Penktadienį feisbuke visos skaitytojos uždavinėjo klausimus SVR dermatologei Aušrinei Ramanauskaitei ir bandė išsiaiškinti, kaip spręsti odos problemas. Atrinkome tik labiausiai merginoms rūpimus klausimus, pasitikrink, ar ir tu žinai svarbiausios odos priežiūros taisykles!
Kokios pagrindinės veido priemonės privalo būti pas merginą, turinčią riebią odą? Nuo kokio amžiaus privalo merginos rūpintis tokio tipo oda? (Agnė Lukoševičiūtė)
Riebi oda gali kelti problemų nuo brandos pradžios – todėl amžius gali būti įvairus – tarp 10-16 m.a. Riebios odos priežiūra paauglystėje gali apsiriboti švelnia higiena – prausiklis, geriausiai bemuilis, neagresyvus, naudojamas vakarais, ar po sporto, micelinis vanduo odos nešvarumams, maskuojančioms priemonėms, makiažui nuvalyti. Riebi oda gali būti ir mišri, jautri – todėl galima naudoti riebiai ir miįriai odai skirtus lengvus drėkinančius kremus. Vasaros metu – rekomenduojama apsauga nuo saulės, nes rudenį sulauksite gausesnių spuogelių, o jeigu jų turite – neapsaugojus nuo saulės – liks tamsesnės dėmelės. Dienos metu galima naudoti matiškumo suteikiančius kremus blizgioms, „T“ veido zonoms. Atisradus bėrimamas – kreipkitės į dermatologą.
Ar tikrai riebi ir porėta oda sensta lėčiau? Galbūt tikrai tos, kurios jaunystėje kovojo su spuogais, senatvėje mažiau kovoja su raukšlėmis? (Aistė Aistė)
Riebi oda ištiesų šiek tiek sensta lėčiau, taip pat ir kai kurie vartojami vaistai ir priemonės spuogeliams gydyti pasižymi ir atjauninančiom savybėm (pvz.; vita A derivatai – retinoidai).
Kaip išsirinkti veido priežiūros priemones jei mano oda yra labai jautri ir šerpetoja? (Miglė Lusčiauskaitė)
Patarčiau rinktis vaistinėse būtent jautriai ir sausai odai skirtas priemones, kurios neturėtu dirbtinių kvapiklių, dažiklių ir kuo mažiau konservantų. Rinkitės labiau maitinančius kremus, nei drėkinančius. Galite pasiteirauti dėl kremo mėginėlio – ir jį išmėginti namuose prieš įsigyjant.
Kodėl priemonės, parinktos pagal savo odos tipą, laikui bėgant sukelia nenorimą efektą: odos išsausėjimą ar paraudimą? (Greta Silvanovič)
Galbūt jūsų oda keičiasi, taip pat keičiasi metų laikai, klimatinės sąlygos bei kremų galiojimo laikas yra ribotas. Taip pat jeigu kremuose yra daug aktyvių ingridientų, tokių kaip AHA, BHA (vaisių rūgštys) – šios priemonės skatina odos atsinaujinimą ir ji pleiskanoja, oda tampa jautresnė. Kremus reikia keisti dažniau ir pagal sezoną bei esamą odos bei sveikatos būklę.
Ar turint riebią veido odą reikėtų nepamiršti ir vidinio kūno bei pagrindinių šalinimo organų gydymo? Ar reikėtų koncentruotis tik į paviršutinius nešvarumus? (Eglė Angela Kareivaitė)
Sveika mityba, mažesnis saldumynų suvartojimas, mažiau vartojamų pieno produktų, riebaus, kepto, gyvulinės kilmės maisto mažina ir bėrimus, oda mažiau riebaluojasi. Taip pat emocinis stabilumas, poilsis ir miegas – mažina odos riebumą ir bėrimus. Endokrininė, virškinimo trakto sveikata – būtinos gražios ir sveikos odos sąlygos.
Kaip pasirinkti veido priežiūros priemones ir kosmetiką sergantiems žvyneline? (Daiva Kaminskienė)
Psoriaze, arba lietuviškai žvyneline, sergančiųjų oda rekomenduoju prižiūrėti kremais praturtintais šlapalu (urea) nuo 10 iki 30 proc., salicilo rūgštimi bei negyvosios jūros druskomis. Šios medžiagos odą padarys švelnesne, sumažins pleiskanojimą, niežėjimą, išbertų vietų plokštelės taps švelnesnės ir mažiau reikės gydomųjų vaistų (kortikosteroidų) Taip pat ir šampūnai turintys atsluoksniuojantį pleiskanas (keratolitinų) poveikį. Tepti odą pagal poreikį kelis kart per dieną.
Kokių tipų spuogų būna ir kaip juos gydyti? (Marija Tamošauskaitė)
Spuogų tipai skirstomi į uždegiminius – pūlinukai ir raudoni spuogeliai (papulo-pustulės), bei retencinius bėrimus – tai inkštirai (uždari ir atviri komedonai). Spuogai gali komplikuotis į didelius skausmingus darinius – cistas, likti randai ar dėmės po bėrimų. Taip pat gali būti įvairių formų – žaibinė, vaistų sukelta, kosmetikos sukelta, spuogai nuo nukąsymo ir spaudinėjimo, vėlyvoji aknė, konglobatinė, randinė ir t.t. Gydymą parenka gydytojas dermatologas individualiai.
Kaip atrasti tą vienintelį veido kremą sausai, jautriai odai? Niekaip neatrandu tinkamo… (Rasa Pilkytė)
Tinkamas kremas gali būti tinkamas šiuo metu, o po kelių mėnesių ar metų – dirgins jūsų odą. Mūsų odos poreikiai skiriasi priklausomai nuo išorinių ir vidinių sąlygų, taip pat jūs galite turėti tam tikrų alergijų sudėtinėms kremo dalims, todėl geriausiai parinks kosmetologas arba gydytojas dermatologas. Visiems idealaus nėra, tai individualu, kaip ir jūs pati.
Ar tiesa, kad laikui bėgant mūsų oda įgyja tam tikrą imunitetą naudojamam tam pačiam veido kremui ir jis nebepadeda? (Laura Lasevičiūtė)
Tinkamas kremas gali būti tinkamas šiuo metu, o po kelių mėnesių ar metų – dirgins jūsų odą. Mūsų odos poreikiai skiriasi priklausomai nuo išorinių ir vidinių sąlygų, todėl geriausiai parinks kosmetologas arba gydytojas dermatologas. Visiems idealaus nėra, tai individualu, kaip ir jūs pati.
Esu girdėjusi, jog yra kremų, kurie naikina pigmentines dėmeles. Ar tikrai imanoma panaikinti pigmentinę dėmę kremais, ar geriau ją šalinti kitu būdu? (Elena Džiaugytė)
Pigmetinės dėmės atsiradimo priežazstys įvairios, kaip ir galimas gydymo būdas. Taip, yra gydomųjų kremų, yra lazerinių procedūrų bei cheminiš ar rūgštinių šveitimų. O galbūt tai ligos pasekmė? Rekomenduoju kreiptis į gydotoją dermatologą.
Kaip išgydyti aknę nuo sausos, be galo jautrios odos? Visos bandytos priemonės sausina odą, tačiau spuogų neišnaikina… (Indrė Matiukaitė)
Jūsų oda yra mišri ir jautri, aknės pažeista, todėl tinkamiausia priemonę parinks gydytojas dermatologas.
Kokios yra trys didžiausios/dažniausios klaidos, kurias moterys daro besirūpindamos savo oda ? (Daiva Andriušaitytė)
Naudoja per daug kosmetikos/ nenuvalo makiažo/ rūpidamosis oda pamiršta sveiką mityba, saulės apsaugą, gerą knygą ir poilsį.
Ar įmanoma kaip nors pagreitinti spuogų randelių/ paraudimų gyjimą? (Iveta Kaurynaitė)
Įmanoma – kreipkitės pas gydytoją dermatologą konsultacijai.
Ar spuogai vystosi dėl to, kad oda per riebi? (Beatričė Ivaškevičiūtė)
Taip, ir dėl to, bet priežasčių yra daugiau.