Rankų tirpimas – tai nemalonus pojūtis, kurį dažnai apibūdina kaip „adatinį“ dilgčiojimą, laikino jautrumo praradimą ar net silpnumą. Nors kartais šis simptomas pasireiškia visai nekaltai – pavyzdžiui, ilgai išlaikius ranką vienoje padėtyje – nuolatinis ar dažnai pasikartojantis tirpimas gali signalizuoti ir rimtesnes sveikatos problemas.
1. Netaisyklinga laikysena arba spaudimas nervams
Viena paprasčiausių ir dažniausių priežasčių – rankos „užgulimas“. Tai nutinka, kai ilgą laiką laikome ranką suspaustą, prispaustą ar netinkamoje padėtyje, pavyzdžiui, miegant. Tokiu atveju kraujotaka ar nervų signalai laikinai sutrinka. Pakeitus poziciją, tirpimas greitai praeina.
2. Riešo kanalo sindromas
Tai bene žinomiausia medicininė tirpimo priežastis. Kai spaudžiamas vidinis riešo nervas (nervus medianus), dažniausiai tirpsta nykštys, smilius ir bevardžio piršto dalis. Ši būklė dažnai išsivysto žmonėms, dirbantiems daug kompiuteriu, siuvantiems ar atliekantiems monotoniškus rankų judesius.

3. Kaklinės stuburo dalies problemos
Nervai, atsakingi už rankų jautrumą, išeina iš stuburo kaklinėje dalyje. Jei šioje srityje yra stuburo išvarža, užspaustas nervas ar osteochondrozė, gali atsirasti tirpimas vienoje ar abiejose rankose. Kartu gali pasireikšti ir kaklo skausmas ar ribotas judrumas.
4. Peties ar rankos trauma
Sumušimai, išnirimai ar net mikroskopiniai pažeidimai gali paveikti nervų veiklą. Net jei traumos iš pirmo žvilgsnio nepastebimos, jos gali sukelti nervų uždegimą ar spaudimą, kuris pasireiškia tirpimu.
5. Vitaminų trūkumas (ypač B grupės)
Vitaminas B12 yra ypač svarbus nervų sistemos veiklai. Jo trūkumas gali sukelti ne tik rankų, bet ir kojų tirpimą, silpnumą ar koordinacijos sutrikimus. B grupės vitaminų trūkumas dažnai nustatomas vegetarams, veganams ar vyresnio amžiaus žmonėms.

6. Cukrinis diabetas (neuropatija)
Diabetu sergantiems žmonėms dažnai išsivysto diabetinė neuropatija – nervų pažeidimas, dėl kurio atsiranda tirpimas, dilgčiojimas ar net skausmas galūnėse. Dažniausiai pažeidžiamos kojos, tačiau rankų nervai taip pat gali nukentėti.
7. Multiple sklerozė
Tai autoimuninė liga, kai pažeidžiama nervų apsauginė danga (mielinas). Vienas iš pirmųjų šios ligos simptomų gali būti rankų ar kojų tirpimas, dažnai pasikartojantis ir lydimas kitų neurologinių požymių – pavyzdžiui, regos sutrikimų ar pusiausvyros problemų.
8. Kraujotakos sutrikimai
Jei kraujas nepakankamai pasiekia galūnes – dėl kraujagyslių užsikimšimo, širdies problemų ar kraujo spaudimo svyravimų – rankos gali imti tirpti, šalti ar net pamėlynuoti. Tai ypač svarbu atpažinti laiku, nes tokie simptomai gali rodyti grėsmingesnius širdies ir kraujagyslių sutrikimus.
9. Raynaud sindromas
Tai būklė, kai smulkiosios kraujagyslės reaguoja į šaltį ar stresą – susitraukia ir sutrikdo kraujotaką pirštuose. Pirmiausia pirštai pabąla, vėliau pamėlynuoja ir galiausiai parausta. Tirpimas dažnai lydi šiuos pokyčius.
10. Stresas ir nerimas
Nors retai pagalvojame, bet stiprus stresas, panikos atakos ar ilgalaikis nerimas taip pat gali sukelti tirpimo pojūtį, ypač delnuose ar pirštuose. Tai susiję su kvėpavimo pakitimais ir raumenų įtampa, kurie veikia nervų jautrumą.