Pilates, kaip ir dauguma grupinių treniruočių, dažnai laikomos moterišku užsiėmimu. Vis dėlto, mažai kas žino, kad pilateso sistema buvo sukurta armijoje kareiviams vyro Džozefo Pilateso. Šiandien populiariausias pasaulyje pilateso „Reformerio“ treniruoklis pritaikytas tiek profesionalių sportininkų, tiek eilinio žmogaus raumenų balanso, jėgos ir lankstumo gerinimui ir netgi atsistatymui po traumų ar gimdymų. Studijos Kaune „Energy Pilates“ trenerės Giedrė Vaitauskienė bei Martyna Pumputytė paaiškina, kokiais atvejais ir kaip pilateso metodika gali padėti suformuoti tobulą kūną.
Grupinių treniruočių trenerė Giedrė Vaitauskienė pilateso metodiką tobulina jau daugiau kaip dešimtmetį. Pasak jos, ši sistema sieja daugiau kaip 500 pratimų ir tinka pradedantiems, pažengusiems, mėgėjams ir profesionalams. Treniruotės yra visiškai saugios, jas naudoja gydymo tikslais po traumų. Taip pat padeda pagerinti kūno kontrolę, paversdamos jį vientisa harmoninga visuma. Būtent todėl norintiems užsiiminėti juo nėra jokių apribojimų: nei amžiaus, nei lyties, nei fizinės būklės.
Trenerė išskiria tris pagrindines pilateso rūšis. Pirmoji – treniruotės be įrangos: pratimų kompleksai, atliekami gulint, sėdint arba stovint ant kilimėlio. Antroji – treniruotės, naudojant specialią įrangą: pilateso žiedus, svarmenis, elastines pasipriešinimo gumas, kamuolius, specialius volus. Trečioji – treniruotės su specialiais treniruokliais. G. Vaitauskienė aiškina, kad pagrindiniai pilateso treniruoklių ir paprastų treniruoklių skirtumai yra tie, kad atrama, ant kurios atliekami pratimai, nėra stipriai pritvirtinta, todėl atliekant jėgos pratimus, reikia įdėti daugiau papildomų pastangų išlaikyti pusiausvyrą ant nestabilaus paviršiaus. Tokiu būdu į aktyvuojama dalis smulkių raumenų, kurie nefunkcionuoja sportuojant su paprastais treniruokliais.
Pašnekovė sako, kad vienos populiariausių pilateso treniruočių pasaulyje atliekamos su reformerio treniruokliu. Tai – daugiafunkcinis įrenginys, panašus į universalų irklavimo aparatą, sudarytas iš metalinio rėmo su pirmyn ir atgal ant specialių ratukų slystančia atrama, pritvirtinta spyruoklėmis. Spyruoklės pasirenkamos pagal reikalingą pasipriešinimo lygį. Pratimai atliekami didele amplitude. Vienas iš raktų, atskleidžiančių reformerio unikalumą, yra ekscentrinis raumens susitraukimas, teigia trenerė: „Tai – tokia raumens savybė, kai raumuo ilgėja susitraukdamas. Tai leidžia turėti ilgus stiprius raumenis, nedidinant raumens apimties.“
G. Vaitauskienė sako, kad treniruotės su reformeriu padeda gerinti jėgą, lankstumą, pusiausvyrą ir koordinaciją, o šių savybių lavinimas gerina gyvenimo kokybę. „Tobulinsite savo laikyseną, padidės judesių amplitudė, efektyvumas, išnyks skausmai, susiję su raumenų disbalansu. Treniruojamų kūno centro raumenų rezultatas – ploksčias stiprus pilvo presas, stiprūs nugaros, sėdmenų ir šlaunų raumenys. Stiprinant raumenyną, ugdant jėgą, didėja ir aktyvi kūno masė, o tai spartina medžiagų apykaitą. Tai – ilgalaikiai ir nevienadieniai procesai, neturintys jokio „jo-jo“ efekto“, pasakoja trenerė.
Martyna Pumputytė, aeorobikos ir fitneso instruktorė, kvalifikuota pilateso mokytoja bei „Energy Pilates“ studijos Kaune savininkė teigia, kad pilatesas su reformeriu tapo revoliucine sporto rūšimi. M. Pumputytė teigia, kad pilatesas yra itin efektyvus kūno judesių lavinimo metodas, leidžiantis reabilituoti kūną po įvairių traumų, koreguoti laikysenos problemas, raumenų disbalansą, o reformerio treniruoklis padeda pasiekti tiesiog įstabių rezultatų.
Trenerė pasakoja, kad nuo vaikystėje patirtų traumų ar profesionalaus sporto atsiranda kūno raumenų disbalansas: „Futbolo žaidėjų apatinė kūno dalis daug stipresnė už viršutinę, golfo, teniso žaidėjai smūgiuoja tik viena puse, o kita būna neaktyvi, todėl susisuka pečiai, slanksteliai, klubai, o disbalansas gali ne tik lemti rimtas traumas, skausmus, bet ir neigiamai paveikti vidaus organų veiklą.“
M. Pumputytė priduria, kad svarbi treniruočių su pilates reformeriu savybė – raumenų stiprumo ir tamprumo derinimas: „Gimnastų, šokėjų, balerūnų, jogų raumenys dažnai būna pertempti, pernelyg atlaisvinti, o tai nėra sveika, nes kai nėra stiprių raumenų, kurie palaikytų sąnarius, pastarieji būna apkraunami. O tų, kurie dėl gražaus kūno lanko sporto salę ar yra kūno rengybos atstovai, raumenys būna stiprūs, tačiau nepakankamai lankstūs, todėl labiau pažeidžiami.“.
Specialistė teigia, kad pilatesas yra reabilitacinis sportas, nes reformerio treniruoklis, kaip kineziterapijos mašina, neišvengiamai įtaiso į taisyklingą padėtį: „Reformeris juda tik teisingomis kryptimis. Jeigu atsigulsi, pečiai iškart atsidurs teisingoje pozoje – ant kilimėlio to niekuomet nepadarysi. Jeigu atsisėsi, taip pat sėdėsi taisyklingoje padėtyje. Todėl treniruoklyje atpalaiduojami pertempti raumenys, stiprinamas liemuo, pilvo presas, tarpslanksteliniai raumenys. Jie sustiprėja, tave ištiesina, iškelia į viršų. Ir todėl gydo fascijų, raumenų traumas, disbalansą. “ M. Pumputytė abejoja, ar egzistuoja trauma, po kurios reformeris būtų nerekomenduojamas. Visgi, patyrus stiprią traumą, ji pataria rinktis ne grupines, o privačias reformerio treniruotes, kad gautų individualią specialisto priežiūrą.
Vaiko atėjimas į pasaulį – didelis šokas kiekvienos moters organizmui. Nėštumo metu išlinksta nugara, dažnai suskyla ar net trūksta pilvo raumenys nuo per didelio svorio ir tempimo, o po gimdymo, ypač jei buvo atlikta operacija, atsipalaiduoja vidinių raumenų, pilvo dugno raumenys. Natūraliai raumenys atsistato per 5-6 metus, tačiau su pilates reformerio pagalba galima atstatyti vos per pusmetį, teigia M. Pumputytė. Vis dėlto, jei stipriai trūko pilvo raumenys, po gimdymo juos turi išsamiai apžiūrėti gydytojai ir pasakyti, ar galima sportuoti, ar ne. Paprastai po gimdymo leidžiama sportuoti praėjus pusmečiui.
Trenerė pabrėžia, kad šiais laikais pilatesas visai be pagrindo laikomas nevyrišku sportu. „Šiandien vyriškumas prilyginamas didelei raumenų masei su mažu lankstumu, ir tai nėra sveika sporto samprata. Pilatesas, beje, kaip ir joga, buvo sukurti vyrų ir vyrams! Pilatesas pasitelktas armijoje, kareiviams, kurie turėjo daug kardio veiklos ir raumenų disbalansą, baleto meistrams, balerūnams, kurie turėjo hiperlankstumą. Ir iki šių dienų tai yra vienas efektyviausių būdų suteikti kūnui ir jėgos, ir lankstumo tiek vyrams, tiek moterims.“ M. Pumputytė sako, kad vyrai dažniausiai siekia jėgos, ir pilates reformeris gali ją suteikti. Be to, dalis vyrų metams bėgant užsiaugina „alaus pilvuką“. Pilatesas idealiai tinka stiprinti liemens, pilvo raumenis ir sutvarkyti šią probleminę vietą.
Reformerio treniruoklis, pasak specialistės, pritaikytas 155 – 190 cm ūgio žmonėms. Mažesnio ar didesnio ūgio žmogui padėtis mašinoje nebėra tokia taisyklinga. O specialiai vaikams trenerė rekomenduoja pilateso treniruotes ant kilimėlio.