KLAUSIMAS: man jau labai seniai kyla klausimas ar aš esu mylimas? Situacija tokia: man jau 18, bet iki šiol aš nesu turėjęs panelės, nors kiti draugai turi paneles nuo 14 metų. Aš vis dažniau savęs klausiu, ar aš negražus?
Gal mano išvaizda ne tokia ar charakterisne toks? O gal dar ne laikas? Vis mėginu save raminti mintimis, kad čia tik žaidimai ir kažkada aš rasiu savąją meilę… Tiksliau ji pati ateis pas mane, bet būna labai skaudu, kai šventės artėja, visi su porom, laimingi, o aš vienas nelaimingas… Širdį suskausta iki ašarų ir net gyvenimas tamsesnis pradeda rodytis… Ką galėtumėt patart ?
KLAUSIMAS: norėčiau paklausti, man už mėnesio bus 18, o aš dar nesu turėjęs merginos, manau jom nepatinka mano išvaizda, kaip man susirasti merginą?
KLAUSIMAS: man 17 metų. Vaikino neturiu…ir rašau būtent dėl to.
Jo man reikia, juk būtų taip gera turėti kažką šalia. Aš einu į
diskotekas, bet nieko… Su nieko negaliu susipažinti.
Yra buvę labai
daug atvejų, kai pamatau vaikiną, kuris man tikrai patiktų, tačiau
neturiu tiek drąsos, kad pirma prie jo prieičiau ir ką nors
pasakyčiau. Ką daryti?
Jei prie manęs prieina koks vaikinas tai aš
visa išraustu ir dažniausiai tyliu… Tiesiog sustingstu. Kodėl aš
taip elgiuosi, pati nesuprantu. Gal galėtumėte man paaiškinti ir patarti?
KLAUSIMAS: gal galite pasakyti, kodėl man taip sunku susirasti merginą. Visos man patinkančios merginos sako, kad aš – jų geriausias draugas, bet aš nenoriu būti tik draugu. Aš noriu būti kažkieno gyvenimo dalimi, gal galite patarti, ką daryti?
ATSAKYMAS: Manau, kad reikia atsakyti visiems keturiems mūsų skaitytojams, nes pagrindinis klausimas, kurį jie pateikia yra iš esmės tas pats.
Taigi, pirmiausia, ar normalu neturėti vaikino ar merginos, kai man 15, 17 ar 18 metų.
Taip, tai yra visiškai normalu. Normalu, kad dar nesusitikai žmogaus, kuris tau patinka ir kuriam tu patiktum. Nenormalu ir juokinga, kai per prievartą arba „dėl bajerio” susirandi draugą arba draugę, kad tik „nesiskirtum nuo kitų”.
Priverstinė arba „lažybų“ draugystė visada baigiasi apverktinai, nes nenuoširdumas yra bet kokių rimtų santykių galas. Normalu, kad 18 ar 21 metų dar nepatyrei meilės. Reiškia, kad dar reikia palaukti…
Išvaizda. Ar jūs mergaitė ar berniukas – tai neturi jokios ypatingos reikšmės draugystei užsimegzti ar laimingiems santykiams sukurti. Jeigu pasižiūrėtumėte į popmuzikos žvaigždžių ir kino žvaigždžių nuotraukas, tai jose pamatytumėte lyg ir gražius žmones. Bet keli iš jų yra tikrai laimingi?
Visuose žurnaluose ar interneto svetainėse daugiausia istorijų apie nesėkmingus meilės ryšius, apie alkoholį, narkotikus ir kitokius kvailiojimus. Laimingas įsimylėjęs ir gražus – ne tas pats.
Žinoma, reikia ir nagus ir plaukus susitvarkyti ir kojines kasdien pasikeisti, kad kiti nebėgtų į šalį, sukdami akis ar nosį. Reikia pasižiūrėti į veidrodį, ar megztinis neprairęs ar spalvota petnešėlė nepajuodusi ar dažai nenuvarvėję. O visa kita – jau jūsų ir kitų žmonių santykių kūrimas.
Kodėl jūs dar neturite draugo ar draugės? Labai sunku pasakyti, nes nedaug apie save papasakojote.
Gal jūs laukiate ir nekalbinate to/tos, kuri jums patinka. Gal per daug ilgai ir kritiškai mąstote apie savo išvaizdą užuot pakvietę žiūrėti filmo ar pasiūlę pasivaikščioti prie ežero.
Gal jūs esate labai išrankus/-i ir jums kol kas niekas nepatinka. O gal jūs drovus/-i ir jums reikia sulaukti savo drąsos akimirkos. Tikiuosi, jūs nepainiojate drąsos ir drąsos nuo alkoholio.
Jeigu jums kas nors patinka ir jeigu staiga pastebite, kad ir į jus kažkas ilgiau, švelniau žiūri per diskoteką, galite labai susijaudinti. O jeigu dar ir užkalbina, tai tiesiog ištinka šokas ar paralyžius. Jūs labai gražiai apibūdinote, kad gali ir širdis daužytis ir prakaitas išpilti ir balsas sudrebėti ar net galite prarasti žadą.
Turiu jums pasakyti, kad taip atsitinka daugeliui. Ir dar turiu jums pasakyti, kad iš šalies nelabai matosi, kaip labai jūs jaudinatės. Jums atrodo, kad kiti viską pastebi, nes jūs patys žinote apie savo jaudulį ir jo ženklus. Ir jums tokios mintys – „kaip aš atrodau“ – trukdo. Kiti nėra tokie akyli.
Kartais galite net pajuokauti: “man net žadą atėmė, kai mane pakalbinai”. Greičiausiai jūs augote tarp žmonių, kurie ypač rimtai ir net griežtai žiūrėjo į santykius tarp merginų ir vaikinų, jus nuteikdavo, kad tokie santykiai gali baigtis nelaimingai gal net įspėjo jus dėl ankstyvo nėštumo.
Jeigu jums neįprasta būti šalia priešingos lyties atstovų ir jūs prarandate kontrolę, išmokykite save truputį mažiau jaudintis. Kasdien padarykite tokį pratimą. Gatvėje arba mokykloje, arba autobuse kasdien paklauskite 1, 3 ar 5 nepažįstamų priešingos lyties žmonių kiek valandų, arba kur surasti gatvę X, arba iš klasiokų pasiskolinkite po 1 litą. Jaudulys liks, tačiau taps žymiai mažesnis ir jūs galėsite laisviau kvėpuoti ir pamažu atgausite kalbos dovaną.
Tarp vaikinų pasitaiko tikrai labai gerų draugų merginoms. Jie kartais patys tampa tokiais gerais draugais, kad net gali būti prilyginti geriausioms draugėms. Tai labai aukštas vaikino draugystės įvertinimas tarp merginų.
Tačiau, kaip rašote, jums rūpi ir kiti dalykai. Jeigu jūs esate pripažįstamas kaip geras draugas, tai gal per mažai parodote savo susidomėjimą merginomis, kaip tai paprastai daro vaikinai.
Pasakykite komplimentą, parodykite savo vyriškumą šokio metu, paimkite už rankos. Nebūtinai turite visada jas suprasti ir guosti naktimis nelaimingos meilės akimirkomis, gelbėti iš neparankių situacijų, vežioti į pasimatymus ir iš jų, klausytis skundų ir apkalbų. Išdrįskite būti tuo, kuo iš tiesų esate.
Mieli jaunieji draugai. Artėja Kalėdos, šeimos švenčių ir pakilumo metas. Daug porų vaikštinės ir džiaugsis kartu. Tačiau ir per šventes gali būti liūdna ir vieniša, galite pasijausti nereikalingi ir neįdomūs. Bet svarbu neprarasti vilties. Nes savo porą tikėtina sutikti ir po švenčių, kadangi paprastų dienų metuose yra daugiau.
Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.
Atsakymai pasirodys DELFI Gatvės rubrikoje „Psichologas pataria”.