Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
5 įpročiai

5 įpročiai, kurie žlugdo tavo pasitikėjimą savimi

Visos bent kartą gyvenime esame patyrusios „Prarastos progos“ jausmą: vaikinas tau įnirtingai šypsojosi, o tu jo užkalbinti neišdrįsai. Mokykloje pasiūlytą įdomų projektą iš po nosies ƒatėmė įžūli bendraklasė. Nors egzaminus išlaikei puikiai, tačiau pritrūko drąsos pasirinkti tą specialybę, apie kurią jau seniai svajojai…

Turbūt nerastume žmogaus, kuris visiškai savimi pasitikėtų. Net jei manai, kad tokį žmogų pažįsti, dažniausiai tai – kaukė, nes egzistuoja žmonių, bijančių parodyti silpnąsias savo vietas. Todėl nemanyk, kad esi blogesnė už kitus, jei dažnai savimi nepasitiki ir abejoji savo gebėjimais. Pasitikėjimas savimi – lyg raumuo, kurį nuolat reikia treniruoti. O ar įmanoma sau padėti ir labiau pasitikėti savo jėgomis? Žinoma!

1. Nustok save kaltinti ir kritikuoti. Juk visi žino posakį, jog jei savęs nemylėsi, tai ir kitiems bus sunku tave pamilti. Atmink, jog tu esi vienintelis žmogus, su kuriuo praleisi visą savo likusį gyvenimą. O su nemylimu žmogumi labai sunku gyventi!

Pirmiausiai uždrausk sau save smerkti ir pagalvok, už ką turėtum save mylėti. Tik nepradėk purkštauti, jog esi nieko verta. Kiekvienas žmogus turi išskirtinių talentų, vieni gali būti puikiais matematikais, o kiti – sugebėti, gaudami labai mažai kišenpinigių, ir prie jūros nuvažiuoti, ir pasipuošti. Pagalvok, kokius talentus turi? Galbūt visi giria tavo ruoštus patiekalus? O galbūt kas savaitę perskaitai po knygą? Negalvok, kad pagyrų verti tik tie, kurie būdami paaugliais uždirbo milijonus ar sukūrė naudingą išradimą!

2. Nesivaikyk tobulybės. „Tobulas grožis“, „tobulas protas“, net ir „tobulas vaikinas“ – neegzistuoja! Tuomet kodėl turėtum kiekviename žingsnyje vaikytis tobulumo? Siek progreso, o ne geriausio rezultato. Jei jau nusprendei kažko imtis, dar prieš pradėdama sau pasakyk, kad tau gali nepasisekti. Tačiau tai – nieko tokio. Įvertink ir mažas savo pergales, jokiu būdu negalvok, jog jos – nesvarbios. Kiekviena maža pergalė ƒ(sporto klubo dėka sutvirtėjęs kūnas, puikiai pavykęs patiekalas pagal sudėtingą receptą, perskaityta mokslams reikalinga, bet labai nuobodi knyga) padės tau pajusti „užbaigtumo“ pasitenkinimą, kuris ir suteiks tau daugiau pozityvių minčių apie save. Patartina tokias užduotis užsirašyti, o jas įvykdžius – padėti šalia didelį pliusą. Šaunuolė!

3. Išdrįsk išbandyti kažką naujo. Esi girdėjusi sąvoką „Komforto zona“? Tai gyvenimo būdas, kai žmogus pasitenkina esama situacija ir nenori joje nieko keisti, nes jam taip gyventi – patogu. Tačiau komforto zonoje nieko ypatingo niekada ir neįvyksta. Todėl tau teks žengti žingsnį lauk iš savosios ir išbandyti ką nors naujo, kas reikalaus tavo pastangų.

Nori išmokti šokti, tačiau bijai apsijuokti prieš visus šokių pamokos dalyvius? Įveik save ir duok sau progą pabandyti. Kas blogiausio gali nutikti, net jei kokiam nors keistuoliui ir kils noras iš tavęs pasijuokti? O gi nieko, tavo gyvenimas nuo to nė kiek nepasikeis. Tačiau kaip džiaugsiesi save nugalėjusi ir išmokusi ką nors naujo? Nustok ieškoti priežasčių, kodėl neturėtum palikti savo komforto zonos, ir pradėk veikti. Kai pamatysi, kiek daug sugebi, kaip greitai mokaisi ir kiek daug žmonių nori tiesiog su tavimi sveikintis, pradėsi tikėti, kad esi šio to verta!

4. Nesistenk pakeisti to, ko neįmanoma pakeisti. Kas labiausiai tau kelia nepasitikėjimą savimi? Tavo išvaizda? Kalbėjimo maniera? Naivokas būdas? Baikštumas? Kai kuriuos šiuos dalykus gali nesunkiai pakeisti, tačiau yra tokių, su kuriais teks susitaikyti. Akių spalva, ūgis, pėdos dydis, įgimtos ligos, prastas regėjimas ir t.t. – deja, bet šių dalykų pakeisti neįmanoma.

Tai kodėl turėtum save graužti už tai, ko padaryti tiesiog negali? Žinoma, būk sąžininga: jei nuolat sulauki pašaipų dėl savo antsvorio, tačiau vietoj to, kad stengtumeisi tai pakeisti, užsidarai namuose ir verki apsikabinusi bandelių lėkštę, tuomet kenki pati sau. Nebūtina imtis kardinalių pokyčių, tačiau verta pagalvoti, kodėl turėtum sveikiau maitintis ir pradėti sportuoti. Gera išvaizda – svarbu, todėl jei būtent dėl figūros tau trūksta pasitikėjimo savimi, pasistenk sau padėti. Ženk mažus žingsnelius: išsitrauk iš rūsio dviratį, vietoj grietininių ledų išbandyk šerbetą, savaitgalio vartymąsi lovoje iki pietų pakeisk ankstyvu pasivaikščiojimu, kuris suteiks energijos visai dienai. Pamatysi, kaip pradėsi geriau jaustis ne tik dėl išvaizdos, bet ir emocinių pokyčių. Gal ir verta pabandyti, tiesa?

5. Suprask, kad savo baimes valdai tik tu pati. Niekas iš tavęs pasitikėjimo savo jėgomis neatėmė, tai – tavo jausmas. Negali kaltinti tų, kurie sustiprina tavo nepasitikėjimą savimi. Nesvarbu, ar tai – tave užgauliojantis bendraklasis, ar nuolat tėvų giriama sesuo, ar skaudžiai tave atstūmęs vaikinas – tavo nepasitikėjimas savimi yra tik tavo reakcija į jų elgesį. Neieškok kaltų, geriau mokykis atremti nemalonias pastabas ir įtikinti save, kad niekas negali kritikuoti tavo nuomonės ar išvaizdos. Jie ir nekritikuotų, tačiau juk tai taip patogu, kai tu tiesiog duodi leidimą save menkinti… O kas būtų, jei pabandytum nenusileisti? Arba – kas būtų, jei nuoširdžiai patikėtum, jog jų kritika – tai tiesiog neteisinga nuomonė apie tave? Pabandyk, nustebsi!

Mano išsaugoti straipsniai