Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!

Helovino tradicijos Lietuvoje: kaip lietuviai švenčia šią šventę?

Helovinas Lietuvoje – nors ir nėra ilgametė tradicija, tačiau ši šventė vis labiau įsitvirtina šalies kultūroje. Helovino papročiai, atkeliavę iš Vakarų, keičia ir praturtina mūsų tradicijas, ypač tarp jaunimo ir šeimų, ieškančių kūrybingų būdų praleisti rudeninius vakarus. Pasižiūrėkime, kaip lietuviai švenčia Heloviną ir kokios tradicijos tampa populiariausios mūsų šalyje.

1. Moliūgų skaptavimas: kūrybingas pasiruošimas šventei

Lietuvoje tapo įprasta puošti namus ir kiemus skaptuotais moliūgais – tai jau vienas iš pagrindinių Helovino simbolių. Moliūgų skaptavimas ne tik leidžia praleisti laiką kūrybingai, bet ir suteikia namams mistiškos nuotaikos.

  • Kaip skaptuojami moliūgai? Daug šeimų kartu skaptuoja moliūgus, išpjaustydami juose įvairius veidus – nuo draugiškų iki gąsdinančių. Tam naudojami specialūs peiliai ir šablonai, o viduje dažnai įstatoma žvakė, kuri vakarais sukuria įspūdingą efektą.
  • Kur dedami moliūgai? Skaptuoti moliūgai dažnai statomi prie namų durų ar kieme, o kai kurie juos naudoja ir interjere, pastatydami ant palangių ar stalų.
Skaptuoti moliūgus
Moliūgai

2. Kostiumų vakarėliai ir „trick-or-treating“ tradicija

Helovino kostiumai Lietuvoje tampa vis populiaresni. Vaikai, paaugliai ir net suaugusieji Helovino proga mėgsta persirengti įvairiais personažais, dažniausiai įkvėptais siaubo filmų ar mitologinių būtybių.

  • Vakarėliai su kostiumais. Dauguma klubų, kavinių ir kitų pramogų vietų rengia teminius Helovino vakarėlius, kur svečiai kviečiami pasirodyti su originaliais kostiumais. Kostiumų įvairovė būna didelė – nuo vaiduoklių, vampyrų iki kūrybingų „pasidaryk pats“ sprendimų.
  • Trick-or-treating Lietuvoje. Nors durų „trick-or-treating“ tradicija nėra tokia plačiai paplitusi kaip Vakaruose, kai kuriais atvejais vaikai lankosi pas kaimynus arba draugus, prašydami saldainių. Tačiau ši tradicija Lietuvoje dar tik įgauna populiarumą, o ją labiau puoselėja bendruomenės arba gyvenvietės, kur Helovinas tampa kasmetiniu įvykiu.
Helovinas

3. Helovino dekoracijos ir namų puošimas

Nors Helovinas Lietuvoje nėra oficiali šventė, vis daugiau žmonių nusprendžia papuošti namus Helovino tema, sukurdami rudeninę, šiek tiek mistišką nuotaiką.

  • Rudeninės dekoracijos. Be moliūgų, lietuviai taip pat naudoja kitas rudens gėrybes: kankorėžius, lapus, kukurūzus ir šakas, kurie padeda kurti šiltą, tačiau šiek tiek mistišką atmosferą.
  • Dirbtiniai vorai ir skeletai. Kai kurie žmonės puošia savo kiemus ir namus dirbtiniais voratinkliais, skeletais ar kitais siaubo elementais, ypač jei planuoja surengti vakarėlį ar pakviesti draugų.

4. Siaubo filmai ir vakarų maratonai

Helovinas – puikus metas siaubo filmų mėgėjams. Lietuvoje daugelis žmonių, norėdami įsijausti į šventinę nuotaiką, pasirenka organizuoti siaubo filmų vakarą namuose.

  • Siaubo filmų vakarai. Daugelis draugų ir šeimų renkasi žiūrėti siaubo filmų, mėgaujasi baisia atmosfera ir vieni kitus gąsdina. Populiariausi pasirinkimai – klasikiniai siaubo filmai arba nauji trileriai, kurie įtampą išlaiko iki paskutinės minutės.
  • Kūrybiniai užsiėmimai. Helovino vakarai Lietuvoje tampa galimybe kartu su draugais dalyvauti kūrybiniuose užsiėmimuose, pvz., rankų darbo dekoracijų kūrime ar baisių desertų gaminime.
[-[0]-]

5. Helovinas mokyklose ir bendruomenėse

Kai kurios mokyklos ir bendruomenės taip pat skatina Helovino tradicijas, organizuodamos renginius vaikams ir jaunimui. Tai gali būti kostiumų konkursai, skaptavimo dirbtuvės ar net siaubo kambariai.

  • Mokyklų renginiai. Vaikai rengiasi kostiumais, dalyvauja įvairiuose žaidimuose ir skaptavimo dirbtuvėse. Kai kurios mokyklos organizuoja smagius konkursus su apdovanojimais už kūrybingiausius kostiumus ar dekoracijas.
  • Bendruomenių renginiai. Kai kuriose gyvenvietėse, ypač kaimuose, Helovino proga rengiami nedideli bendruomenių susibūrimai, kurie įtraukia įvairaus amžiaus žmones.

6. Helovino saldėsiai ir teminiai patiekalai

Helovinas Lietuvoje tapo gera proga pasimėgauti saldumynais bei įvairiais įdomiais patiekalais, įkvėptais Helovino dvasios.

  • Saldumynai ir kepiniai. Daugelis kepa baisius keksiukus, sausainius ar pyragus su voratinkliais, vaiduoklių ar moliūgų motyvais. Šie desertai tampa neatsiejama vakarėlių dalimi ir yra mėgstami tiek vaikų, tiek suaugusiųjų.
  • Helovino tema įkvėpti patiekalai. Kai kurie žmonės taip pat gamina patiekalus, kurie atrodo šiurpiai, bet yra labai skanūs – pavyzdžiui, „kraujuojantys“ sausainiai ar „vorų“ formos picos.
Vaikiški užkandžiai
Helovino užkandžiai vaikams

Ar Helovinas taps nuolatine tradicija Lietuvoje?

Nors Helovinas Lietuvoje dar ne toks populiarus kaip kai kuriose kitose šalyse, jo tradicijos po truputį įsitvirtina, ypač tarp jaunimo. Svarbiausia, kad šventės prasmė ir nuotaika Lietuvoje perima geriausias Helovino puses – kūrybingą pasiruošimą, šeimos bei draugų susibūrimus, o kartu suteikia galimybę išreikšti savo išradingumą ir mėgautis rudens sezono nuotaika.

Kad ir kaip švęstumėte Heloviną, svarbiausia – gera nuotaika ir kūrybiškas požiūris į šią mistišką šventę, kuri kasmet tampa vis populiaresne Lietuvoje.

Mano išsaugoti straipsniai