problemas.

Psichologė Nida Matiukienė sako, kad nereikėtų daug galvoti apie tobulos išvaizdos sąvoką, nes tai subjektyvus ir kintantis dalykas: „Veido oda nebus visuomet tokia pati. Teisingai maitinantis, naudojant tinkamas odos priežiūros priemones, atsakingai siekiant savo tikslo, odą galima susitvarkyti. Taip pat svarbu vengti streso dėl odos išvaizdos ir mokytis jį reguliuoti. Visa tai sudėjus drauge tau pavyks iš tiesų atrodyti gražiau, jaustis geriau ir save pamilti.“

Psichologė Nida Matiukienė, asmeninio albumo nuotr.

Paauglystė yra laikinas tarpsnis, tačiau kaip jį išgyventi, kai veidą bjauroja spuogai? „Kai buvau paauglė, kritinę gyvenimo akimirką mano treneris man pasakė: Nida, gyvenimas nesibaigia šiuo pavasariu. Gyvenimas tęsiasi ir koks jis bus, priklausys tikrai ne nuo veido odos grožio. Ieškok gyvenimo prasmės, ieškok savęs, kas esi ir dėl ko esi. Ieškok tų, kurie mato toliau, daugiau ir plačiau, o ne tik spuogus ant veido. Turtink savo vidinį gyvenimą, pamatysi, kaip teigiamai tai atsilieps patiriamam stresui ir tavo būsenai“, – pataria psichologė. Tačiau vis dėlto priduria, kad jeigu spuogai kamuoja, reikėtų šią odos ligą gydyti ir neleisti jai trukdyti bendrauti su kitais. Pabandyk užsiimti tuo, ko iš tiesų norėtum gyvenime ir ieškok bendraminčių. Svarbiausia siekti savo gyvenimo tikslo, o ne gyventi dėl kitų nuomonės. Ji pasikeis tuomet, kai tu gyvensi prasmingą gyvenimą ir būsi laiminga pati sau.

Nori sužinoti, ko dar reikia vengti kovojant su spuogais? Apsilankyk www.tiesa-mitas.lt, kur rasi visą tiesą apie spuogus ir gydytojų dermatologų patarimus.

Šį straipsnį taip pat galima rasti www.bioderma.lt svetainėje, ČIA.

Mano išsaugoti straipsniai