Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
10 didžiausių sporto mitų (MITUS GRIAUNA SVEIKATINGUMO KLUBŲ IMPULS TRENERIAI)

10 didžiausių sporto mitų (MITUS GRIAUNA SVEIKATINGUMO KLUBŲ IMPULS TRENERIAI)

Egzistuoja daugybė klaidingų įsitikinimų apie sportą, todėl sunkoka atskirti, kurie faktai yra išgalvoti, o kurie moksliškai pagrįsti. Sklandantys mitai kai kuriuos žmones taip paveikia, jog šie jų paisydami sportuodami patiria daugiau žalos nei naudos. Sveikatingumo klubų IMPULS treneriai Marius Bartusevičius ir Artūras Malovas pasiryžo sugriauti populiariausius su sportu bei mityba susijusius mitus ir pateikti tikslią informaciją.

Sveikatingumo klubų IMPULS treneris [-[0]-] sugriauna penkis populiariausius sporto mitus:

Treneris Marius Bartusevičius
Treneris Marius Bartusevičius
DELFI / Karolina Pansevič


Rytas – efektyviausias laikas treniruotėms

Iš dalies tiesa. Sportas ryte padeda nuvyti mieguistumą ir suteikia energijos, kuri reikalinga dienos metu. Taip pat įrodyta, jog sportas ryte padeda greičiau išsiugdyti sporto įprotį. Vis dėlto paros metas didelės reikšmės sportiniams rezultatams neturi. Kiekvienas turėtų pasirinkti, kada sportuoti yra patogiausia – vyturiams tinkamesnis metas yra rytas, pelėdos gali sportuoti ir vėlai vakare. Svarbiausia, jog pasirinktas sporto laikas netaptų problema ir dėl to nebūtų atšaukiamos treniruotės. Sportas turi tapti įpročiu, o ne kančia.

Jei norima pasiekti [-[1]-] , būtina sportuoti 7 kartus per [-[2]-]

Netiesa. Siekiant sportinių tikslų svarbus ir poilsio režimas, todėl derėtų skirti laiko atsipalaidavimui. Pradedančiajam idealiausia sportuoti penkias dienas per savaitę – taip organizmas turės laiko pailsėti ir atsigauti nuo intensyvių treniruočių. Jei sportuojama septynis kartus per savaitę, galimas pervargimas, kuris sąlygos motyvacijos stygių ar net norą visiškai atsiriboti nuo sporto.

[-[3]-] su svoriais [-[4]-] padarys nelanksčia

Tai vienas didžiausių mitų. Merginos dažnai baiminasi, jog treniruojantis su svoriais jų figūros taps pernelyg raumeningos. Tiesa ta, jog moters organizmas skirtingas nuo vyro ir ištreniruoti reljefinius, stambius raumenis yra labai sudėtinga. Merginos, kurios užsiima kultūrizmu, kiekvieną dieną treniruojasi su sunkiais svoriais ir laikosi specialios dietos, todėl ir yra raumeningos. Daugumai merginų toks raumeningas kūnas negresia, nes jų sportinis režimas kardinaliai skiriasi nuo kultūrisčių. Be to, jei atliksite visus pratimus taisyklingai, lankstumas tik didės.

Justė Stančikaitė ir Marius Bartusevičius
Justė Stančikaitė ir Marius Bartusevičius
DELFI / Karolina Pansevič

[-[5]-] [-[6]-] salėje nereikalingas – informacijos apstu internete

Apsisprendimas, ar sportuoti sporto salėje su trenerio pagalba, ar be jos, yra individualus. Jei pirmą kartą lankotės sporto klube ir nežinote, nuo ko pradėti, rekomenduotina bent jau pasirodyti treneriui, jog šis, įvertinęs jūsų fizinį pasirengimą, pateiktų individualius, bazinius patarimus. Jei nusprendėte pasinaudoti asmeninio trenerio paslaugomis, tuomet galite būti tikri, jog treneris seks kiekvieną atliekamą judesį, nuolatos teiks patarimus, padės iškilus problemoms ir motyvuos. Tai ne tik skatina siekti geresnių rezultatų, bet ir užtikrina nuolatinę priežiūrą bei saugumą.

Jei Sveikatingumo klubų IMPULS treneris Artūras Malovas sugriauna penkis populiariausius sporto mitus: tuščiu skrandžiu, sportinis rezultatas bus efektyvesnis

Netiesa. Jei norima sporto metu pasiekti efektyvių rezultatų, patariama prieš treniruotę valgyti angliavandenių turinčius vaisius bei grūdinius produktus. Taip skrandis nebus apkrautas, o treniruotės metu turėsite jėgų, jausitės energingi. Jei sportuojama tuščiu skrandžiu, gali pritrūkti energijos, slėgti silpnumas, yra tikimybė nualpti. Prieš treniruotę persivalgyti taip pat nerekomenduojama – tai gali ne tik apsunkinti judesius, bet ir sukelti pykinimą.

Sveikatingumo klubų IMPULS treneris Artūras Malovas sugriauna penkis populiariausius sporto mitus:

Artūras Malovas
Artūras Malovas
Organizatorių archyvas


Nebūtina keisti treniruočių sistemos bei krūvio

Egzistuoja principas, jog varijuojant fizinį krūvį išvengiama monotoniškumo bei pasiekiami efektyvesni rezultatai. Sportininkų organizmo adaptacijos teorijoje teigiama, jog vienodos treniruotės nėra efektyvios, ypač kalbant apie ilgesnį laikotarpį. Kadangi organizmas prie tų pačių pratimų prisitaiko, jie tampa ne tokie efektyvūs, todėl sportinė pažanga gali sustoti arba labai stipriai sulėtėti. Todėl tikslinga varijuoti pratimus, jų apimtį, intensyvumą bei poilsį tarp serijų. Vertėtų atminti, jog kaita negali būti pernelyg dažna, ypač tuomet, kai norima padailinti atskiras kūno dalis.

Jei po treniruotės jaučiamas skausmas, vadinasi – treniruotė buvo efektyvi

Ne visai. Raumenų skausmas iš tikrųjų yra ganėtinai normalus šalutinis poveikis raumens atkūrimo procese. Vis dėlto skausmas privalo būti adekvatus, neturi būti labai aštrus, diegiantis. Kilus stipriam skausmui gali sumažėti raumens tamprumas, susiformuoti randinis audinys. Pašalinti skausmus galima pasitelkiant mankštą prieš treniruotę bei raumenų atpalaidavimą po jos. Taip pat padeda masažai, šilta vonia, kontrastingos šalto bei karšto vandens srovės.

Intensyvus bėgimas – vienintelis būdas numesti svorį

Netiesa. Sportas nėra privalomoji sąlyga siekiant sumažinti kūno svorį. Sumažinti svorį įmanoma ir nesportuojant, o vien tinkamai maitinantis. Tad bėgimas nėra vienintelis būdas sumažinti kūno masę. Norint pasiekti kūno masės mažėjimą tinka bet koks aerobinis fizinis krūvis (slidinėjimas, bėgimas, važiavimas dviračiu, šiaurietiškas ėjimas, važinėjimasis riedučiais, baidarių sportas ir t. t.). Kardio pratimai vienareikšmiškai geriausias būdas deginti riebalus, be to, jie ne tik mažina masę, bet ir greitina medžiagų apykaitą bei gerina kraujospūdį.

Gintarė Norutė ir Artūras Malovas
Gintarė Norutė ir Artūras Malovas
A. Ufarto nuotr.

Jei sportuoju, galiu valgyti viską, ką užsigeidžiu

Pirmiausia reikėtų sužinoti, ko žmogus tikisi pradėjęs sportuoti. Mitybos pobūdis priklauso nuo sportinių tikslų. Jei norima sumažinti kūno masę, tuomet privalu atidžiai sekti suvartojamo maisto kiekius. Jei norima masę padidinti, tuomet taip pat būtina atkreipti dėmesį į mitybą, tačiau mitybos planas nėra toks griežtas. Vis dėlto žinoti mitybos taisykles sportuojant reikėtų ir norintiems masę sumažinti, ir ją padidinti.

Norint pasiekti rezultatų, svarbiausia – maksimalumas

Netiesa. Keldami sau pernelyg didelius tikslus ir siekdami maksimumo, sukelsite organizmui stresą. Per daug intensyvus treniruočių grafikas gali sąlygoti pervargimą ir duoti priešingą rezultatą – organizmas išseks, sumažės produktyvumas, dings entuziazmas sportuoti. Geriau tikslo siekti mažais žingsniais, pamažu pereinant prie sudėtingesnių treniruočių.

Mano išsaugoti straipsniai