Rugsėjį Nyderlanduose vykusiame Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurse Lietuvai atstovavusios Medos Surdokaitės tyrimas laimėjo pirmąją vietą.
M. Surdokaitė konkurse pristatė chemijos srities tyrimą „Fluorescencinio dažiklio „Nile Red“ sintezės optimizavimas“. Jaunoji mokslininkė buvo apdovanota ypatingu prizu – kvietimu į Nobelio premijų įteikimo ceremoniją Stokholme. Vis dėlto šiandien Meda džiaugiasi ne tik apdovanojimu, bet ir tuo, kad jos atradimas jau taikomas tyrimuose. Pakalbinome Medą ne tik apie dalyvavimą Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurse, bet ir apie tai, kaip apskritai atrado mokslo sritį bei
Meda, trumpai papasakok, kuo tave patraukė mokslo sritis? Gal šaknys glūdi jau ankstyvoje jaunystėje, tikriausiai mokykloje labiausiai domėjaisi chemija, fizika?
Chemiją pažinau per biologiją. Mokykloje labiausiai domėjausi biologiniais procesais, kurių metu pažinau chemiją. Tikruosius chemijos mokslus pradėjau mokytis dešimtoje klasėje ir vis dar mokausi. Galbūt todėl mano projekte regimi ryškūs biologijos srities aspektai.
Studijuoji taikomąją chemiją KTU Kauno technologijos universitete. Kaip pati vertini studijas, ar studijų metu tau pavyksta save realizuoti, esi patenkinta studijų kokybe?
Studijos KTU universitete pateisino mano lūkeščius. Norėjau studijuoti chemiją, ją ir studijuoju, o papildomais darbais laboratorijoje lavinu savo praktinius įgūdžius. Būdama GIFTed bendruomenės, kuri skatina įvairiapusiškų kompetencijų lavinimą, dalimi, studijuoju motyvuotų studentų būryje.
Nyderlanduose vykusiame Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurse buvai apdovanota pirmąja vieta ir specialiuoju prizu – kvietimu į Nobelio premijų įteikimo ceremoniją Stokholme. Pasakok kokį darbą konkurse pristatei?
EUCYS 2022 konkurse pristačiau „Fluorescencinio dažiklio „Nile Red“ sintezės optimizavimą“. Lipofilinis dažiklis pasižymi solvatochromizmu ir turi platų panaudojimą ląstelių ir mikroplastikų dažyme. Mano darbo tikslas – pakeisti toksišką tirpiklį, taip atsižvelgiant į EU komisijos išleistą reglamentą, padidinant „Nile Red“ sintezės išeigą ir taip siekiant išlaikyti optimalią dažiklio kainą. Pagrindinė mintis – padaryti „Nile Red“ prieinamą didesnei grupei tyrėjų.
Kokie pojūčiai tave užplūdo laimėjus konkursą? Kaip tuo metu jauteisi?
Nesitikėjau laimėti, todėl pirmasis užplūdęs jausmas buvo nuostaba. Vėliau, kai jau suvokiau, kad iš tiesų laimėjau, pajaučiau euforiją.
Kada vyksi į Stokholmą? Ar lauki išvykos?
Laimėdama I vietą EUCYS 2022 konkurse gavau ir specialųjį prizą – galimybę dalyvauti SIYSS 2022. SIYSS konferencija ir visos jos veiklos vyks gruodžio 4-11 dienomis Stokholme. Laukiu konferencijos, naujų pažinčių ir įspūdžių!
Esi jauna, tačiau jau nemažai pasiekusi mergina. Kai manai, kokios vidinės savybės prisideda prie tavo sėkmės mokslo pasaulyje?
Nelaikau savęs pasiekusia daugiau nei eilinis devyniolikmetis. Visi mes esame geriausi savose srityje, ten galime ir pasireikšti – nesvarbu, tai būtų mokslo, dailės, meno, sporto ar kokia nors kita sritis. Mokslas nuolat keičiasi ir tobulėja, todėl, manau, svarbiausia yra nebijoti pokyčių ir išlikti drąsiam bei motyvuotam.