Kaip ir kasmet „Pravda“ pristato naujokus – lietuviškos muzikos gelbėtojus. Tiesa, šių metų naujokai nuteikia skeptiškai – dauguma muzikinių vilčių suteikę kūrėjai, pasirodo, visiškai nenusiteikę gelbėti lietuviškos muzikos. Sako: „beviltiška“, „nebe blokada. Išvažiuosiu“.
KLAUSIMAI VILTIMS
1. Kas tu/jūs toks/tokie?
2. Ką groji/-ate?
3. Kaip išgelbėsi/-te lietuvišką muziką?
4. Kur tave/jus išgirsti?
5. Ar galime tavim/jumis pasikliauti kaip lietuviška muzikine viltimi? Pagrįskite.
6. Koks/-ie muzikantas/-ai tau/jums pačiam teikia daugiausia vilčių?
„Flamingo“
Roko viltis, kuri jau po truputį prasilenkia su žodžiu „viltis“ ir šoka į aukštesnį lygmenį.
1. Mes esam grupė iš Anykščių gražiu pavadinimu – „Flamingo“.
2. Grojam gerą ir madingą muziką, kurią patys vadiname 3D roku.
3. Mes jos nesiruošiame gelbėti, nes tai beviltiška. Reikėtų daug trotilo Spaudos rūmams, nes ten yra keletas radijo stočių, kurios legaliai platina nuodus visoje Lietuvoje ir, deja, jų niekas už tai nebaudžia. Tai va… mes nesiruošiam gelbėti lietuviškos muzikos. Žmonės patys atsirinks, kas yra gerai, o kas š…
4. „MySpace“ ir live koncertuose.
5. Tai aišku! Mes tai įrodysim jau greitai. Turime viską, ko reikia, kad patiktume pasauliui – nerealiai gabų, superinio balso „frontmeną“, idealius tarpusavio santykius, charizmą ir dar daug visko.
6. Be jokių abejonių ar diskusijų – tik „Flamingo“ (patys juokiasi)
„Extronica“
Elektroninė viltis, patinkanti nebe Roberto Mailso kartai.
1. Esu „Extronica“.
2. Kuriu psichodelinę elektroninę muziką.
3. Nemanau, kad išgelbėsiu, bet nors prisidėsiu maža dalele įrodant, kad Lietuva ne tik seka galingų šalių tendencijomis, bet turi savo unikalių menininkų.
4. Gyvai negroju. Mano kompozicijos bei debiutinis albumas „The End of Phase One“ yra paplitę po visas stambiausias pasaulio internetines muzikos svetaines („iTunes“, „Zune“ ir kt.) bei „MySpace“.
5. Hahaha, nežinau, kaip traktuoti šį klausimą. Čia jau pačiam klausytojui reikia spręsti, ar aš esu pakankamai įdomus jam. Jei taip – tuomet viltis yra. Aš tik kuriu muziką.
6. Tie, kurie sugeba sugalvoti kažką naujo ir įdomaus, o ne tie, kurie šokinėja nuo bangos ant bangos bei pozuoja ant viršelių. Deja, apie juos (įdomiuosius) Lietuvoje nedaug girdžiu, bet manau, jų yra. Kur nors tamsiam kambary užsidarę rašo. Bet visada taip būna: duodi daug, mažai gauni. Paradoksas.
„Joana And The Wolf“
Roko viltis, kuri galėtų gerai apšildyti pačią PJ Harvey.
1. Joana, dainuoju grupėje „Joana And The Wolf“.
2. Grojame raganišką rock‘n‘roll‘ą.
3. Lietuviška muzika pati save išgelbės, kai nustos kompleksuoti. Sveika dozė pasitikėjimo savim duos pradžią sveikai muzikai.
4. „MySpace“, taip pat galima parsisiųsti mūsų singlą iš „iTunes“ (ir kitų pagrindinių MP3 puslapių), arba galit atvaryti į Londoną ir pamatyti „Joana And The Wolf“ gyvai.
5. Savo veiksmais ir kūryba norėčiau būti ne viltim, o įkvėpėja. Aš dar nedaug nuveikiau, bet manau, jau spėjau parodyti, kad Vakaruose į mane žiūrima visai rimtai ir nieko negąsdina tas faktas, kad esu iš Lietuvos.
6. Tie, kurių mes dar neišgirdom, kurie gal dar tik šiandien perka savo pirmas gitaras, o ryt duos garo. Aš tikiu nauja karta, kuri nežino, kas yra Džordana Butkutė. Dabar jie turbūt sėdi „MySpace“ ir klausosi, kas darosi pasaulyje. Pirmyn!
„Kafka“
Elektroninė viltis, labiau tinkanti Berlynui, bet Lietuvai jo reikia labiau.
1. Esu Karolis Buržinskas a.k.a. Kafka a.k.a Jupiter Makes Me Scream projekto galva.
2. Mano muziką galima būtų pavadinti elektronika, nors koncertų metu tai panašiau į metalą ar išprotėjusį repą.
3. Aš asmeniškai negelbėsiu lietuviškos muzikos. Lietuviai ir taip turi kelis kartus didesnių pranašų už mane. Turiu omeny tokių pranašų, dėl kurių aš neapsikentęs po Naujųjų metų kraustausi gyventi į Berlyną.
4. Deja, Lietuvoje aš mažai koncertuoju. Kviest nekviečia grot, o jei pats prašausi, tai dažniausiai ignoruoja. Nebeblokada. Už Lietuvos sienų yra visas pasaulis, atviras man. Savaitgaliais stengiuosi ištrūkti į Estiją, Lenkiją ar Latviją. Be to, esu išleidęs albumą „Almost Everything I Want To Say“, Kalėdoms ruošiu ir antrą.
5. Negalima ( juokiasi). Vieną dieną galiu spjauti, sukurti šeimą ir pamiršti muziką. Ok, tai neįmanoma, vien taip kalbėdamas jaučiuosi impotentu… Šiaip, žinoma, galima pasikliauti. Man atrodo, Lietuvoje indie kultūra ima viršų šiuo metu.
6. „Shidlas“, „Sweetness Theory“, „Messiah“, „Medonas“, „Dublicate“, „The Mashine“, „VirusJ“… Daugybė… Lietuvoje yra jaunų talentų, kurie mane verčia iš koto.
„2good“
Daug žadanti Nu Jazz viltis, įsitikinusi, kad nebegros, kai nekvėpuos.
1. „2good“. Tai gali būti ir „2god“, „dugudai“ – archajiniai baltarusijos (Gudijos) gyventojai, „toogood“, „Twogood“ ir t. t.
2. Nu-jazz, fusion, r‘n‘b, live house.
3. Retkarčiais savo kūryboje naudosime sutartines bei lietuviškumą skatinančias muzikines dermes.
4. „MySpace“, per „Pūko 2“ radiją, taip pat muzikiniame klube „Tamsta“ arba dar kokiam klube, muzikos ir ne muzikos festivaliuose, gyvai garsinančius senus lietuviškus filmus.
5. Turbūt visi vienas kitu turėtume pasikliauti: klausytojai muzikantais, muzikantai spauda, spauda – klausytojais, tada kūrybingai dirbdami galėtume pridaryti visokių „gražykų“ (gražių dalykų).
6. Vytautu Landsbergiu… nes savo laiku gelbėjo lietuvišką muziką ir buvo jos viltis…
„Sweetness Theory“
Roko viltis nebe emo, jiems tai jau tapo keiksmažodžiu, dabar jie pretenduoja į skandinavišką indie garsą
1. Independent indie muzikos atlikėjai „Sweetness Theory“.
2. Tai kas jaudina ir verčia užsimerkti – melodingi gitarų riffai, šiek tiek sintetikos iš MacBook, daugiau pauzių ir kontrastų… Balso ir melodijų jame.
3. Nauja muzika ir nauji garsai turi būti nemokami, spauda turi būti nemokama, koncertai turi būti nemokami. Satisfakcija turi būti nemokama – prisidedam prie to.
4. Mūsų namai – sweetnesstheory.com, garsas – myspace.com/sweetnesstheory,
informacija – Google, visa kita – info@sweetnesstheory.com.
5. Po daugiau nei 2 metų pagaliau turime visas sąlygas tam ir… Jei viltis yra tikėjimas,
mums jis stiprus kaip niekada. Telieka atrasti laiką ir vietą parodyti, ką turime geriausia.
6. Neatrasti talentai, iš Lietuvos išvykę talentai, laisvi žmonės ir tie, kurie skiria visą savo laiką kūrybai, šiuo atveju – muzikai.
DJ Vandalės
Electro viltis. Jos tikrai nekopijuoja „Metal On Metal“.
1. „Vandalės“ – yra trijų merginų grupuotė, kurią susikurti privertė bendri meno ir muzikos skoniai bei įsitikinimai. Vandalės ne todėl, kad niokojam kapus ar istorinius paveldus, o dėl to, kad bandom niokoti ramybę ir gyvenimo stereotipus, sukurtus pilkos masės. Emmm, jei tiksliau, esam menininkės, muzikantės, dekoratorės, reklamerės, žurnalistės ir kartais pavirstam skraidančiais spalvotais debesimis. Jelena žydru, Neringa geltonu, o Julija raudonu, kaip tikra „Vandalė“.
2. Žmonės šneka, kad mes grojam „žiauriai“ , bet mums tai patinka. Mums patinka muzika taškyti žmones į visas puses.
3. Mes ne visagalės, bet stengiamės palaikyti mūsų muzikantus ir, kas žino, gal tolimoje ateityje atsiras ir mūsų kūryba, kuri bus verta dėmesio ir kuri išgelbės ne tik lietuvišką muziką, bet ir pačią Lietuvą. Vieną dieną pagaliau prisėsime ir sukursime ką nors nuostabaus, ką galėsime parodyti pasauliui, žinoma, su didele etikete „Made In Lithuania, Not In China“!
4. Mus nuolatos galima išgirsti bare „WOO“, taip pat „Ibish Lounge“, „Solelunoje“… Reikia retkarčiais užklysti į „Vandalių“ „MySpace“ ir viską sužinosite. Išduosime mažą paslaptį – šiuo metu ruošiamės pirmoms gastrolėms.
5. Nežinom, ar moteriška gimine galima apskritai pasikliauti, bet stengiamės užsitarnauti pasitikėjimą. Manau, kad mes stengiamės – gal ne sieną nugriauti, o bent pramušti joje skylę, kad būtų įmanoma pralįsti. Esam tikros dėl vieno, – galite pasikliauti tuo, kad kada nors padidinsime gimstamumą Lietuvoje.
6. Mes (juokiasi). Įvardinti mano nuomone talentingus muzikantus nepakaktų lapo, jų yra daug, tik daugumai gyvenimo aplinkybės pakiša koją. Bet mes gi jiems padėsim ir išgelbėsim pasaulį. Juokinga, ar ne? Kur gi matėt geradares „Vandales“?
Suicide DJ’s
Alternatyvi viltis, siūlanti kai ką negirdėto neregėto.
1. 4 tankistai be šuns, susibūrę dėl vieno tikslo – groti sau patinkančią muziką ir suteikti žmonėms vilties, kuri įkvėptų juos daryti gerus darbus, pakeisiančius pasaulį.
2. Garsų sąskambius bei moduliacijas, kurie sukuria harmoninę visumą. Stilistiškai tai vadiname alternative comedy.
3. Esam ne tam, kad ją gelbėtume. Ji ir taip veši. Esam tam, kad papildytume ją naujovėmis, kurių, mūsų manymu, jai trūksta.
4. Pirmiausia gyvuose koncertuose ir, žinoma, „YouTube“, „My Space“.
5. Čia jums spręsti, nes tai visiškai priklauso nuo vaizduotės.
6. Tie, kurie mes gitarą ir pianiną, pasiims dūdelę ir šoks breiką su moksleivių grupe.
„Project Undersky“
Hiphopo viltis, pakankamai racionali, kad užsiimtų klausytojo auklėjimu
1. „Kompozitorius/Poetas – pavojingas šis duetas“ (iš „Projekt Undersky“ dainos „Poetas“).
„Mes – klasika ir modernybė“ (iš „Projekt Undersky“ dainos „Invado“) realioje dabarties erdvėje.
Paprasčiau tariant, esame MC Messir (vokalinė grupės pusė) ir „Artless Sound Manner“ (muzikinė grupės pusė).
2. Niekad nenorėjome savęs įstatyti į konkrečius rėmus, todėl galėtume abstrakčiai save apibrėžti kaip grupę, turinčią neapibrėžtą stilių. Tiesa, hiphopas yra mūsų pradinė platforma. Tačiau svarbiausia yra tai, kad kiekvienoje dainoje mes kitokie.
3. Kartu su savo „MiestoMuzikos“ komanda skelbsime „karą“ nusistovėjusioms tradicijoms, svaidydami ugninius muzikinius užtaisus į lietuviško hiphopo ir muzikos apskritai stereotipinius ledkalnius. Tačiau pirmiausia reikia gelbėti klausytoją ir jį išauklėti.
4. Mūsų namai – „MySpace“, kitų nustatytų vietų, kur būtume reguliariai matomi ir girdimi, nėra.
5. Mes tikime tuo, ką darom, tikim savo kuriama muzika, be to, tikim mūsų muzikiniu užtaisu. Būtent dėl to tolesnį žodį paliekame savo muzikai. Tegu ji kalba už mus ir nurodo atsakymą, ar mes galime būti įrašyti į muzikinių vilčių teikiančių atlikėjų sąrašą.
6. Tai turėtų būti atlikėjas, nebijantis provokuoti, kritiškas savo ir kitų atžvilgiu, tačiau taip pat gerbiantis kitus atlikėjus, o svarbiausia – savo klausytojus. Tiesa, gaila, kad tų klausytojų, išmanančių muziką, nors į Raudonąją knygą rašyk, mažai belikę.
Dar mes tikime šiais:
Eksperimentinės muzikos atstovu Šilku, eksperimentinio hiphopo atstovu L8, pop viltimi Aura, kuri mano, kad durniam sekasi ir groja tiesiog poproką, jaunuoju kompozitoriumi Gediminu Gelgotu, „Doorsus“ primenančiais „Jambazoo“, debiutinį albumą „Vėliavos įpareigotas“ išleidusiu irie – groovy – dubby Shidlu, hiphopo nebe naujokų susibūrimu į projektą pavadinimu „Despotin“ ir visais tais, kurie, kaip sako Joana, nežino, kas yra Džordana.