Kartu su šventiniu džiaugsmu ateina ir jaudulys, kur ir kokias dovanas nupirkti, kaip spėti ne tik darbus nudirbti ar mokytis, bet dar ir parduotuves aplakstyti. Žmonių didžiulės minios. Kartais graibstoma viskas, kas pigiau. Šiame straipsnyje pabandysiu aptarti tai, kaip išrinkti tinkamą dovaną draugui. Tikiuosi, kad tai suteiks šiek tiek aiškumo, renkantis dovanas.
Visi puikiai žinome, kad dovanoti dovaną – tai išreikšti savo šilčiausius jausmus, parodyti dėmesį ir atsidėkoti už visus metus, kad buvo šalia, kad yra geras draugas, vaikinas, mergina…
Kaip bebūtų nesmagu, tačiau gyvenime ne visiems jaučiame pačius šilčiausius jausmus, todėl dovanų rinkimą galime suskirstyti į dvi grupes.
Vienas dovanas mes dovanojame „iš mandagumo“ (pvz., viršininkui, nemėgstamam mokytojui), laikydamiesi tradicijų ar taisyklių (pvz., dovanoji dovaną broliui, su kuriuo ištisus metus tik ir pliekeisi, ne itin mėgstamai anytai, uošvei, darbo kolektyvo nariams).
Šios dovanos itin sunkiai paruošiamos. Žmogui, kuriam dovanojama dovana, nejaučiame šiltų jausmų, kurie intuityviai pašnibžda į ausį, ko tam asmeniui reikia. Šios oficialios ar „iš mandagumo“ dovanojamos dovanos atima iš mūsų daug jėgų ir energijos.
Mes bandome nuvyti blogas mintis apie šį žmogų, slepiame vidinį nepasitenkinimą. Kaip palengvinti šių dovanų išrinkimo procesą? Vienas iš būdų palengvinti šį pasimetimą yra rinktis oficialias dovanas. Bendradarbiams dovanoti rašiklius, anytai, močiutei ar kitam vyresnio amžiaus giminaičiui dovanoti buityje naudojamą daiktą (pvz., staltiesę, pagalvėlę, gėlę ar kt.). Kai nėra itin artimų santykių ir bendraujam labai retai, reikia vengti dovanoti itin asmeniškų daiktų (pvz., kvepalų, kosmetikos, rūbų ir kt.).
Taip pat pasiūlymas yra nebandyti rungtyniauti su kitais dovanojamų dovanų skaičiumi, juk nebūtina dovanoti visai giminei, klasei, darbo kolektyvui. Išmokime pažiūrėti į tai paprasčiau. Jeigu su žmogumi menkai bendraujate, gal pakaks tiesiog žodinio pasveikinimo ir viskas. Suprantama, kad esant šventinei pirkimo psichozei, lengva užsikrėsti dovanų pirkimo virusu.
„Iš širdies“ dovanojame dovanas vaikinui ar merginai, šeimai, geriausiai draugei/-ui. Šiems žmonėms, kuriems jaučiame šiltus jausmus, išrinkti dovaną yra kur kas lengviau nei viršininkui.
Kuo geriau pažįstame žmones, tuo mums lengviau žinoti, ką jiems būtų malonu gauti, kaip juos nustebinti. Kaip bebūtų keista, tačiau ir iš šių artimiausių asmenų gautos dovanos yra pačios mieliausios, mes nesame joms tokie kritiški. Šios dovanos yra asmeniškesnės, intymesnės ir brangesnės. Jos gali būti itin glaudžiai susiję su mūsų asmeniniais išgyvenimais.
Kaip pajausti šventinę nuotaiką? Atsakymas labai paprastas – dovanokite daugiau dovanų „iš širdies“ ir pajusite, kad tai labai paprasta, smagu bei miela.
Dovanos išduoda kai ką ir apie mus pačius. Renkantis dovanas išryškėja ir mūsų pačių skonis bei charakterio bruožai. Atlik testą ir sužinok daugiau apie save. Pasirink vieną galimą atsakymą.
1. Ar dovanai teiki ypatingą reikšmę?
a) Taip (5t.)
b) Ne visada (4t.)
c) Ne (3t.)
2. Ar ilgai galvoji prieš išrinkdamas/-a dovaną?
a) Taip (5t.)
b) Kartais (4t.)
c) Beveik visada (3t.)
3. Ar mėgsti teikti dovanas, iš anksto susitarus?
a) Taip (5t.)
b) Kartais (4t.)
c) Beveik visada (3t.)
4. Ar manai, kad dovana turi būti praktiška?
a) Taip (3t.)
b) Kartais (4t.)
c) Ne (5t.)
5. Ar pritari nuomonei, kad geriau įteikti vieną didelę dovaną negu kelias mažas?
a) Taip (5t.)
b) Kartais (4t.)
c) Nepritariu (3t.)
6. Ar manai, kad gera dovana – tai tavo įvaizdžio dalis?
a) Taip (3t.)
b) Ne visada (4t.)
c) Nebūtinai (5t.)
7. Ar manai, kad dovanos kokybė ir kaina – svarbiausi rodikliai ją renkantis?
a) Taip (3t.)
b) Kartais (4t.)
c) Ne (5t.)
8. Ar dovanos įpareigoja?
a) Taip (3t.)
b) Ne (4t.)
c) Priklauso nuo aplinkybių (5t.)
9. Ar renki dovanas manydamas, kad jos praverstų ir tau?
a) Taip (3t.)
b) Kartais (4t.)
c) Ne (5t.)
10. Ar sutinki, kad mažos dovanos palaiko draugystę?
a) Taip (3t.)
b) Nekreipiu į tai dėmesio (4t.)
c) Ne (5t.)
Susumuokite rezultatus.
Rezultatai:
30-36 taškai. Gerbiate tradicijas, mėgstate pastovumą bei stabilumą. Jumis gali pasikliauti ir artimieji, ir draugai, ir kolegos.
37-43 taškai. Stengiatės būti geresnis/-ė už kitus (ar bent toks/-ia atrodyti). Bijote atskleisti savo silpnybes, todėl žmonės susidaro įspūdį, jog jūs viskam šaltas/-a ir abejingas/-a. Tačiau iš tikrųjų yra ne visiškai taip.
Daugiau kaip 44 taškai. Jūsų svajonė – atspėti slapčiausius artimųjų bei draugų norus. Svarbiausia – suprasti ir padėti jiems. Jūs nelaukiate dėkingumo ar panašios paslaugos.
Linkiu šiltų ir ramių bei smagių švenčių. Dėkoju, kad esate kartu.
Sėkmės, meilės ir kantrybės.
Visada Jūsų ir su Jumis
Rasa Kuodytė – Kazielienė
Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.
Atsakymai pasirodys DELFI Gatvės rubrikoje „Psichologas pataria”.