NET 53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Kaip maitintis savaitgaliais ir išlaikyti gražias kūno formas?

Kaip maitintis savaitgaliais ir išlaikyti gražias kūno formas?

Įsibėgėjus savaitei, daugelis jau svajoja apie savaitgalį laukiančias vandens pramogas bei aktyvų laisvalaikį gamtoje. O kur dar ant laužo ar žarijų kepti šašlykai, mėsainiai ar didkepsniai… Tiesa, sveikos mitybos entuziastams, o kartu ir tiems, kurie laikosi dietos, savaitgalio išvykos gali tapti nemenku iššūkiu. Kaip neapsunkti, neišsimušti iš subalansuotos mitybos ritmo?

„Savaitgaliais patariu atsipalaiduoti, mėgautis smagia bičiulių kompanija ir pernelyg savęs nevaržyti. Galima valgyti daugybę mėgstamų patiekalų, pasitelkiant kelias mažas gudrybes“, – teigia sporto klubo „Lemon Gym“ sporto programų vadovė Neringa Jermalaitė. Ji pataria, kaip susiplanuoti bei pasiruošti maistą gamtoje, išvengiant riebaus, kaloringo maisto bei kitų sveikatos sutrikimų.

Mėsą marinuoti patiems

„Jeigu kepame šašlykus, geriausia nepirkti jų jau pagamintame marinate. Paprastai pirktiniame marinate būna daug visokių priedų, dideli kiekiai cukraus. Geriausia skirti 10 minučių ir pasidaryti marinatą pačiam, naudojant šlakelį aliejaus ir prieskonių. Juk kepant mėsą ant laužo vien tas dūmo kvapas jau duoda esminį poskonį“, – įsitikinusi N. Jermalaitė.

Net ir marinuojant mėsą namuose, sporto programų vadovė pataria vengti pirktinio majonezo bei pomidorų padažo. Mėsą galima marinuoti mineraliniu vandeniu, rūgščiais vaisiais ar tarkuota svogūnų mase. Kaip marinato pagrindas taip pat tinka kefyras, obuolių ar vyno actas.

Rinktis tik kokybiškas dešreles

Dažnas vietoj šašlykų mėgsta pasilepinti dešrelėmis, keptomis ant laužo. Tiesa, jose dažniausiai būna daug nenaudingų priedų, hidrintų riebalų, kurie niekaip nesiderina su sveika mityba ar dieta.
„Geriausia, jeigu dešreles gaminatės patys ir puikiai žinote, iš ko jos yra padarytos. Kita vertus, jeigu jau labai norisi, rinkitės aukščiausios rūšies dešreles, pagamintas iš kokybiškų produktų, su kuo mažiau priedų bei atidžiai skaitykite gaminio sudėtį“, – pataria sporto programų vadovė.

Neperkepti mėsos

„Nors daug kas sako, jog angliukas – sveika, tačiau per daug apdegusi ir suanglėjusi mėsa kenkia mūsų organizmui bei skatina tokius procesus, kaip piktybinių navikų susidarymas organizme. Todėl labai svarbu neperkepti mėsos, ypač, kai kepama ant laužo. Mėsa apskrusti turėtų tolygiai“, – teigia N. Jermalaitė.

Pasirūpinti daržovėmis

„Dabar – daržovių metas, todėl svarbu pasistengti, kad prie visų mėsos produktų jų būtų kuo daugiau. Šviežios salotos, pomidorai, agurkai – tai, kas nereikalauja ypatingo ruošimo, yra gardu ir sveika. Patartina valgyti kuo daugiau žalumynų ir jų suvartoti daugiau nei keptų grilio patiekalų“, – įsitikinusi sporto programų vadovė.

Padažą keisti pasta

Dauguma žmonių neįsivaizduoja šašlyko be pomidorų padažo. Tiesa, pirktinių padažų sudėtyje dažniausiai būna didelis kiekis cukraus, kuris nėra pageidaujamas.

„Vietoj padažo galima rinktis koncentruotą pomidorų pastą. Nors jos galiojimo laikas yra žymiai trumpesnis, tačiau tai – sveikesnis produktas. Su pomidorų pasta, beje, taip pat galima marinuoti mėsą“, – rekomenduoja N. Jermalaitė.

Nepiktnaudžiauti alkoholiniais gėrimais

„Dažniausiai žmonės vartoja lengvuosius alkoholinius gėrimus dėl skonio, tačiau didelių kiekių alkoholio, ypač prie šašlyko, patartina vengti. Aš rekomenduoju nepamiršti gerti daugiau vandens, jį pagardinant šakele mėtos, citrinos ar apelsino skiltele ar mėgstamais vaisiais. Taip pat galima rinktis nealkoholinį alų, kuriame cukraus yra mažiau nei gaiviuosiuose gėrimuose“, – teigia N. Jermalaitė.

Apsipirkti vienu kartu

„Tiems žmonėms, kurie stipriai seka savo mitybą, patariu iš anksto susiplanuoti, susidaryti produktų sąrašą ir viską įsigyti prieš išsiruošiant į iškylą. Taip pat galima pasiplanuoti ir valgymo laiką, susidėlioti preliminarią pusryčių, pietų ir vakarienės dienotvarkę. Tai ypač aktualu tiems, kas turi vaikų.

Žinoma, vis tiek, veikiausiai, kažkiek nukrypsime nuo įprasto ritmo, tačiau turėdami planą, išvengsime nereikalingų pirkinių, kurių metų kyla pagunda įsigyti ką nors tikrai labai riebaus, saldaus, nesveiko“, – pataria sporto programų vadovė.

Sugrįžti į ritmą

N. Jermalaitė pastebi, jog dažnas žmogus, labiau atsipalaidavęs savaitgalį, sunkiau sugrįžta į įprastą sporto režimą šiokiadieniais. „Vieni jaučia kaltę, kad atsipalaidavo, ir nebegali sustoti, dalis, galbūt, tiesiog aptingsta.

Visgi jeigu savaitgaliais save mažiau varžome, tuomet šiokiadieniais galime save labiau pamotyvuoti padaryti daugiau, kad be jokios sąžinės graužaties pasitiktume laisvadienius“, – priduria sporto programų vadovė.

Mano išsaugoti straipsniai