Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
advento burtai
Advento vainikas

Paprastai ir aiškiai: kas yra adventas?

Adventas – tai ypatingas laikotarpis, kuris daugelio krikščionių širdyse užima svarbią vietą, ruošdamas juos Kristaus gimimo šventei – Kalėdoms. Tai ne tik laikas, kai puošiame namus ir laukiame dovanų, bet ir dvasinio pasiruošimo metas, kuris skatina susikaupimą, apmąstymus ir gerus darbus.


Advento prasmė ir kilmė

Žodis „adventas“ kilęs iš lotyniško žodžio adventus, kuris reiškia „atėjimas“. Krikščionių tradicijoje tai simbolizuoja Jėzaus Kristaus gimimo laukimą ir pasiruošimą šiai svarbiai šventei.

Adventas prasideda ketvirtą sekmadienį prieš Kalėdas ir tęsiasi iki pat gruodžio 24-osios. Tai reiškia, kad advento trukmė gali svyruoti nuo 22 iki 28 dienų, priklausomai nuo metų. Šis laikotarpis įkvepia tikinčiuosius sustoti, atsitraukti nuo kasdienio skubėjimo ir susitelkti į savo vidinį pasaulį.

Advento vainikas

Advento simboliai

Adventui būdingi keli simboliai, kurie padeda įprasminti šį laikotarpį ir padaro jį išskirtinį:

  1. Advento vainikas
    Tai žalias vainikas, papuoštas keturiomis žvakėmis. Kiekvieną advento sekmadienį uždegama viena žvakė, simbolizuojanti tikėjimą, viltį, džiaugsmą ir meilę. Vainiko apvali forma reiškia amžinybę ir Dievo meilės begalybę.
  2. Žvakės
    Keturios žvakės dažnai yra skirtingų spalvų – trys violetinės (simbolizuojančios atgailą ir apmąstymus) ir viena rožinė (reiškianti džiaugsmą).
  3. Advento kalendorius
    Tai dažnai vaikų pamėgtas simbolis, padedantis skaičiuoti dienas iki Kalėdų. Kiekvieną dieną atveriama langelė, už kurios slepiasi mažos dovanėlės, saldainiai ar įkvepiantys žodžiai.
  4. Pasninkas
    Tradiciškai advento metu tikintieji laikėsi pasninko, atsisakydami triukšmingų pramogų, mėsos ar kitų mėgstamų valgių. Tai buvo būdas parodyti dvasinį susitelkimą.
Namų jaukumas su žvakėmis
Žvakės

Advento tradicijos pasaulyje

Adventas yra švenčiamas įvairiais būdais, priklausomai nuo šalies ar regiono tradicijų:

  • Lietuvoje tradiciškai buvo laikomasi rimties, pasninko, atliekami geri darbai ir ruošiamos Kalėdinės dovanos. Ypač svarbus buvo šeimos laikas ir bendras pasiruošimas šventėms.
  • Vokietijoje kilęs advento kalendoriaus paprotys, kuris išpopuliarėjo visame pasaulyje.
  • Skandinavijos šalyse žmonės ypatingą dėmesį skiria žvakių deginimui ir šviesos simbolikai, kovodami su ilgais, tamsiais žiemos vakarais.

Dvasinė advento reikšmė

Adventas yra skirtas ne tik išoriniam, bet ir vidiniam pasiruošimui. Tikintieji šiuo laikotarpiu raginami:

  • Apkabinimai dvasinei ramybei: šiame laikotarpyje svarbu rasti laiko maldai, susikaupimui ir savo tikėjimo apmąstymams.
  • Atleidimas ir susitaikymas: adventas yra puikus metas atleisti kitiems ir siekti vidinės harmonijos.
  • Gerumas ir dosnumas: atliekami geri darbai ir pagalba kitiems – tai būdas skleisti šviesą ir džiaugsmą aplink save.
Dosnumas

Advento šiuolaikinė reikšmė

Nors šiandien adventas dažnai asocijuojasi su prekybos centrų šurmulio kupinu laikotarpiu, daugelis vis dar stengiasi išlaikyti šio laikotarpio dvasinę prasmę. Tai galimybė sulėtinti tempą, užmegzti artimesnį ryšį su šeima ir draugais bei susitelkti į tai, kas iš tiesų svarbu.

Mano išsaugoti straipsniai