Prieš keletą dienų, vasario 18 dieną, atlikėja Monika Liu oficialioje savo „YouTube“ paskyroje patalpino vaizdo įrašą „Monika Liu Eurovizija’22 Backstage“.
Šiame 22 minučių trukmės vaizdo įraše Monika ne tik atskleidė įdomiausius „Eurovizijos“ dainų konkurso užkulisius, bet ir atvirai papasakojo apieTureto sindromą, kuris jai buvo pasireiškęs prieš keletą metų. „Turėjau pakankamai sudėtingą etapą atvažiavusi į Vilnių iš Klaipėdos, tada išvykau į Ameriką, kur absoliučiai nauja patirtis su daug labai įtemptų situacijų. Tada išvažiavau į Angliją, kur irgi buvo dvasiškai man labai tamsių periodų. Įtampai besikaupiant mano kūnas pradėjo siųsti signalus, kad Monika, tau kažkas yra negerai, nes pati galvodavau, kad viskas yra gerai“, – „YouTube“ vaizdo įraše savo patirtimi dalijosi Monika.
„Nesuprasdavau, kas čia yra, tad galiausiai atsidūriau neurologo kabinete. Jis pasiėmė mano ranką ir pasakė: „Yra įvairų, Monika, ligų pasaulyje ir jums yra Tureto sindromas“, – vaizdo įraše prisiminė atlikėja.
Tureto sindromas – tai nervų sistemos būklė, pasireiškianti judesių, balsiniais tikais bei elgesio ir emociniais sutrikimais. Pirmieji Tureto sindromo simptomai dažniausiai pastebimi vaikystėje, 3 – 9 metų vaikams. Tureto sindromas berniukams pasireiškia 3 – 4 kartus dažniau negu mergaitėms. Nors Tureto sindromas yra lėtinė liga, kuri tęsiasi visą gyvenimą, daugumai sergančiųjų sunkiausius tikus patiria ankstyvoje paauglystėje. Kiek vėliau jie gali sumažėti.
Nors Tureto sindromo priežastys nėra žinomos, tyrimai rodo jog jis gali būti susijęs su pakitimais tam tikrose galvos smegenų zonose (pamato mazguose, priekinėse skiltyse ir žievėje), neuronų tinklais jungiančiais šias zonas ir neurotransmiteriais (dopaminu, serotoninu, bei noradrenalinu), kurie padeda palaikyti ryšį tarp neuronų. Taip pat moksliniai tyrimai atlikti su šeimomis ir dvyniais rodo ir galimą ligos paveldimumą.