Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
batai prie vairo
pavojingi batai vairuojant

Kaip apsiauti vairuojant: geriau basomis nei su šlepetėmis

Eismo nelaimės dažnai įvyksta dėl prastų oro sąlygų, prie vairo sėdinčio asmens neatidumo ar transporto priemonės techninio gedimo, tačiau eismo įvykio priežastimi gali tapti ir netinkamai pasirinkta vairuotojo avalynė. Ekspertai atkreipia dėmesį, kad vairuotojo batai gali pabloginti jo vairavimo kokybę ir trukdyti naudotis sankabos ar stabdžių pedalais.

Aukštas kulnas – pavojingas

„Vairuotojai sėsdami prie vairo retai susimasto, kad jų garderobas, o ypač avalynė, gali turėti įtakos jų vairavimo kokybei. Slidus ar grublėtas padas, itin aukštas bato kulnas ar platforma trukdo naudotis sankabos ir stabdžių pedalais. Esame užfiksavę įvykių, kai vairuotojui nuo stabdžio pedalo koja paprasčiausiai nuslysta judant lėtai arba manevruojant, o dėl aukštakulnių avėjimo, laiku nenuspaudžiamas stabdis“, – sako draudimo bendrovės „Gjensidige“ Žalų departamento vadovė Baltijos šalims Viktorija Katilienė.

Pasak V. Katilienės, nors dažniausiai tokių eismo įvykių nuostoliai yra nedideli ir siekia kelis šimtus eurų, tačiau pasitaiko ir tokių atvejų, kai nukenčia kiti objektai ir atlyginamų žalų suma išauga kelis kartus. „Tokiais atvejais atsitrenkiama į kitą automobilį, kuris stovi kelkraštyje ar automobilių stovėjimo aikštelėje. Esame užfiksavę atvejį, kai nuslydus kojai nuo stabdžio pedalo vairuotojas įvažiavo į kieme stovėjusius žemės ūkio padargus, kitu atveju – į puspriekabę. Tokiais atvejais, nuostoliai išauga ir iki keturženklės sumos“, – pasakoja draudimo bendrovės atstovė.

Batų pasirinkimas labai svarbus

Vairavimo mokyklos vadovas ir saugaus eismo ekspertas Artūras Pakėnas pabrėžia, kad batų pasirinkimas svarbus ne tik vairavimo naujokams, bet ir įgudusiems vairuotojams. Pasak eksperto, avalynės užkulnis ir jos pado storis bei jo kietumas yra svarbiausi elementai, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį sėdant prie vairo.

„Batams net automobilių sporte yra skiriamas ypatingas dėmesys. Lenktynininkai aunasi specialius batus, kurie turi auliuką ir tinkamo storio padą. Vieni vairuotojai mėgsta ploną batų padą, kad jautriai jaustų sankabos ir stabdžių pedalus, kiti renkasi standesnį“, – kalba vairavimo mokyklos vadovas.

A.Pakėnas atkreipia dėmesį į žieminius batus, kurie turi storą ir kietą padą. „Pastarąjį galime vadinti neinformatyviu vairavimui. Toks padas trukdo jautriai valdyti stabdžių ir sankabos pedalus, nes vairuotojas nejaučia jų vibracijos. Tokiais atvejais į vairavimo pamokas rekomenduojama atsinešti lygiapadžius sportinius batelius, kurie neturi storo pado. Ši taisyklė galioja ne tik besimokantiesiems, bet ir visiems vairuotojams“, – pasakoja saugaus eismo ekspertas.

Teisingai laikyti koją ant pedalo

Vairavimo mokyklos vadovo teigimu, jei kulnas trukdo teisingai laikyti koją ant pedalo, tuomet vairuotojas stengiasi pėdą pasukti ar palenkti ir tuomet nukenčia vairavimo kokybė.

Netinkamais vairavimui A. Pakėnas vadina ir aukštakulnius bei batus su plačia platforma.

„Jei kelyje planuojama užtrukti ilgiau, tokius batus reikėtų persiauti. Tinkamiausios pasikeitimui – patogios lygiapadės balerinos arba sportbačiai. Vairuotojos su aukštakulniais rizikuoja vairavimo metu pažeisti arba nulaužti aukštą bato kulną. Batų pramonė yra atsižvelgusi į moterų poreikį vairuoti avint aukštakulnius, yra gaminamos plastikinės įmovos dešinės kojos bato kulniukui. Toks sprendimas apsaugo batą, tačiau vairavimo kokybė nepagerėja. Neretai pastebiu, kad avėdami netinkamus batus vairuotojai važiuodami dažniau užgęsta ir prastai jaučia pedalus”, – kalba vairavimo mokyklos vadovas.

Guminės šlepetės – prastas pasirinkimas

Kaip prasčiausią vairuotojų pasirinkimą A. Pakėnas įvardija vasarišką avalynę – gumines šlepetes.

„Pėda jose yra nestabili, slankioja ir slysta. Tokia avalynė neužtikrina užkulnio stabilumo ir nėra tinkama vairavimui. Be to, šlepetė vairavimo metu gali ir visiškai nuslysti nuo pėdos, o vairuotojas, stengdamasis ją vėl apsiauti, – sukelti avarinę situaciją. Manau, kad vairuotojai, avėdami tokią avalynę, yra padarę išties nemažai eismo įvykių, tik ne visada drįsta įvardinti apavą kaip kelyje įvykusius nelaimės priežastį”, – svarsto saugaus eismo ekspertas.

A.Pakėno teigimu, vairuoti basomis geriau nei su šlepetėmis, tarp pedalo ir pėdos nėra nestabilaus, judančio tarpinio sluoksnio.

Mano išsaugoti straipsniai