Rudenį dažniausiai lyja, vėjas taršo plaukus, o rytais sunku keltis, todėl daugelis ypač nemėgsta šio metų laiko. Jie keikiasi, nes tamsu bei šalta, pyksta, kad į spintą reikia grūsti visus trumpus šortus, niršta, kad iš gilių spintos skyrių reikia traukti megztinius su kaklu ir kepures, o svarbiausia, jie nepastebi čežančių auksinių lapų po kojomis, neužuodžia vėsaus ir obuoliais kvepiančio rudens kvapo ir kartais jie suserga rudenine depresija.
KAS TA RUDENINĖ DEPRESIJA?
Jei jautiesi nemotyvuota, tau sunku susikoncentruoti, jautiesi nieko verta, mylima veikla nebeteikia jokio malonumo, ypač norisi saldainių, o dargana už lango tik dar labiau erzina, tikėtina, jog tau prasidėjo rudeninė depresija. Tikslesnis apibūdinimas būtų – sezoninė depresija, nes tokio pobūdžio apatija gali pasireikšti bet kokiu metų laiku. Angliškai tai vadinama Seasonal Affective Disorder (sezoninis emocinis sutrikimas) trumpinamas SAD, išvertus į lietuvių kalbą, šis trumpinys reikštų – „liūdnas“. Iš esmės žodis „liūdnas“ ir apibūdina būseną, kai žmogų kankina sezoninė depresija. Keičiantis sezonams, dažniausiai baigiantis vasarai ir prasidėjus šaltoms, lietingoms dienoms imame jaustis prislėgti, nepatenkinti savo gyvenimu ir tiesiog liūdni, tik tas liūdesys niekaip nesibaigia, o apatija tik didėja…
KODĖL ŽMONĖS SERGA SEZONINE DEPRESIJA?
Psichologė Indrė Kazlauskaitė pasakojo, jog depresija galima susirgti bet kuriuo metų laiku. „Susirgimui depresija įtakos gali turėti labai daug veiksnių, tokių kaip paveldimumas, lytis, amžiaus tarpsnis bei jį lydintys pokyčiai organizme. Tačiau sezoninė depresija labiausiai susijusi su staiga pasikeitusiu dienos ritmu. Rudens, žiemos sezonais itin sumažėja gaunamos šviesos kiekis nuo kurio labai priklauso hormono serotonino gamyba. Dėl pokyčių mūsų organizme, juntame ir nuotaikos pasikeitimus.“ Taigi rudenį, kuomet keliamės į mokyklą arba darbą, būna dar tamsu, kai vakare grįžtame namo būna jau sutemę, vadinasi, pradedam gyventi lyg kurmiai, nematantys jokio saulės spindulėlio. Kadangi nematome saulės, nebesigamina psichologės minėtas seratoninas, dar kitaip vadinamas laimės hormonu, todėl mūsų laimė blėsta ir daromės liūdnomis, šokoladą valgančiomis bei romantiškus filmus žiūrinčiomis merginomis arba miegančiomis gražuolėmis, nes kai negauname pakankamai saulės, mūsų organizmas gamina duagiau melatonino (jis atsakingas už gilų bei kokybišką miegą). Šio hormono mūsų organizmas daugiausia gamina tamsiu paros metu, kadangi žiemą tamsumos daugiau – miego norisi labiau. Iš esmės sezoninė depresijos atsiradimo priežastis yra gyvenimo ritmo pokyčiai, todėl ji dažniausiai prasideda rudens pradžioje ir tęsiasi net iki pavasario. Jei gyveni Lietuvoje, liūdesys gali tęstis labai ilgą laiką, bet juk niekas nenori pusę metų liūdėti, tiesa? Tad ką daryti?
KAIP ĮVEIKTI SEZNONINĘ DEPRESIJĄ?
Psichologė Indrė pasakojo, kad norint įveikti sezoninę depresiją „rekomenduojama kuo daugiau laiko praleisti lauke, pasidžiaugti kiekviena likusia saulėta diena, stengtis neatitolti nuo draugų, pakankamai laiko skirti bendravimui. Labai naudinga nepamiršti vasarą mėgstamo aktyvaus gyvenimo būdo.“ Taip pat būtų neblogai, jei pradėtum rašytis dienotvarkę. Skamba juokingai ir beprasmiškai? Bet pati pagalvok, ar yra laiko liūdėti, kai turi nuveikti daug darbų? Aš irgi taip manau. Dienotvarkė padės atlikti visus svarbius bei būtinus darbus, be to, privers vakare griūti į lovą su palaiminga šypsena, kuri rėkte rėks „viską atlikau“. Taip pat siūlau bendrauti. Eik su drauge gerti kavos arba iškepk pyragą ir susikviesk savo artimiausius filmų vakarui. Teigiamos emocijos pilsis per kraštus ir vėl gi, nekils jokio liūdesio. Na, nebent pasirinksite žiūrėti širdį draskančią dramą, bet gal geriau komedija?
PREVENCIJA
Ar galima užkirsti kelią sezoninės depresijos atsiradimui? Psichologė tikino, jog galima. „Manau, labai svarbu nesipriešinti sezono pasikeitimui, pasistengti ir niūresniu metų laiku rasti sau malonių smulkmenų, pasilepinti skaitymu, pasivaiksčiojimu parke ar karštu puodeliu prieskoninės arbatos. Viskas gali pasikeisti, jei nepamiršime organizuoti savo laiką, palikti pakankamai jo poilsui, įsiklausymui į save ir, jei išmoksime keisti savo nuostatas į neišvengiamus pokyčius.“ Beje, neprisigalvok sau nebūtų ligų. Jei tau porą dienų liūdna, tai tikrai nereiškia, jog prasidėjo rudeninė depresija. Kartais paliūdėti yra ne tik normalu, bet ir sveika. Tuo metu galima ramiai bei tyliai pabūti su savimi, apgalvoti savo tolimesnius planus, svajones bei siekius. Toks laikas yra net būtinas kiekvienam žmogui, tačiau, jei kelias savaites ar net mėnesius nebesusitvarkai su savo jausmais, tau liūdna ir nieko nenori veikti, nebijok kreiptis į specialistą. Jis pasiūlys tinkantį gydymo būdą bei sugrąžins tavo pabėgusią laimę!
Ir nepamiršk, ruduo nėra tik blogis, yra daug priežasčių, dėl kurių verta jį mylėti. Netiki? Skaitytk toliau:
1. Ruduo yra pats geriausias laikas naminio obuolių pyrago kepimui, nes kaip tik prasidėjo obuolių sezonas. Namiškių pilvai bus sotūs, o namai kvepės cinamonu bei kakava.
2. Rudenį pagaliau gali perskaityti visas knygas, kurias ketinai skaityti vasarą, tačiau neturėjai laiko, nes keliavai ir leidai laiką su draugais.
3. Rugsėjį prasideda teatro sezonas, tad gali lankytis naujausiose premjerose, be to, naujam sezonui duris atveria ir įvairios įstaigos, mokinančios šokti, piešti, žiesti puodus ar dainuoti. Užsirašyk į kokį nors užsiėmimą ir išbandyk ką nors naujo.
4. Pats laikas apsiauti guminius batus ir eiti grybauti.
5. Stilistai tikina, jog geriausias sezonas stilingiesiems – ruduo! Gali puoštis švarkais, paltais, kepurėmis, gali sluoksniuoti rūbus ir atrodyti kaip niekad stilingai bei išskirtinai.
6. Lietiniai pusryčiams su mamos virta vyšnių uogiene yra geriausias variantas darganotam sekmadienio rytui.
7. Pagaliau iš spintos galima ištraukti tą kašmyro megztuką, kurį įsigijai per vasaros išpardavimus.
8. Pats laikas raudonoms matinėms lūpoms.
9. Kadangi rudenį anksčiau temsta, gali namuose degti žvakes, jos ne tik suteikia romantikos, bet ir atrodo labai jaukiai.
10. Geriausias laikas susisukti į pledą ir žiūrėti filmus bei valgyti šokoladinius pyragaičius. Bijai priaugti nepageidaujamų kilogramų? Nesijaudink per megztukus to kilogramėlio net nesimatys!
Taigi siūlau vieną: nepasiduoti rudeniniam liūdesiui, atvirkščiai, veikti ir išbandyti naujausias pramogas: eik šokti, dainuoti, jei labai reikia įsimylėk arba įsigyk šunį. Sakai viskam per šalta? Gal nuskambės senamadiškai, tačiau posakis „nėra blogo oro, yra bloga apranga“ sako visšką teisybę, tad aukis tuos šiltus batus, pasipuošk stilinga kepure ir pirmyn versti kalnų arba tiesiog pasivaikščioti su savo keturkoju. Ir vis tik, jei norisi pasėdėti namuose, juose taip pat galima nuveikti ką nors įdomesnio nei susisukus į pledą gailėtis savęs.