Vidutiniškai net trečdalį savo gyvenimo praleidžiame miegodami ir tai yra svari priežastis rūpintis savo miego kokybe.Miego trūkumas trikdo darbo kokybę, neišsimiegoję žmonės dažnai pamiršta būtinus darbus, jiems sunku susikoncentruoti ar susidoroti su patiriamu stresu. Pastebėta, kad neišsimiegantys žmonės gerokai dažniau peršąla, jiems sutrinka medžiagų apykaita, jie lengviau priauga antsvorio bei yra labiau linkę susirgti širdies ligomis. Tam, kad visų šių nemalonių padarinių išvengtumėte ir pagerintumėte savo miego kokybę, specialistai rekomenduoja laikytis šių taisyklių.
Prieš miegą susikurkite kasdienį ritualą
Kasdienis ritualas prieš miegą padės nusiraminti ir paruošti organizmą miegui. Tai gali būti atpalaiduojanti vonia, knygos skaitymas, ramios muzikos klausymas ar bet kokia kita atpalaiduojanti veikla. Užmigti padėti gali ir aromatai, prieš miegą galite miegamąjį iškvėpinti levandų kvapo eteriniu aliejumi ar užsidegti kvapnią žvakę, tik nepamirškite jų užgesinti. Norėdami įpratinti organizmą, būtinai šį ritualą kartokite kiekvieną dieną. Nusiraminti ir pasiruošti miegui taip pat padės gilus, ramus kvėpavimas. Taip pat prieš einant miegoti pasirūpinkite, kad jūsų neveiktų jokie išoriniai dirgikliai, kaip šviesa ar triukšmas.
Prieš miegą nesinaudokite telefonu
Mėlyna telefono ar kompiuterio šviesa gali turėti įtakos užmigti padedančiam hormonui – melatoninui. Dienos metu, melatoninas organizme vos aptinkamas, tačiau naktį jo lygis ženkliai padidėja, todėl kartais jis vadinamas „Drakulos hormonu“. Kad melatonino lygis organizme nesumažėtų, rekomenduojama bent vieną valandą prieš miegą išjungti visus švytinčius ekranus: nenaudoti telefono, kompiuterio, nežiūrėti televizoriaus. Šie prietaisai ne tik veikia melatonino lygį organizme, bet ir neleidžia nurimti bei atsipalaiduoti, juk naudodamiesi telefonu ar kompiuteriu nuolat gauname įvairius pranešimus, skaitome informaciją, o tai mus blaško.
Vakare nepersivalgykite
Kinų liaudies patarlė byloja: „Pusryčius suvalgyk pats, pietus pasidalink su draugu, vakarienę atiduok priešui.“ Vakarienės priešui atiduoti nevertėtų, tačiau specialistai rekomenduoja vakare nepersivalgyti ir nevalgyti iki miego likus 2-3 valandoms. Persivalgius organizmas apsunksta, dirba virškindamas maistą, negali greitai nurimti, todėl po sočios vakarienės dažnai būna sunku užmigti, o miegas būna negilus, dažnai prabundama. Vakare taip pat stenkitės nevartoti kofeino turinčių produktų. Vietoj arbatos ar kavos puodelio geriau rinkitės šilto pieno ar vandens stiklinę.
Miegamajame susikurkite jaukią atmosferą
Kad lengviau užmigtumėte ir giliau miegotumėte, miegamajame oras turėtų būti vėsus ir gaivus, todėl prieš miegą patartina išvėdinti kambarį. Ne veltui sakoma: „Kaip pasiklosi, taip išmiegosi“. Be abejonės, lova, čiužinys ir arčiausiai mūsų kūno esanti patalynė čia vaidina labai svarbų vaidmenį. Todėl rinkdamiesi šiuos miegamojo elementus pasitarkite su specialistais ir pasirūpinkite kokybiškais miegamojo baldais bei tekstile. Lietuviško tekstilės prekės ženklo „Dreamon“ atstovė Deimantė Stankevičienė teigia, kad žmonės dažnai renkasi patalynę tik pagal jos išvaizdą. Tačiau gera, kokybiška patalynė turi daug daugiau vertinimo kriterijų. Visų pirma, ji turėtų būti pasiūta iš natūralių audinių, pavyzdžiui lino ar medvilnės. Natūralūs audiniai prisitaiko prie žmogaus kūno temperatūros, todėl miegoti niekada nebus per karšta ar per šalta. Be to, natūralaus audinio patalynė būna daug tvaresnė už sintetinę, ji ilgai nenusiskalbia, audinys nesivelia, nesusitraukia. Šviežiai išskalbta, maloni liesti ir natūralių audinių patalynė sukurs idealią aplinką miegui bei taps stilinga kambario detale.