Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!

Biurai gali tapti pavyzdžiu, kaip tvariai pasiruošti Kalėdoms – pasitelkite kūrybiškumą ir kolegų pagalbą

Ruošdamiesi gražiausioms metų šventėms dauguma šventinę nuotaiką kuria puošdami ne tik namus, bet ir biurus, rinkdami dovanas kolegoms, verslo partneriams. Specialistai neabejoja – iš anksto planuojant ir veikiant kūrybiškai, gamtai palankesnes šventes biuruose galima sukurti net ir neatsisakant įprasto šventės scenarijaus. Pavyzdžiui, kalėdinės eglutės žaisliukais čia gali tapti kasdienėje biuro veikloje naudojami daiktai arba net statybinės atliekos. 

Gali parodyti pavyzdį

Kaip pastebi ekologė, aplinkosaugininkė, projekto „Kita forma” sumanytoja Vaida Griškevičienė, biuruose tvarumas išties svarbus. Vis daugiau įmonių supranta, jog jų veikla daro įtaką ne tik ekonomikai, bet ir aplinkai, bendruomenei.

Šventinis laikotarpis, anot pašnekovės, puiki proga pagalvoti ir dalytis idėjomis, kaip galima atsakingiau ir tvariau švęsti biure, tokiu būdu ne tik mažinant poveikį aplinkai, bet ir kuriant jaukią, draugišką atmosferą darbuotojams. Biurai gali tapti vieta, kurioje tvarumo idėjos įgyvendinamos praktiškai. 

„Prieš Kalėdas skubame, perkame daugybę dovanų kolegoms ir partneriams, dažnai nė nesusimąstydami apie protingą išteklių naudojimą. Svarbu ne tik dovanoti, bet tą daryti atsakingai – keistis gerumu ir atsakomybės jausmu. Galbūt, vietoje daugybės pigių dovanų galite rinktis kokybiškas, ilgaamžes dovanas arba jas kartu su kolegomis pasigaminti patys – taip sutaupysite ir sumažinsite švaistymą. Šventės – puikus metas mokytis tausoti tai, kas brangiausia. Tik atsakingas išteklių naudojimas užtikrins jų išlikimą ateityje”, – kalbėjo V. Griškevičienė.

Aplinkotvarkos bendrovės „Ecoservice” tvarumo vadovas Linas Černiauskas sutinka: ruošdamiesi svarbiausiai žiemos šventei ne tik namuose, bet ir biuruose kiekvienas turime pagalvoti, kiek iš tiesų daiktų perkame ir išmetame, ką galime panaudoti pakartotinai, apsikeisti ar pasidalyti su kolegomis ar kaimynais, o tuomet – kaip tinkamai rūšiuoti įvairias atliekas, kad kuo daugiau jų būtų perdirbtos, o ne atsidurtų sąvartynuose. Tvariems sprendimams reikia daugiau laiko, pastangų, tačiau jie atneša ir naujų patirčių.

Išeitis – ilgaamžiai sprendimai

Puošiantis biurus verta pagalvoti apie aplinkai draugiškesnius sprendimus. Pavyzdžiui, rinktis lempučių girliandas, kurios naudoja mažiau energijos. Jei senieji eglutės žaislai pabodo, kad nereikėtų pirkti naujų, mainytis jais su kolegomis ar kaimynais. Biurus, parduotuves ar kavines gražu puošti pačių pasidarytomis dekoracijomis iš antrinių žaliavų ar suyrančių produktų, pavyzdžiui, iš sudžiovintų vaisių skiltelių.

Bendradarbiaudami su „Kita forma” „Ecoservice” komanda šiemet kalėdinę eglutę Vilniaus biure papuošė pačių pagamintomis dekoracijomis iš gamtinių ir antrinių žaliavų, susidarančių kasdienėje veikloje. Dekoratyviniams grybams komanda panaudojo gamtines žaliavas (šakeles, kankorėžius) ir išrūšiuotas statybines atliekas, pakuotes, tekstilę. 

„Tikrai sutinku, jog į šventes turėtume žiūrėti kūrybiškai: išties nebūtina skubėti pirkti visko, ko tik, galbūt, gali prireikti. Šventinėms dekoracijoms, dovanų pakavimui ar pačioms dovanoms galima panaudoti daiktus, kuriuos naudojate kasdienėje įmonės veikloje ar biure, o susidariusias atliekas – tinkamai rūšiuoti”, – priminė L. Černiauskas.

V. Griškevičienė pritarė, jog šventę bei šventinę nuotaiką kurti būtina ne tik namuose, bet ir biuruose, prekybos vietose, tačiau daiktus perkant ne vienai dienai, o galvojant apie ateitį, juos renkantis atsakingai ir saikingai. Kita vertus, mes dažnai pamirštame, jog nuotaiką kuria ne tik daiktai, dekoracijos ar šventinė atributika, bet ir bendrystė. 

Rūšiuoti – atsakingai

„Ecoservice” tvarumo vadovas L. Černiauskas priminė, jog, kartu su kolegomis peržiūrint biure sukauptus papuošimus, svarbu nepamiršti, jog pakuočių rūšiavimo konteineriai netinka ir daugeliui šventinių dekoracijų išmesti. Stiklinių eglutės žaisliukų negalima mesti į stiklo konteinerį. Šie konteineriai skirti stiklo pakuotėms, pavyzdžiui, stiklainiams nuo įvairių produktų, o veidrodžiai, keramikos gaminiai, stikliniai eglutės žaisliukai nėra perdirbami. 

Šviečiančios girliandos yra elektronikos prietaisas, todėl sugedusios turi būti metamos kartu su kitais elektronikos prietaisais arba pristatomos į stambiagabaričių atliekų surinkimo aikšteles. Susidėvėjusios blizgios girliandos, nors ir yra iš plastiko, nėra pakuotė, todėl jų mesti į pakuočių konteinerį taip pat nereikėtų. Tokios girliandos turėtų keliauti į buitinių atliekų konteinerius kartu su kitomis po rūšiavimo likusiomis atliekomis. 

Šventę kuria bendradarbiaudami

„Fasadus ar biurų aplinką puošiame kasmet – galbūt, dalį papuošimų galima panaudoti pakartotinai arba derinti su naujais – pačių pagamintais. Kita vertus, investuodami į papuošimas nepamirškime darbuotojų, nes kalėdinę nuotaiką kuria visa komanda. Galbūt, eglutę biure kolegos gali puošti kartu, kurdami tam tikrą istoriją, skleisdami svarbią žinutę. 

Bendruomeniškumas ir kolektyvo stiprybė – svarbios tvarumo dalys, ugdančios kūrybišką ir atsakingą požiūrį į šventes. Jei kiekvienas kolektyvo narys įsitraukia į šventės kūrimą, visi jaučia atsakomybę už sėkmę ir džiaugiasi bendru rezultatu”, – įsitikinusi  pašnekovė. 

V. Griškevičienė pabrėžia, jog svarbiausia, ruošiantis gražiausioms metų šventėms – saikas. Galbūt, galima sukurti tradiciją, jog kiekvienas darbuotojas į biurą atsineša ir eglutę papuošia savo gamintu ar ypač mėgstamu žaisliuku. „Kurkite tradicijas kartu. Atlikti moksliniai tyrimai tik patvirtina, jog darbuotojams ypač svarbus įvertinimas, emocija, kurią jie saugo ilgą laiką”, – apibendrino pašnekovė.

Mano išsaugoti straipsniai