JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ
Pasitikrink

Pasitikrink, ar nešvaistai savo laiko niekams

Ar esi girdėjusi pasakojimą apie žmogų, kuris gavo prisijungimą prie specialios banko sąskaitos, į kurią kasdien pervedama 86 400 litų (!), o dienai pasibaigus – visi pinigai išimami, ir taip kiekvieną kartą? Ir tik žmogaus pasirinkimas, ką jis su pinigais darys: išleis visus ar paliks ištrynimui. Ką tu pati darytum? Nepaliktum nei vieno cento? O ką darai kasdien su savo turimomis 86 400 sekundėmis? Ar nepalieki nei vienos veltui praleistos akimirkos?

Ar jau turi panele.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųsk ją ir gauk visas naujienas pirmoji!
„iOS“ versija
„Android“ versija

Jeigu ir tu – užkietėjusi laiko švaistūnė, turime tau keletą patarimų.

1. Sakoma, jog visas veiklas galima suskirstyti į keturias rūšis: svarbias ir neatidėliotinas (pavyzdžiui, paskutinį vakarą ruošiesi prieš kontrolinį), svarbias (kurias gali atlikti bet kada, pavyzdžiui, aplankyti senelius), nesvarbias, bet neatidėliotinas (atsiliepimas į telefono skambutį) bei nesvarbias veiklas (tačiau malonias, kad ir facebook‘o sienos tikrinimas).

Deja, didžiąją dalį mūsų laiko pasisavina neatidėliotini (ne)svarbūs reikalai, o vėliau pirmenybė būna teikiama nesvarbioms veikloms. Ir taip leidžiant savo dienas, po truputį svarbūs reikalai tampa nebeatidėliotinais, o kur dar kiti papildomi nereikšmingi darbai…

Ir laisvo laiko nebėra, o nuotaikos – taip pat. Jei tai tavo kasdienybė – pradėk rašyti dienos planą: ką tu privalai atlikti per šiandieną, ir kol nebus prie visų punktų po varnelę – tol neįsijungsi kompiuterio, netikrinsi naujienų ir neisi dirbti bet kokių kitų malonesnių veiklų. Rezultatas – visi darbai bus atlikti, o vakare nereikės niekur skubėti ir galėsi pasilepinti vadinamais „nesvarbiais“ užsiėmimais.

2. Leisk savo laiką kartu su tinkamais žmonėmis. Po pamokų ar paskaitų eini pasivaikščioti su merginomis, su kuriomis būni tiesiog dėl „buvimo“? Savaitgalį kviesi į svečius tas „drauges“, kurios nei karto tavęs niekur nesikvietė? Leki į vakarėlį, kuriame beveik su nieko nebendrauji, kad parodytum, jog nesi atstumtoji ar vienišė? Kam tau tuomet švaistyti tiek laiko dėl žmonių, kurie to paties nepadarytų dėl tavęs? 

Dar keli metai ir baigsi mokyklą ar universitetą, tavo pažįstami visi išsiskirstys ir tikriausiai tave visai užmirš kaip ir tu juos! O artimieji ir tikri draugai visada išliks, tačiau kokie bus jūsų santykiai – priklausys ir nuo tavęs.

3. Stenkis kasdien padaryti bent po mažiausią gerą darbą. Nors geri darbai užima laiko – tačiau psichologiškai jie tarsi prailgina dieną, o ką jau kalbėti vien apie geresnę nuotaiką, didesnę savivertę ir džiaugsmą, jog kažkam padėjai!

Ir negalima sukčiauti, jeigu esi įpratusi tvarkyti savo kambarį, tai negali užskaityti to kaip pagalbą mamai tvarkant namus. Reikia padaryti tai, ko įprastai nedarytum: gal rytinė kava tėvams, o gal nepažįstamai senučiukei padėsi nunešti pirkinius iki jos namų?..

4.  Rask laiko sau. Rutina, namų ruoša, mokslai ir jokio poilsio džiaugsmo gyvenimui daug nesuteikia. Todėl norėdama praskaidrinti dieną ir ją paversti ne tik vien „juodo nuobodaus darbo diena“, turi skirti bent pusvalandį savo malonumui.

Galbūt lovoje paskaitysi knygą, gal su mama plepėsi apie dienos įvykius ar peržiūrėsi mėgstamo serialo seriją… Kad ir kas tai būtų – tai turi tau teikti džiaugsmą. O kartą per savaitę ar dvi – nuveik kažką naujo! Nueik pėsčiomis penkis kilometrus, sukurk savo šokį mėgstamiausiai dainai, galbūt bandysi įgarsinti filmą – svarbu, kad tai būtų naujas patyrimas. Kuo jų daugiau bus – tuo tavo gyvenimas tau atrodys įdomesnis ir ne nuobodus!

5. išmok pasakyti „Ne“. Tau siūlo seniūnės pareigas, tačiau tu ja niekada nenorėjai būti… Tavo draugė kviečia lankyti užsiėmimus, į kuriuos nei už ką nenorėtum eiti… O gal pati sugalvojai surengti draugų vakarėlį, nors organizavimas tau kančia? Tokiu atveju, turi išmokti pasakyti „Ne“ (net jei tai reikėtų ištarti ir sau pačiai). Kodėl? Pirmiausia, jei ši veikla yra tau nemaloni – tikriausiai bus sunku išvysti tavo šypseną veide, kai pasižadėjimus teks vykdyti, ir tokiu būdu visas laikas bus išnaudotas veltui (štai ir pasilieka sekundės tavo „banko sąskaitoje“).

Antra, gali pradėti kaltinti tą žmogų, kuris tau pasiūlė šį užsiėmimą (jeigu pati sugalvojai, kaip bebūtų keista, dažniausiai vis vien kiti būna kalti). Ar to reikia? Jau geriau pačioje pradžioje nuspręsti ar tu tikrai nori tuo užsiimti, ar tau bus įdomu (nebent tu tai darysi pirmą kartą, tuomet nepabandžius – nesužinosi!) ir ar tikrai turi šitam užsiėmimui papildomo laisvo laiko! Ir jeigu gerai apsvarsčius atsakymas – ne, tuomet geriau mandagiai atsakyti: „Atsiprašau, bet neturiu tam laiko“. Išmok branginti savo laiką!

Sekite Panele.lt naujienas „Facebook’e“!

Sužinokite portalo panele.lt naujienas pirmieji ir skaitykite žurnalą „Panelė“! Trims portalo skaitytojams, užpildžiusiems anketą, dovanosime 3 mėn. žurnalo „Panelė“ prenumeratą.


Mano išsaugoti straipsniai