Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!

,,WeLiveInCroatia‘‘ įkūrėja Augustė Dunauskienė: noriu pakeisti lietuvių nuomonę apie Kroatiją

Lietuviams Tadui ir Augustei Dunauskams gyvenimas pradėjo tekėti visai kita vaga, kai prieš beveik šešerius metus pora atsikraustė gyventi į Kroatiją. Nepaisydama visų iššūkių emigrantų šeima pamilo naują gyvenimo ritmą, o dabar siekia lietuviams parodyti kitokią Kroatijos pusę. Šiuo metu Tadas ir Augustė kartu su atžalomis Danieliumi bei Adrijumi gyvena Splite ant jūros kranto ir vysto įkurtą šeimos verslą – ,,WeLiveInCroatia“.

Kaip per metus sekėsi prisitaikyti prie visiškai naujos kultūros? 

– Kaip ir kiekvienam emigrantui, išvykusiam gyventi į kitą šalį, kur nėra jokių pažįstamų, giminių, yra kur kas sunkiau. Natūralu, kad niekas nežinoma: kalbos nemoki, draugų nėra, socialinio gyvenimo taip pat. Man buvo kur kas sunkiau įsilieti į kultūrą nei vyrui, nes aš auginau vaikus namie, o jis įsidarbino kroatų įmonėje, kur nuolatos bendravo su kolegomis. Buvo sunku ir emociškai, norėjosi grįžti namo į Lietuvą, kur yra saugi ir komfortabili aplinka. Bet po metų atradau mėgstamą veiklą, atradau socialinius tinklus, todėl įvyko kaip šioks toks lūžis ir prie gyvenimo Kroatijoje prisitaikiau. 

 

Lietuvių šeimos gyvenimas Kroatijoje
Lietuvių šeimos gyvenimas Kroatijoje
Nuotrauka iš asmeninio archyvo

Ar pasiilgstate Lietuvos?

– Net nespėju taip greit pasiilgti Lietuvos, nes su šeima du mėnesius vasarą praleidžiame gimtinėje, taip pat grįžtame ir per Kalėdas kelioms savaitėms. Tai kiekvienais metais du kartus grįžtame aplankyti šeimos ir draugų, kurių, žinoma, labai pasiilgstam. Labiausiai pasiilgstu mamos naminio maisto.

 

Augustė ir Tadas Dunauskai su atžalomis
Augustė ir Tadas Dunauskai su atžalomis
Nuotauka iš asmeninio archyvo

Ar sunku pradėti gyvenimą kitoje šalyje? 

– Mūsų atveju buvo gal šiek lengviau pradėti gyvenimą kitoje šalyje, nes vyro nauja darbovietė mums labai padėjo su buto nuomos paieškomis, dokumentų pildymais. Žinoma, gelbėjo ir anglų kalba, dauguma vietinių ją supranta.

 

Kas Jus labiausiai žavi Kroatijoje?

– Pirmiausia, žinoma, gamta. Kalnai, nuostabios pakrantės. Taip pat ir žmonės, jų atsipalaidavimas. Kroatai leidžia sau kavą gerti rytais nors ir valandą, turi posakį ,,po malo“, kuris išvertus iš kroatų kalbos reiškia po truputį, lėtai. Čia  galima sakyti jų moto. Balkaniškas žmonių mentalitetas labai artimas mūsų lietuvių kultūrai, todėl primena namus. Žavi vietinių draugiškumas, mes šioje šalyje nesijaučiame kaip emigrantai ir puikiai įsiliejame į kultūrą. Išgirdę, kad esame iš Lietuvos, džiaugiasi ir klausia, kas čia mus taip sužavėjo. 

Lietuvių šeimos gyvenimas Kroatijoje
Lietuvių šeimos gyvenimas Kroatijoje
Nuotrauka iš asmeninio archyvo

 

Kaip nusprendėte kurti turinį socialiniuose tinkluose?

– Maždaug po metų gyvenimo čia pastebėjome, kad lietuviai nėra atradę Kroatijos kaip atostogų krypties. Socialinėje erdvėje neradau nė vieno lietuvio, kuris pasakotų apie gyvenimą čia. Pagalvojau, kad visai gera mintis būtų pradėti tuo užsiimti man. Pradėjau dalintis socialiniuose tinkluose mūsų šeimos kelionėmis Kroatijos regionuose, gyvenimo ypatumais, patarimais vykstantiems į šią šalį. Dabar mano dabartinis tikslas socialinėje erdvėje, mūsų puslapyje ,,WeLiveInCroatia‘‘ yra leisti pamatyti žiūrovams Kroatiją kitomis akimis, sugriauti senus stereotipus, kad Kroatija yra neišsivysčiusi šalis, kurioje nėra, ką pamatyti. Iš tiesų tai puiki kelionių kryptis. Padedu lietuviams, kurie kreipiasi dėl atostogų krypčių į Kroatiją, dėlioju asmeninius kelionių planus.

 

Kokias tendencijas pastebite, kada planuojate keliones?

– Jau 4 metus užsiimu veikla socialinėje erdvėje ir planuoju keliones, dėlioju planus, todėl tikrai pastebiu tam tikrų tendencijų. Dažniausiai žmonės įsivaizduoja, kad per savaitę gali apvažiuoti visą Kroatiją, bet visada pamiršta arba nežino, kad čia yra kalnų šalis ir atstumai matuojami ne kilometrais, o laiko prasme. Kita tendencija – žmonės galvoja, kad Kroatija yra pigi atostogų kryptis, tačiau ši šalis sparčiai kyla turizmo sektoriuje, todėl kainos tikrai yra europietiškos.

,,WeLiveInCroatia‘‘ įkūrėja Augustė Dunauskienė
,,WeLiveInCroatia‘‘ įkūrėja Augustė Dunauskienė
Nuotrauka iš asmeninio archyvo

 

Ar Kroatija galėtų tapti viena pagrindinių lietuvių atostogų vietų?

– Tikrai taip! Visų pirma dėl labai patogios geografinės padėties, kurią galima per 22–24 valandas pasiekti automobiliu iš Lietuvos. Taip pat šioje šalyje galima pamatyti visko kiekvienam su skirtingais poreikiais ir norais: jūra, kalnai, paplūdimiai, ežerai, upės, salos. Vieno karto šioje šalyje tikrai neužtenka.

 

Kokius galėtumėte duoti 3 patarimus norinčiam keliauti į Kroatiją?

– Patarčiau paskutinei minutei nepasilikti kelionės planavimo, o iš anksto rezervuotis gyvenamąją vietą. Taip pat susipažinti su Kroatijos geografiniu žemėlapiu, geriau pasirinkti vieną šalies regioną ir jį ištyrinėti, o ne bandyti apvažiuoti visą valstybę. Ir paskutinis patarimas būtų vykti į šią šalį birželį arba rugsėjį, nes liepos ir rugpjūčio mėnesiais ir kainos didesnės, ir turistų daugiau, ir oro temperatūra žymiai aukštesnė.

Lietuvių šeimos gyvenimas Kroatijoje
Lietuvių šeimos gyvenimas Kroatijoje
Nuotrauka iš asmeninio archyvo

Mano išsaugoti straipsniai