Karantinas palietė daugelį mūsų gyvenimo sričių. Apie tai, kaip keičiasi valgymo įpročiai, prognozuotos tendencijos ir ką veikti su kruopų atsargomis, pasakoja restoranų konsultantė, tinklaraštininkė, someljė ir Kazimiero Simonavičiaus universiteto dėstytoja Urtė Mikelevičiūtė.
Kaip manai, ar ilgos karantino savaitės kaip nors pakeis mūsų valgymo įpročius?
Tikrai taip! Stebėdama socialinius tinklus, įžvelgiu skirtingas grupes. Matau žmones, kurie nelabai sveikai maitinasi ir pabrėžia, kad dėl karantino jaučiasi blogai, todėl leidžia sau pasilepinti tuo, kuo nesilepino anksčiau. Yra kita žmonių grupė, kurie anksčiau labai mažai gamindavosi namuose: tiesiog pavalgydavo lengvus pusryčius, o pagrindinį valgį dažniausiai valgydavo mieste. Šie žmonės tikrai pradeda gaminti. Yra ir kita grupė žmonių, kuriems patinka gaminti ir eksperimentuoti virtuvėje, bet anksčiau neturėdavo tam laiko. Dabar jie traukia visokiausius receptus: kepa duoną, pyragus, daro koldūnus ir kt. Iš esmės galima sakyti, kad karantinas pakeitė kiekvieno rutiną, tik skirtingai.
Ar šie įpročiai išliks ir po krizės?
Vienareikšmiškai teigti negalime, bet tie, kurie atrado, kad gaminti yra skanu, smagu ir kad sutaupo daugiau nei valgant restoranuose, išlaikys valgymo namuose tradiciją. Tačiau tie, kuriems visai neįdomu gaminti namuose, gali grįžti prie senų įpročių. Neseniai vienas geriausių mano draugų, dabar dirbantis iš namų ir pradėjęs gaminti pats, pasidalino: „Aš dar gyvenime taip skaniai nevalgiau!“. Šiaip ar taip, manau, kad mūsų valgymo įpročiai pasikeis į gera.
Gaminti namuose kai kam gali būti tikras iššūkis. Ką patartum žmogui, įprastai valgančiam kavinėse ir
restoranuose, šiuo karantino laikotarpiu?
Patarčiau sekti mano „Instagram“ paskyrą! (juokiasi) Ir ne tik mano. Yra tinklaraščių, naujienų portalų, kur gali rasti net ir paprasčiausių receptų. Patarčiau nepatingėti ir paieškoti patarimų, nes dabar yra pats tas laikas išmokti, tarkim, išsivirti kiaušinį be lukšto. Galima ir eksperimentuoti, bet patarčiau pradėti nuo paprastų receptų, semtis įkvėpimo tinklaraščiuose ar kitose internetinėse svetainėse. O kai pavyks gaminti pagal receptus, tuomet jau eksperimentuokite, kurkite.
Ruošdamiesi karantinui, žmonės tiesiog šluote iššlavė kruopų lentynas. Ką rekomenduotum iš jų pasigaminti?
Kruopos yra tikrai puikus dalykas. Siūlau iš kruopų, kad ir perlinių ar grikių, pasigaminti lietuvišką daugiaryžio (it. Risotto) variantą. Paprastai gaminame jį iš specialių ryžių, bet galime pabandyti pasigaminti ir iš kitų kruopų. Mėgstu eksperimentuoti ir grikius derinu su įvairiais pagardais. Jeigu jums buvo įprasta valgyti grikius su grietine ar sviestu, pabandykite sumaišyti juos su pačiais įvairiausiais ingridientais ir atrasti savo skonį. Prisiminkite sriubas. Darant sriubą, galima sunaudoti bet kurias turimas kruopas. Pabandykite pasigaminti kotletų iš ryžių, grikių, avižinių dribsnių ar kitų kruopų. Paprastumas yra gerai. Nereikia išradinėti dviračio ir susipirkti įvairiausių brangiausių ingridientų. Pabandykite sumaišyti jums patinkančias kruopas su sūriu ir turėsite skaniausią košę.
Kasmet rengi maisto ir restoranų tendencijų apžvalgas ateinantiems metams. Ar po šios koronaviruso krizės ką nors keistum 2020-ųjų metų prognozėje?
Neseniai su studentais labai smagiai analizavome prognozuotų maisto tendencijų skirtumus prieš karantiną ir jo metu. Pastebėjome, kad daug kas atitinka. Pavyzdžiui, pagrindine tendencija buvau įvardijusi Back to the rooths (liet. atgal prie savo šaknų) – tai yra ieškojimas receptų savo močiutės ar tėvų virtuvėje. Tai visiškai atitinka dabartinę tendenciją: grįžtame prie naminio maisto, gaminame iš vietinių ingridientų.
Kita ryški tendencija yra Zero is a hero (liet. nulis yra herojus): nešvaistome ingridientų, stengiamės panaudoti viską, ką turime, pavyzdžiui, kažką išsiverdame, jei lieka, bandome su tuo likučiu eksperimentuoti, pagaminti dar vieną patiekalą.
Maisto į namus tendencija šiandien taip pat yra labai ryški. Buvau numačiusi ankštinių daržovių: pupelių, lęšių, žirnių, avinžirnių, populiarumo augimą. Tai visiškai išpildyta tendencija. Visos mano numatytos tendencijos daugmaž atitinka. Tačiau viena kontroversiškiausių šiuo metu tapo Eating with hands (liet. valgymas rankomis). Prieš karantiną vis daugiau restoranų maistą patiekdavo taip, kad jį būtų galima valgyti rankomis, be stalo įrankių. Buvo daug kalbama apie lytėjimo poveikį valgymui. Su studentais pasijuokėme, kad dabar tai yra turbūt vienintelė tendencija, kuri skamba juokingai. Juk reikia kuo dažniau plauti rankas ir tikrai geriau nedėti jų į burną!
Kaip galėtume padėti savo mėgstamiems restoranams ir kavinėms karantino metu ir po jo?
Vienas iš būdų – užsisakyti maisto į namus. Šiuo metu visi nesisvaidome pinigais, nes ir piniginės išgyvena karantiną, bet kartą per savaitę galime pasidaryti šventę ir užsisakyti maisto į namus, taip padėdami restoranams. Po karantino raskime progų išeiti ir aplankyti restoranus.
Restoranams, kuriuos konsultuoju, patariu, kad nesiektų po karantino susigrąžinti iškart visų pinigų – geriau pasiūlyti daugiau už mažiau. Taip žmonės, kurie po karantino bus nelabai saugioje finansinėje situacijoje, galės pasimėgauti, geriau pasijus ir dažniau lankysis.