Sparčiai artėjant šiurpiausiai spalio nakčiai – Helovynui – šios šventės šalininkai dairosi idėjų, kaip ją paminėti ne tik kopijuojant svetimas tradicijas ar istorijas, bet ir atrandant mūsų krašto įdomybes. Tokių nestigs nusprendusiems rudenį apsilankyti Pakruojo dvare. Jame šiuo sezonu rengiamos teatralizuotos ekskursijos baugina neįtikėtinais istoriniais faktais ir žada atimančiomis kolekcijomis.
Ryškiai žiba kaip turistinis objektas
Ryškiai Europos turizmo žemėlapyje žibantis Pakruojo dvaras daugiausiai žinomas dėl įspūdingų gėlių ir žibintų festivalių. Tačiau ir pereinamuoju laiku – rudenį – savo lankytojus stebina šiam sezonui būdingomis atrakcijomis. Čia atvykę lankytojai kviečiami išbandyti išskirtinai šiuo laikotarpiu prieinamą teatralizuotą naktinę ekskursiją apie Hermaną Žiaurųjį. Už jos pasakojimo slypi laiko spąstuose įkalinta neišgalvota šeimos drama.
„Tai romantinio tragizmo kupina patyriminė ekskursija, nukelianti į 1850 metus, kai dvarą valdė žiaurumu garsėjęs baronas Hermanas. Idilišką meilės pasakojimą nutraukia kruvina tragedija, lydima didžiausių žmonių baimių ir nusidėjimų. Šiurpinančius istorijos vingius ekskursijos metu papildo dvaro aplinka. Tai kas dieną lankytojams atrodo kaip gražus peizažas, tamsiuoju laiku priverčia aiktelėti iš netikėtumo. Ypač jei išdrįstama nusileisti iki kankinių agonija ir krauju prisigėrusio Bausmių rūsio“, – tamsiąją rūmų pusę ir joje kunkuliuojančią Hermano Žiauriojo istoriją praskleidžia organizatoriai.
Helovyniška nuotaika
Erdvių atliepiančių „helovynišką“ nuotaiką, dvare yra ir daugiau… Užsukti masina neįtikėtina ano laikmečio gydytojo įrankių kolekcija, taip pat keistenybių ir šiurpinančių iškamšų kambarys ar slaptą aukštuomenės gyvenimą menantis „Cabinet de secret“. Šias ir kitas erdves lankytojai kviečiami tyrinėti kartu su dvaro orakule ir pasinerti į Pakruojo dvaro vaiduoklių medžioklę.
„Pakruojo dvaras gali pasigirti ir vienintele visame Baltijos regione esančia Postmortem erdve. Ji stebina unikaliais artefaktais, pavyzdžiui nuotraukomis ir kitomis detalėmis, susijusiomis su mirtimi. Šios erdvės tikslas – ne gąsdinti, o praskleisti praeities šydą, suteikti galimybę svečiams pajusti XIX a. pab. ir XXa. pr. mirties suvokimą. Čia eksponuojami buitiniai ir ritualiniai laidotuvių atributai skatina istorinį smalsumą, kelia klausimus ir interpretacijas. Tai ne išgalvotas šou, o tikri pasakojimai, todėl tik lankytojai nusprendžia, ar Postmortem labiau baisu, ar įdomu“, – intriguoja dvaro atstovai.