JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ
Mados infekcija 2024
mados tendencijos

„Mados infekcija”: ieškoti, atrasti, padrąsinti

„Mados infekcija” artėja šviesos greičiu ir pristato dar du renginius, be kurių festivalis jau neįsivaizduojamas. Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje gegužės 11-ąją vyks kasmetinis, Vilniaus gražuolių laukiamiausias „Mados infekcijos” kastingas.

Gegužės 16-osios paskaita jauniesiems kūrėjams taps turininga įžanga prieš festivalio kulminaciją. Pranešėjos, dizainerės Patricija Regesaitė ir Helena Lumelsky, jau dabar sako: klauskite drąsiai, dalinkimės patirtimi draugiškai.        

Liko savaitė

„Mados infekcija” nerimsta ir toliau braunasi į įdomiausias Vilniaus erdves. Likus savaitei iki pagrindinio metų mados renginio festivalis įsikurs Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje, kuris stūkso Šv. Kotrynos bažnyčios pašonėje ir po šešiolika metų trukusios naujų muziejaus pastatų rekonstrukcijos pagaliau plačiai atveria duris lankytojams. Vieta pasirinkta neatsitiktinai – kad tilptų visi norintys žengti podiumu, o gal tik paganyti akis.  

Gegužės 11-ąją Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus kiemas virs milžinišku podiumu – į kastingą kviečiami visi, sulaukę 16-os. Šansas drąsiausiems: ir modelių agentūrų asams, ir nepatyrusiems akiplėšoms iš gatvės. „Mados infekcijos” kastingas ne vienam dabar žinomam veidui tapo raktu į mados pasaulį.

„Dizaineriai visada deklaruoja, kad nori netipinių veidų ir išskirtinių personažų. Būna ir taip, kad pirminį įsivaizdavimą pakeičia atsitiktinai pamatytas žmogus. Mada nebėra pritaikyta konkrečiai lyčiai, nes  pasaulyje vis daugiau androginų.

Tai, kas gyvenime galbūt negražu, ant podiumo tik privalumas. Išblukę antakiai, ryškios strazdanos, atlėpusios ausys, plikė ar graikiška nosis – asmeninis koziris suvienodėjusioje minioje”, – į kastingą kviečia festivalio modelių kuratorė Ieva Rusteikė.   

Dalintis ir įkvėpti

Festivalio išvakarėse, gegužės 16-ąją, Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus naujojoje multifunkcinėje renginių salėje vyks paskaita. „Kai gyveni valstybėje, kurioje mados dizainas neįtrauktas į ministerijų prioritetų sąrašą, o meno pasaulyje dažnai prilyginamas verslui, reikia galvoti ne tik apie savo ego, bet ir apie tai, ką gali palikti ateinantiems.

Matau prasmę skatindama jaunąją kartą, nes pasaulis sukasi ne apie tave vieną. Todėl itin džiaugiuosi, kad ir dvi kviestinės dizainerės, Patricija Regesaitė ir Helena Lumelsky, sutiko atvirai papasakoti apie savo studijas ir darbo patirtį su garsiausiais mados namais”, –  į paskaitą kviečia Sandra Straukaitė.

2017-aisiais Patricija Regesaitė tapo jauniausia „Mados infekcijos” dalyve ir būdama dvyliktoke sukūrė konceptualią kolekciją iš kiliminės dangos. Per pastaruosius metus ji sukaupė įspūdingą patirties bagažą: praktika pas legendinę Olandijos dizainerę Iris Van Herpen ir darbas Olandijos nacionaliniame operos ir baleto teatre, bendradarbiavimas su PUMA ir dvejų metų patirtis Robert Wun ateljė Londone.

„Papasakosiu apie savo patirtį nuo konkurso „Injekcija”, kuriame dalyvavau dar mokydamasi mokykloje. Apžvelgsiu universiteto svarbą mados industrijoje ir kas nulėmė mano tolesnes pergales arba nesėkmes bandant įgyti patirties įvairiuose mados namuose ir korporacijose”, – paskaitos gairėmis dalinasi Patricija Regesaitė.

Kita kviestinė lektorė – Kryme gimusi, Antverpeno karališkojoje vaizduojamųjų menų akademijoje studijavusi, dabar viena garsiausių Latvijos dizainerių Helena Lumelsky, kuri nuo studijų laikų artimai bičiuliaujasi su Balenciaga namų kūrybos direktoriumi Demna Gvasalia.

„Dirbti mados industrijoje ar kurti savo prekinį ženklą? Ar prestižinės mados mokyklos pasirinkimas yra pervertintas? Šių laikų atotrūkis tarp mados švietimo įstaigų ir mados industrijos poreikių. Jauno dizainerio tapatybės ir identiteto paieškos. Tai tik keletas temų, kuriomis tikiuosi kalbėti ir diskutuoti kartu su susirinkusiais!”,- teigia H. Lumelsky.

Po paskaitos organizatoriai kviečia į nemokamą ekskursiją po Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejausparodą „Klajojančios žvaigždės: žydų teatras Lietuvoje 1910–1943″, skirtą paminėti Vilniaus geto likvidavimo 80-ąsias metines. Ekspozicijoje, pasitelkus šiuolaikinius eksponavimo būdus ir technologijas, šviesos, garso ir vaizdo instaliacijas, pasakojama mažai kam žinoma Lietuvos žydų teatro istorija, pristatomos žymiausios Kaune dirbusios žydų teatro žvaigždės ir Vilniaus geto teatro kūrėjai.

Mano išsaugoti straipsniai