Spalis, dar žinomas kaip „Pink Month“ arba „Rožinio kaspino“ mėnuo, visame pasaulyje yra skiriamas krūties vėžio prevencijai. Tarptautinės vėžio tyrimų agentūros duomenimis, pasaulyje kasmet registruojama daugiau nei 18 milijonų naujų vėžio atvejų, nuo jo miršta maždaug 9 milijonai gyventojų. Krūties vėžys yra dažniausias onkologinis susirgimas tarp moterų ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Higienos instituto duomenimis, jis užima antrą vietą piktybinių navikų grupėje.
Renginiai
Siekiant skleisti informaciją, apie šios klastingos ligos prevenciją, organizuojami įvairūs renginiai, konferencijos ir maratonai. Tarptautinė moterų organizacija „Ladies Circle“ jungėsi prie šio tarptautinio judėjimo.
Akcijos koordinatorė Deimantė Makarevičiūtė – Danylienė pasakoja:
„Mylėk save labiau. Šiuo šūkiu moterys buvo kviečiamos minėti „Rožinio kaspino“ mėnesį ir atvykti krūtų patikrai. Amžius, kai moterims diagnozuojami dariniai krūtyse, vis jaunėja, tad siekdamos atkreipti jaunų merginų dėmesį šiemet daug dėmesio skyrėme komunikacijai socialiniuose tinkluose.“
„Ladies Circle Lithuania“ prezidentė Asta Virbickienė džiaugiasi, kad į „Pink Month“ akciją aktyviai įsitraukė gausus būrys moterų iš klubų, esančių Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Gargžduose.
„Tam, kad atkreipti moterų dėmesį ir paraginti tikrintis sveikatą, buvo inicijuota daugybė prasmingų ir kūrybiškų veiklų. Kalbintos Kauno (Antalgija), Vilniaus (Affidea) ir Klaipėdos (Klaipėdos Universitetinė ligoninė) klinikų gydytojos ir Lietuvos krūties vėžio asociacijos valdybos pirmininkė.
Moterys rinkosi keramikos užsiėmimui ir lipdė puodelius, simbolizuojančius sveikas krūtines. Kurti edukaciniai filmukai, kaip užsiregistruoti patikrai. Socialiniuose tinkluose Sigita Unguraitė (Vilniaus klubo vadovė) pasidalino jautria savo asmenine istorija, apie jauname amžiuje aptiktą darinį, kuris buvo laiku pastebėtas ir pašalintas. „Pink Month“ akcijai daryta fotosesija Vilniaus gatvėse su rožiniais balionais.“
Avon iniciatyva vyko „Pižamų vakarėlis“, kurio metu organizuota fotosesija su „Avon“ pižamomis. Visos, už pižamas surinktos lėšos, skiriamos krūties prevencijos programoms.
Sklando mitai
Apklausus didelį skaičių moterų pastebėta, jog visuomenėje sklando daug mitų ir baisių istorijų, dėl ko atidėliojama tikrintis sveikatą. Būtent dėl to, „Ladies Circle“ Lietuva moterų organizacijos narės ėmėsi iniciatyvos – socialiniuose tinkluose paprašė moterų užduoti neraminančius klausimus dėl krūtų patikros, papasakoti jų girdėtus mitus. Tada susitiko su gydytojais įvairiuose Lietuvos miestuose, iš specialistų surinko išsamią ir mitus paneigiančią informaciją. Prie šios akcijos noriai prisidėjo didelę patirtį turintys gydytojai specialistai, iš kurių gauta informacija pateikta vaizdo įraše.
Gydytoja-echoskopuotoja Kristina Lebedevaitė (Antalgija) kalba šiomis temomis:
- Kuo skiriasi ultragarsinis krūtų tyrimas nuo mamogramos? Ar galima atlikus vieną tyrimą, nedaryti kito?
- Kaip dažnai reikia atlikti krūtų apčiuopą pačioms? Kada reikėtų kreiptis į gydytoją?
- Kokie yra krūtų vėžio rizikos veiksniai?
Trumpi ir aiškūs atsakymai į gal ne visada patogius, tačiau labai svarbius klausimus apie moterų krūtų patikrą. Pokalbis su Dr. Agne Čižauskaite, Klaipėdos universitetinės ligoninės krūtų onkochirurge–mamologe, Lietuvos krūties vėžio asociacijos valdybos pirmininke.
„Ladies Circle Lietuva“ kviečia moteris mylėti save labiau ir užsiregistruoti nemokamai krūtų patikrai bet kurioje Jums patogioje klinikoje. Jums reikia tik šeimos gydytojo arba gydytojo ginekologo siuntimo.
Nedelsk! Užsiregistruok patikrai jau šiandien!
Kur ir kaip tai padaryti rasi vaizdo įraše:
Kiekviena, savo sveikatą pasitikrinusi moteris – didžiulis laimėjimas žmonijai.
Web Lady Dovilė Žemgulienė