KLAUSIMAS: man 15 metų. Nesu storas, neturiu viršsvorio, esu normalaus, gal kiek lieso sudėjimo. Nežinau, kodėl man pradėjo augti krūtinė kaip pas merginas. Kas man negerai, juk aš pagal viską vyras…
ATSAKYMAS: ak, lytinis brendimas. Tai gali būti labai įdomus metas vaikino gyvenime. Kiekvieną dieną tavo kūne, regis, kažkas padidėja arba kur nors ima kaltis plaukai. Kiekvieną dieną vyksta tiek daug dalykų, todėl kartais būna sunku su tuo žengti koja kojon.
Tokia problema kaip tavo pasiskundžia visi vaikinai. Dažniausiai ši bėda gali atsirasti dėl krūtinės audinių vystymosi. Tai vadinama ginekomastija.
Ginekomastija yra tokia būklė, kai ima vystytis vaikinų krūtinės audiniai, paprastai dėl normalios hormonų kaitos lytinio brendimo laikotarpiu.
Hormonai yra cheminiai junginiai, kuriuos gamina sekrecijos liaukos. Vaikinų hormonai, išskirti sėklidėse, lemia fizinius pasikeitimus (pavyzdžiui, veido plaukuotumą, raumenų vystymąsi, balso suvyriškėjimą, penio pailgėjimą), kurie vyksta per lytinę brandą. Tiek merginos, tiek vaikinai gamina ir vyriškuosius hormonus androgenus, ir moteriškuosius estrogenus.
Vaikinai dažniausiai turi androgenų, tačiau maža estrogenų koncentracija yra taip pat galima.
Merginų krūtinės augimą lemia didelis estrogenų kiekis. Paprastai lytinės brandos metu vaikinų androgenų gamyba stipriai suaktyvėja, o estrogenų – išlieka pasyvi.
Tačiau kartais vaikinų kūne išskiriama pakankamai daug moteriškų hormonų, tai leidžia išsivystyti krūtinės audiniams. Tokiais atvejais atsiradusios krūtinės srityje padidėja odos jautrumas. Tai jokiais būdais nereiškia, kad tu virsti mergina. Tai viso labo nedidelis hormonų pasikeitimas bręstant.
Paskaičiuota, kad beveik pusė vyrų per lytinę brandą patiria tam tikrą ginekomastijos laipsnį vienoje ar abiejose krūtyse.
Ginekomastija beveik visada tėra tik laikinas reiškinys, kuris visiškai išnyksta per kelis mėnesius, kartais per kelis metus. Na, o visiškai išsivysčiusios krūtys vaikinams yra itin retas fenomenas. Krūtinė dingsta savaime, todėl tokiais atvejais nereikia jokių vaistų.
Nepaisant to, kad tai tik laikinas pasikeitimas daugeliui paauglių, kai kurie vaikinai gėdijasi savo išvaizdos su ginekomastijos požymiais. Dauguma vaikinų dėvi laisvesnius marškinėlius arba nesikiša į kelnes marškinių, taip paslėpdami nenorimus išsikišimus.
Jei vaikinas nerimauja dėl ginekomastijos, jis gali apie tai pasikalbėti su gydytoju.
Nors šis reiškinys dažniausiai atsiranda dėl lytinės brandos, kartais ginekomastija gali atsirasti dėl tam tikrų susirgimų ar kai kurių vaistų šalutinio poveikio. Nelegalių preparatų ar narkotikų.
Yra ir kitas panašiai skambantis reiškinys –netikra ginekomastija. Tai visiškai nesusijęs su lytine branda ar hormonais reiškinys. Nutinka, kad kai kurių vaikinų krūtinės srityje yra tiesiog per daug riebalų, dėl kurių atrodo, jog vaikinai turi krūtis. Krūtinę apžiūrėjęs gydytojas gali nustatyti, ar tai yra ginekomastija ar ne.
Jei esi susirūpinęs ir turi klausimų apie ginekomastiją, pasiklabėk su gydytoju. Atmink, kad laikinas vaikinų krūtų augimas yra dalis lytinės brandos. Po kiek laiko reiškinys savaime dingsta.
Tai yra normalus – ir beveik visada laikinas reiškinys. Juk esi vaikinas, tau formuojasi krūtinė, o ne auga krūtys. Nesijaudink.
Nori paklausti to, ko nežinai apie lytinį gyvenimą ir brendimą?
Klausk ginekologės elektroniniu paštu n-18@delfi.lt. Atsakymai pasirodys DELFI gatvės rubrikoje „N-18″.