Lietuvoje ir pasaulyje vis garsiau kalbama apie ekologinį sąmoningumą: atsakingą vartojimą, rūšiavimą, po savęs paliekamų atliekų mažinimą. Mūsų kasdienoje yra galybė plastiko, o pripratę prie vienų ar kitų produktų dažnai net nesusimąstome, kad gali būti kokia draugiškesnė aplinkai alternatyva. Čia pateiksime dalį iš plataus pasirinkimo, tačiau gal būtent šie daiktai atstos kasdien milžiniškais kiekiais naudojamus ir išmetamus plastikinius.
Daugkartinis pirkinių maišelis
Ar žinojai, kad plastikiniai pirkinių maišeliai patenka į labiausiai pasaulį ir vandenynus teršiančių atliekų sąrašo viršūnes? Medžiaginis krepšys – itin patogi ir patvari priemonė ne tik pirkiniams susidėti, bet ir žymiai sumažinti plastiko atliekų kiekį.
Jei tokio dar neturi – būtinai įsigyk. Dabar prekyboje jų apstu: nuo vienspalvių iki margintų dizainerių kurtais raštais. Tikrai atrasi tokį, kuris atspindės asmenybę ir tiks net ir prie paties unikaliausio stiliaus. Beje, tokį krepšį visai nesunkiai gali pasisiūti ir pati iš pabodusių arba netinkamų dėvėti drabužių. Na, o jeigu turi gebėjimo ir kantrybės, gali nusimegzti ar nusinerti.
Maišelis biriems ar sveriamiems produktams
Jeigu dažnai apsipirkinėji, turbūt pastebėjai, kiek daug vienkartinių plastikinių maišelių prireikia: riešutams, daržovėms, vaisiams, duonos gaminiams ir t. t. Ir juk, vos parsinešus produktus į namus, pakuotės keliauja tiesiai į šiukšlių konteinerį. Geriausiu atveju tokį maišelį panaudojame dar sykį ar du. Tačiau ir čia yra alternatyva! Tai – daugkartinio naudojimo maišeliai užtraukiamu viršumi. Jų būna įvairių: nuo tvirtų lininių iki permatomų, pasiūtų iš užuolaidinės medžiagos. Jų gali įsigyti arba pasisiūti pati. Pastarasis variantas šiuo metu ypač populiarus, kadangi procesas nėra sudėtingas, o panaudodama nebereikalingus audinius dar labiau priartėji prie gyvenimo be atliekų tikslo.
Daugkartinio naudojimo nosinaitė
Ar dar prisimeni, kad anksčiau mes nenaudojome vienkartinių nosinaičių, o sloguodami nosį pūsdavome į įvairiais piešinukais dabintas medžiagines skepetaites? Būdavo ir tokių „proginių“ – nėriniuotais kraštais ar siuvinėtų. Jas mama po to skalbdavo, lygindavo ir gražiai sulankstydavo… Pameni?
Įpratome gyventi paprastai, greitai, negalvodami. Blokais metame lauk panaudotas servetėles, kai esame peršalę. Išsipūtei sykį – ir į šiukšlinę. O gal vis tik vertėtų pagalvoti apie šiukšlių kiekio mažinimą ir grįžimą prie daugkartinio naudojimo nosinaičių? Jos gali tapti net stiliaus dalimi! Maža to, jų gali ne tik įsigyti, bet ir pasigaminti pati: iš nedėvimų, nereikalingų drabužių, patalynės ar kitų medžiagų.
Kietasis šampūnas ir kondicionierius
Ar kada nors susimąstei, kiek plastikinių buteliukų išmeti pasibaigus šampūnui, dušo želei, skystam muilui, kondicionieriui, kaukei ir pan.? O juk visa tai pakeisti kietosiomis alternatyvomis yra visai paprasta. Muilo gabalėlį pažįstame visi, o kaip su šampūnu ir kondicionieriumi? Jų irgi yra gaminamų kietos konsistencijos! Ir netgi – lietuvių gamybos.
Medvilniai įklotai
Ar teko apie tokius girdėti? Tiesa ta, kad moteriškos higienos priemonės taip pat yra sunkiai yrančios. O turint omenyje, kad jų prireikia kiekvienai ir naudojamos daugiau nei pusę gyvenimo reguliariai, – kokie kalnai šiukšlių susidaro! Šiuo atveju rinka siūlo naudoti taureles. Tačiau tokia priemonė tinka ne kiekvienai. Yra dar viena alternatyva – daugkartinio naudojimo, plaunami medvilniniai įklotai, kurių galima įsigyti ekologiškomis prekėmis prekiaujančiose parduotuvėlėse. Jų gali būti įvairių dydžių, pločių ir spalvų. Tačiau merginos visame pasaulyje nevengia įklotus pasigaminti ir pačios. Jeigu pasirinksi natūralias medžiagas – nešusi, nekaisi ir išvengsi nemalonių kvapų. Tik nepamiršk įklotų reguliariai keisti ir gerai išskalbti tinkamomis priemonėmis.
Bambukiniai dantų šepetėliai
Dar vienas plastiko gaminys, kurio visame pasaulyje išmetami neįsivaizduojami kiekiai, – tai dantų šepetėlis. Ne, dantų nesivalyti neraginsime – tą daryti būtina kiekvienam. Tačiau kodėl plastikinio neiškeitus į išmetus suirsiantį bambukinį? Įdomus faktas! Dantų šepetėlis buvo išrastas apie 1930-uosius, o kadangi gamtoje plastikas yra šimtmečiais, tad visi kada nors šiame pasaulyje pagaminti šepetėliai dar vis kažkur egzistuoja. Siaubas, kai pagalvoji, ar ne?