Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Kad linksmybės neapkarstų: ką būtina turėti keliaujant į festivalį?

Kad linksmybės neapkarstų: ką būtina turėti keliaujant į festivalį?

Kiekvienais metais pasidžiaugti muzika ir švente gamtoje į vasaros festivalius susirenka minios entuziastų. Ruošiantis tokiai išvykai, palapinė, miegmaišis, maistas ir gėrimai be abejo patenka į būtiniausių daiktų, kuriuos reikia susipakuoti, sąrašą. Tačiau smagiam savaitgaliui svarbu nepamiršti ir priemonių, kurios užtikrins iš tiesų gerą savijautą.

Artėjant suplanuotam vasaros savaitgaliui dažniausiai iš anksto stebime orų prognozes ir tikimės, kad į kuprinę neteks krauti lietpalčių. Tačiau tais atvejais, kai oras šiltas ir saulėtas, dažnas pamiršta pasirūpinti odos apsauga. Pasak „Eurovaistinės“ vaistininkės Reginos Molotkovos, apie priemones nuo skausmo ar kitų negalavimų retas apskritai pagalvoja. Nors tikrai vertėtų – svarbiausios priemonės daug vietos neužims, bet gali išgelbėti puikią savaitgalio nuotaiką ir sveikatą. Žinoma, jei tik nepadauginsite alkoholio.

Tik geri pojūčiai

Festivalių teritorijoje dažniausiai galima rinktis iš siūlomos maisto ir gėrimų įvairovės. Tačiau R. Molotkova rekomenduoja stipriai nenukrypti nuo kasdienių mitybos įpročių ir stengtis valgyti 3 kartus per dieną nedidelėmis porcijomis, užkandžiauti, nepersivalgyti. Jei į festivalį imate savo maisto, atkreipkite dėmesį į jo galiojimą laiką ir produktų laikymo gedimo rizikas – mišraines ar keptus patiekalus verčiau palikite namuose.

„Į kelių dienų festivalį, kur nėra tinkamų sąlygų maisto laikymui, geriausia pasiimti daugiau sveikų užkandžių – riešutų, džiovintų vaisių, uogų. Tačiau skrandžio skausmus sukelia ne tik pasenę produktai, bet ir riebesnis ar neįprastas patiekalas. Todėl naudinga turėti vaistų nuo viduriavimo, virškinimo fermentų, rėmens. Pasiimkite ir paprasčiausių angliukų – lengvų negalavimų atveju jie padės”, – pataria vaistininkė.

Specialistė taip pat pataria vengti didelio kiekio alkoholio ir daug kofeino turinčių energinių gėrimų, kurie gal ir suteikia maksimalų tonusą, tačiau gerokai padidina kraujo spaudimą ir apkrovą širdžiai. Geriau gerti daug vandens, o jei lauke karšta, reikėtų gerti daugiau negazuoto mineralinio vandens, kuris padeda papildyti organizmą reikalingomis druskomis.

Geriau be paracetamolio

Nors sveikatos specialistai vienbalsiai pritaria, kad alkoholio geriau vengti apskritai, tačiau jei jau nusprendėte jį vartoti, o tuo metu pajutote dar ir kokį nors skausmą, labai svarbu atsakingai rinktis vaistinius preparatus.

Pasak vaistininkės, jei pajutote skrandžio, galvos ar kito pobūdžio skausmą, o esate išgėręs alkoholinio gėrimo, vaistų vartoti reikėtų neskubėti – alkoholis gali silpninti arba priešingai, labai sustiprinti medikamentų veikimą. Geriau luktelėti, išgerti daugiau vandens. Skubėti vartoti medikamentų nereikėtų ir rytą po festivalių. Jei kamuoja pagirios, lydimos galvos skausmo, geriausia gerti kuo daugiau mineralinio vandens, arbatų ar net paprasto angliuko.

Tačiau bene didžiausia ir skaudžiausia klaida, pasak vaistininkės, ryto galvos skausmą malšinti priemonėmis su paracetamoliu. „Alkoholio ir paracetamolio sąveika, galima sakyti, nuodija kepenis. Daug gana jaunų žmonių jau kenčia nuo kepenų cirozės. Piktnaudžiavimas rytiniu paracetamoliu yra viena iš to priežasčių“, – sako vaistininkė.

Pasak specialistų, rytiniam galvos skausmui malšinti tokiu atveju geriau rinktis aspiriną ar kitus preparatus, kurių sudėtyje nėra paracetamolio. Be to, svarbu atkreipti dėmesį, kad paracetamolio galima rasti daugybėje kitų preparatų, skirtų malšinti peršalimo simptomus ar skausmą. Jei šventės metu jaučiatės peršalę, ar renkatės skausmui malšinti skirtus vaistus, o tuo pačiu nusprendėte vartoti alkoholį, būtina pasitikrinti vaistų sudėtį.

Ramesniam poilsiui

Vaistininkė taip pat primena, kad kraunant kuprinę į festivalius svarbu nepamiršti ir tokių jau, rodos, įprastų dalykų, kaip apsaugos nuo saulės. „Klaidinga manyti, kad apsauginės priemonės reikalingos tik einant į paplūdimį, jomis kūną tepti reikia visiems besiruošiantiems bent kelias valandas praleisti gryname ore. Jos apsaugos ne tik nuo nemalonaus odos paraudimo ir perštėjimo, kuris gali sugadinti gerą savaitgalio nuotaiką, bet tai yra ir svarbiausia pagalba odos vėžio rizikai mažinti“, – sako R. Molotkova ir karštą dieną rekomenduoja nepamiršti kepurių, vengti tiesioginės saulės, gerti daug vandens.

Dar viena gamtoje būtina priemonių grupė, pasak vaistininkės, yra apsauga nuo uodų, erkių ir širšių. Niežulys, tinimas ir skausmas, rimtesnė erkių liga ar alerginė reakcija po vieno iš šių gamtos gyvių įkandimo tikrai sugadintų net ir smagiausią festivalį „Patikimas apsisaugojimo nuo erkių ir uodų įkandimų būdas – tinkami drabužiai ir repelentai. Būtinai pasirūpinkite apsauginėmis priemonėmis“, – rekomenduoja vaistininkė.

Jeigu vabzdžio įkandimo išvengti nepavyko, pažeistą vietą geriausia šiek tiek pašaldyti naudojant šaltą kompresą, o dar geriau – vėsinantį poveikį turinčius gelius. Toks gelis kuprinėje daug vietos tikrai neužims, o priemonės sudėtyje esantys priešalerginiai ir priešuždegiminiai vaistai iš karto atvėsins pažeistą vietą, numalšins niežulį, palaipsniui sumažins ir uždegimą, patinimą, raudonį.

Mano išsaugoti straipsniai