Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
telefonai
Facebook

Tikrovės iškraipymas socialinėse medijose: kaip atpažinti melagingą turinį?

Socialinės medijos tapo vienu iš pagrindinių informacijos šaltinių daugeliui žmonių visame pasaulyje. Tačiau kartu su didėjančiu turinio kiekiu atsirado ir tikrovės iškraipymo, klaidingos informacijos bei melagingų naujienų problema. Tikrovės iškraipymas socialinėse medijose turi rimtų pasekmių – pradedant visuomenės nuomonės formavimu, baigiant asmeninių sprendimų klaidomis. Todėl labai svarbu mokėti apsisaugoti nuo dezinformacijos.

Dažniausiai pasitaikantys metodai kuriais yra iškraipoma tikrovė yra šie:

  1. Melagingos naujienos – tai sąmoningai sukurtos klaidingos informacijos sklaida. Jos gali būti naudojamos siekiant manipuliuoti visuomenės nuomone, skleisti sąmokslo teorijas arba gauti ekonominės naudos.
  2. Fotografijų ir vaizdo įrašų klastojimas – nuotraukos ir vaizdo įrašai gali būti redaguojami ar pateikiami be konteksto, siekiant sukelti klaidingą įspūdį. Kartais naudojamos ir visiškai netikros nuotraukos, sukurtos naudojant dirbtinį intelektą.
  3. Klikbaitas – tai viliojantys, bet melagingi ar išpūsti antraštės, kurios sukuria stiprų emocinį atsaką ir skatina paspaudimus, tačiau neatskleidžia tikros informacijos.
  4. Dezinformacijos kampanijos – organizuotos pastangos skleisti klaidingą informaciją apie politiką, sveikatą ar kitus svarbius visuomeninius klausimus, siekiant sukelti paniką arba paveikti rinkimus.
  5. Nuomonės ir faktų supainiojimas – socialinėse medijose dažnai susiduriama su nuomonėmis, pateikiamomis kaip faktai. Tokia informacija gali klaidinti, jei skaitytojas neatskiria subjektyvios nuomonės nuo objektyvios tiesos.

Atskirti melagingą turinį gali būti sudėtinga, ypač kai jis pateikiamas įtikinamai. Štai keletas būdų, kaip galima atpažinti klaidinančią informaciją:

1. Patikrinkite šaltinį

Vienas iš pirmųjų žingsnių, norint atpažinti melagingą turinį, yra patikrinti, kas yra informacijos šaltinis. Ar tai gerai žinoma ir patikima naujienų organizacija? Jei straipsnis ar įrašas yra iš neaiškios svetainės, verta būti atsargiam. Taip pat atkreipkite dėmesį į svetainės URL – melagingos naujienos dažnai būna paskelbtos svetainėse, kurių adresai primena gerai žinomas naujienų svetaines, bet turi subtilių skirtumų.

2. Ieškokite kitų šaltinių

Jei kyla abejonių dėl pateiktos informacijos tikslumo, patikrinkite, ar ta pati žinia pasirodo kituose patikimuose šaltiniuose. Jei to negalite rasti kituose pagrindiniuose naujienų portaluose ar oficialiose svetainėse, yra didelė tikimybė, kad turinys yra melagingas arba iškraipytas.

3. Atkreipkite dėmesį į antraštę

Melagingos naujienos dažnai turi sensacingas arba perdėtas antraštes, kurios skirtos sukelti stiprią emocinę reakciją. Jei antraštė skamba pernelyg gerai ar blogai, kad būtų tiesa, tikėtina, jog turinys yra klaidinantis. Būkite atsargūs su antraštėmis, kurios skelbia šokiruojančius, bet nepatikrintus faktus.

Renkatės planšetinį kompiuterį? Viskas

4. Analizuokite vizualinį turinį

Nuotraukos ir vaizdo įrašai yra galingi tikrovės iškraipymo įrankiai. Dažnai socialinėse medijose naudojami redaguoti ar iš konteksto išimti vaizdai, siekiant sukurti tam tikrą įspūdį. Galite naudoti atvirkštinės paieškos įrankius, pvz., „Google Image Search“, kad patikrintumėte, ar nuotrauka nebuvo naudota kitur arba ar ji nėra redaguota.

5. Patikrinkite faktus

Yra daug svetainių ir įrankių, skirtų faktų tikrinimui, tokių kaip „Snopes“, „FactCheck“ ar „PolitiFact“. Šios platformos nuolat analizuoja klaidingą informaciją ir gali padėti jums greitai patikrinti, ar straipsnis ar įrašas yra tikslus.

6. Patikrinkite datą

Kai kuriais atvejais netikra informacija skleidžiama pasitelkiant senas naujienas, pateikiant jas kaip naujas ar aktualias. Patikrinkite, ar pateikta informacija yra šviežia ir susijusi su dabartiniais įvykiais.

7. Vertinkite turinio kalbą

Melagingos naujienos dažnai būna parašytos su gramatinėmis klaidomis, netinkamai vartojamais terminais ar neaiškia kalba. Patikimos naujienos paprastai yra gerai parašytos, redaguotos ir aiškiai pateiktos. Jei turinys atrodo prastai suredaguotas ar kalbėjimo stilius yra neįprastas, tai gali būti ženklas, kad jis nėra patikimas.

8. Atpažinkite emocinę manipuliaciją

Melagingos naujienos dažnai stengiasi išprovokuoti stiprias emocijas, tokias kaip pyktis, baimė ar džiaugsmas, nes emocijos skatina žmones dalytis turiniu. Jei jaučiatės labai emocionaliai paveiktas perskaityto straipsnio, stabtelėkite ir pagalvokite, ar tai gali būti manipuliacija.

Mano išsaugoti straipsniai