Šv. Kalėdos nenumaldomai artėja, bet vis dar nespėjote pasirūpinti visomis dovanomis? Geriausia šių sprendimų nepalikti paskutinei minutei. Juk dovana atspindi mūsų santykius su dovanos gavėju ir visuomet norisi atrasti ką nors unikalaus bei autentiško. Kaip neapsirikti ir parinkti dovaną, kuri džiugintų, pataria „ManicoDeco“ el. parduotuvės interjero dizainerė Rytė Masiokienė ir psichologė Irma Skruibienė.
Dovanos, kurios turi istoriją
Tikriausiai daugelis esame gavę dovanų puodelių, žvakių, nuotraukų rėmelių ar kitų aksesuarų, kurie, rodos, galėtų būti skirti bet kam. Visgi ir tokios dovanos gali būti puikios – svarbu, kad artimieji pajustų, jog įdėjote laiko ir apmąstymų jas rinkdami.
„Kiekvienai dovanai atrasti turime skirti laiko ir pajusti ar žinoti, kas tiktų to žmogaus namams. Taip pat perkant dovaną labai svarbu prisiminti, kad žmonės visuomet įvertina, kai parinkta dovana turi istoriją, neša žinią, simbolizuoja jaukumą. Neabejoju, kad tokia dovana nebus numesta į kampą. Šiemet pagaliau turime laiko iš tikrųjų pagalvoti, ką norime padovanoti ir ką mūsų dovana reiškia“, – teigia interjero dizainerė R. Masiokienė.
Visgi kaip išrinkti dovaną, kuri žmogui taptų nepamirštama? Jau 20 metų interjero srityje dirbanti specialistė išskiria kelis svarbius aspektus.
Jei draugams, šeimos nariams šiemet nusprendėte dovanoti dizaino aksesuarų, namų apyvokos daiktų, pirmiausia ramiai viską apgalvokite. Gali būti kelios situacijos: jei žmogų pažįstate itin artimai, greičiausiai lankėtės jo namuose ir žinote, kas ten galėtų tikti, o gal jis net yra minėjęs, ko namams trūksta? Greičiausiai tai bus koks nors interjerą papildantis ar užbaigiantis akcentas, pavyzdžiui, paveikslas, didesnė vaza, originali žvakidė ir pan.
Jei visgi tokios informacijos neturite, sumanu pasirinkti iš universalių dovanų, kurios praverčia kiekvienuose namuose. Tai gali būti namų kvapai, kvapiosios natūralios žvakės, staltiesės, padėklai, prijuostės, porceliano gaminiai. Jei tai bus kokybiški, su meile išrinkti daiktai, žmogus pajus, kad nebuvo nueita lengviausiu keliu.
„Taip pat galima atrasti daug originalių dovanų virtuvės zonai. Juk tai erdvė, kurioje susiburia šeima, svečiai ir kartu kuria namų atmosferą. Tie patys parinkti puodeliai ar net servizas nėra nuobodi dovana – papasakokite, kas slepiasi už jų, pasidomėkite gamintoju, jo vertybėmis. Tuomet žmogus tikrai pajus, kad skyrėte laiko ir rinkdami dovaną galvojote būtent apie jį. Be to, dar vienas tokių dovanų privalumas – jos gali būti iš karto naudojamos.
Dažnai sulaukiu klausimo, ar verta per Kalėdas dovanoti kalėdinius žaisliukus. Žinoma, juk taip prisidėsite prie eglės puošimo ir šventinės nuotaikos kūrimo. Tai, pavyzdžiui, gali būti rankų darbo išskirtinis žaisliukas, kuris visuomet primins jus“, – nuoširdžiai pataria interjero dizainerė.
Kalėdų dovanos yra stebuklas
Psichologė Irma Skruibienė atkreipia dėmesį, jog kalėdinės dovanos nuo seno siejamos su stebuklu ar netikėtumu. Trijų Karalių dovanos kūdikėliui Jėzui, kurie jį atrado stebuklingu būdu – sekdami Rytinę žvaigždę, siejamos su kalėdinių dovanų tradicijų pradžia. Prie kalėdinių stebuklų prisideda ir vaikų itin laukiamas Kalėdų Senelis, kildinamas iš šventojo Nikolajaus – ankstyvosios krikščionybės laikų vyskupo, kuris slaptai dovanodavo dovanas.
„Tad ir kalėdinės dovanos mums siejasi su staigmena, jomis norime nustebinti ir taip pradžiuginti artimus žmones. Su šiuo lūkesčiu kartu gali keliauti ir nenoras nuvilti, nepataikyti renkant dovaną, baimė nesukurti laukiamo stebuklo. Galime ir patys nusiminti nepatyrę stebuklingos staigmenos akimirkos.
Nenuostabu, kad dovanų paieškos gali kelti stresą. Puiku, jei žinome, kas nustebins artimuosius. Staigmenos, ypač suaugus, gali būti visokios. Galbūt galime kitam dovanoti ir tai, kas mus pačius džiugina, ir taip į dovaną įdėti dalelę savęs. O ir stebuklą suaugę jau galime matyti ne tik konkrečioje dovanoje, bet ir mums brangaus žmogaus pastangoje ją renkant, pakuojant, dovanojant“, – tvirtina psichologė knygos „Namų psichologija“ bendraautorė.
Anot I. Skruibienės, prieš pasiduodant kalėdinei karštinei vertėtų atminti, kad dovanos yra tik viena Kalėdų dalis. Galbūt kartais jas net per daug sureikšminame.
„Svarbiausias Kalėdų šventės patyrimas yra susibūrimas kartu su brangiais žmonėmis. Žinoma, šiais metais tai įgyvendinti padės nuotolinio bendravimo galimybės. Dėl to šiemet gali dar labiau rūpėti savo meilę, rūpestį artimiesiems išreikšti per dovanas. Kad ir kaip būtų, norisi paraginti perdėm nesureikšminti vienokios ar kitokios gautos dovanos, o jose pamatyti žinią, jog brangūs žmonės apie mus galvoja ir mes jiems rūpime“, – pabrėžia I. Skruibienė.
Rankų darbo dovanos
Būtent dabar verta atsigręžti į tradicijas ir dovanoms parinkti tokius daiktus, kurie būtų ilgaamžiai, unikalūs, o ne vienkartiniai, kokių turi kiekvienas. Kitas aspektas – norisi, kad tas daiktas būtų ir kokybiškas, ekologiškas. Tad ne veltui vis labiau atsigręžiama į ekologiją, tvarumą.
„Nepamirštama dovana taptų ąsotis – ar kada pagalvojote, kad jis atliks ir vazos funkciją? Taip pat tai gali būti rankų darbo kavos puodelis, jį gavusysis galės ramiai išgerti kavos prieš iššūkių kupiną dieną ir pabūti su savo mintimis.
Noriu atkreipti dėmesį, jog vis daugiau žmonių renkasi ne gamykloje pagamintus namų apyvokos reikmenis, o iš naujo atranda rankų darbo gaminių sielą ir grožį. Šio senovinio meno atgaivinimas yra natūralus atsakas į mūsų vienkartinę, greitąją kultūrą.
Žmonėms pabodo pirkti masinės gamybos produktus – daiktus, kurie nėra unikalūs, prasmingi ar įsimintini. Skirtingai nuo tų „tobulų“ (simetriškų, lygių, identiškų) objektų, kuriuos gamina didžioji pramonė, tikras rankų darbo puodo tobulumas tas, kad neįmanoma sukurti kito tokio paties kūrinio. Kiekvienas objektas turi gamybos proceso žymių. Kai daiktas pagamintas rankomis, nenorėsite jo išmesti, juo rūpinsitės ir branginsite.
Būtent tokių daiktų rasite „ManicoDeco“ el. parduotuvėje. Šių ypatingų, atrinktų prekių bus sunku ar net neįmanoma įsigyti kituose Lietuvose butikuose“, – mintimis dalijasi R. Masiokienė, viena iš „ManicoDeco“ el. parduotuvės įkūrėjų.