Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Helovinas

Helovino tradicijos visame pasaulyje: kuo jos skiriasi

Helovinas – tai viena iš labiausiai atpažįstamų švenčių daugelyje pasaulio šalių. Tačiau jo tradicijos ir šventimo būdai įvairiose kultūrose gali būti labai skirtingi. Nors daugelis žmonių Šiurpnaktį sieja su saldainiais, moliūgais ir persirengėliais, kitose šalyse ši šventė turi kitokių prasmės ir tradicijų. Pasižvalgykime, kaip Helovinas švenčiamas įvairiuose pasaulio kampeliuose ir kuo skiriasi šios tradicijos.

1. JAV – Helovino gimtinė

Jungtinėse Valstijose Helovinas yra didžiulis komercinis ir socialinis įvykis. Čia šventė yra žinoma dėl „trick-or-treat“ tradicijos, kai vaikai eina iš namų į namus, prašydami saldainių. Taip pat itin populiarūs persirengimai – tiek vaikai, tiek suaugusieji dažnai puošiasi baisiais kostiumais, dalyvauja vakarėliuose ir puošia namus moliūgais, voratinkliais ir kitomis siaubo dekoracijomis.

Tradicija: Helovino vakarėliai, persirengėliai, saldainių dalijimasis („trick-or-treat“), moliūgų skaptavimas.

2. Meksika – Dia de los Muertos

Meksikoje spalio pabaigoje ir lapkričio pradžioje švenčiama „Día de los Muertos“ arba Mirusiųjų diena. Tai nėra tiesioginis Helovinas, bet šios šventės turi kai kurių bendrų bruožų. Šios dienos metu meksikiečiai pagerbia savo mirusiuosius, statydami altorius, puošdami juos gėlėmis, cukriniais kaukolėmis ir mylimųjų nuotraukomis. Šventė siekiama atminti ir švęsti mirusiųjų gyvenimą.

Tradicija: altorių statymas, kapų lankymas, mirusiųjų pagerbimas su gėlėmis, maistu ir žvakėmis.

3. Airija – Helovino ištakos

Manoma, kad Helovinas kilo būtent iš Airijos ir škotų senovinės šventės „Samhain“. Tai buvo pagonių šventė, kuri pažymėdavo vasaros pabaigą ir laiką, kai sielos galėjo sugrįžti į žemę. Šiuolaikinėje Airijoje Helovinas švenčiamas su fejerverkais, vakarėliais ir persirengėlių paradomis. Tradiciniai maisto produktai, tokie kaip „barmbrack“ (vaisių pyragas), taip pat yra svarbi šventės dalis.

Tradicija: fejerverkai, persirengėliai, tradiciniai „barmbrack“ pyragai, namų dekoravimas.

4. Japonija – Helovinas kaip kostiumų vakarėlis

Nors Helovinas Japonijoje nėra tradicinė šventė, pastaraisiais metais jis tapo itin populiarus. Ši šventė čia dažnai siejama su didžiuliais kostiumų paradomis ir vakarėliais, ypač Tokijuje. Japonijoje Helovinas labiau suvokiamas kaip galimybė pasipuošti ir linksmintis, tačiau saldainių dalijimo tradicija nėra tokia įprasta.

Tradicija: kostiumų paradai ir vakarėliai, Helovino tematikos renginiai parkuose.

Helovinas

5. Didžioji Britanija – „Guy Fawkes“ diena

Nors Helovinas Didžiojoje Britanijoje nėra toks populiarus kaip JAV, šventė vis tiek švenčiama. Tačiau lapkričio 5 dieną britai mini „Guy Fawkes Night“ arba „Bonfire Night“, kai švenčiami Guy Fawkes ir jo sąmokslininkų nesėkmingi bandymai susprogdinti Parlamento rūmus 1605 m. Lapkričio pradžioje žmonės uždega laužus ir leidžia fejerverkus.

Tradicija: fejerverkai, laužai, Guy Fawkes lėlės deginimas.

6. Italija – Visų šventųjų diena

Italijoje Helovinas nėra tradiciškai švenčiamas, tačiau populiarėjantis vakarietiškas Helovino stilius daro savo įtaką, ypač tarp jaunimo. Tačiau spalio 31-osios vakarą ir lapkričio 1-ąją švenčiama Visų Šventųjų diena, kai pagerbiami mirusieji. Italai aplanko kapines, uždega žvakes ant artimųjų kapų ir meldžiasi už mirusiųjų sielas.

Tradicija: kapų lankymas, žvakių deginimas, maldos už mirusiuosius.

7. Kinija – Teng Chieh

Kinijoje spalio pabaigoje švenčiama „Teng Chieh“, kurios metu kinai taip pat pagerbia savo mirusius giminaičius. Šventės metu deginami maži žibintai ir raudonos žvakės, kurios padeda dvasios surasti savo kelią atgal. Žmonės taip pat deda maistą ir gėles ant altorių kaip auką savo mirusiems artimiesiems.

Tradicija: žibintų ir žvakių deginimas, maisto ir gėlių aukojimas dvasios atminimui.

8. Prancūzija – „La Toussaint“

Prancūzijoje Helovinas nėra tradicinė šventė, tačiau jaunoji karta po truputį perima vakarietiškas Helovino tradicijas, ypač Paryžiuje, kur vyksta Helovino vakarėliai ir teminiai renginiai. Lapkričio 1-ąją švenčiama Visų Šventųjų diena („La Toussaint“), kai žmonės lanko kapus ir deda gėles mirusiesiems.

Tradicija: Kapų lankymas, gėlių aukojimas, Visų Šventųjų dienos šventimas.

9. Filipinai – Pangangaluluwa

Filipinuose Helovinas ir Visų Šventųjų diena yra susiję su senovės tradicijomis, kai grupės žmonių, ypač vaikų, keliauja po kaimus dainuodami už mirusiųjų sielas. Šią tradiciją vadina „Pangangaluluwa“. Taip pat organizuojami kapų lankymai ir maldos už mirusiuosius.

Tradicija: vaikai ir suaugusieji keliauja po kaimus, dainuoja už mirusiuosius, kapų lankymas.

Mano išsaugoti straipsniai