NET 53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
asmenybės testas
ar aš esu manipuliatorius

TESTAS: sužinok, ar tavimi manipuliuojama

Šiame straipsnyje apžvelgsime psichologinius tipus žmonių, kurie siekia mumis manipuliuoti. Pateikiame ir testą, kurį atlikęs/-usi suprasi, ar netyčia nesi vienas tų, kuris siekia kontroliuoti draugus, o ne nuoširdžiai mylėti.

Diktatorius

Tai žmogus, kuris siekia kontroliuoti kitus nurodinėdamas. Toks žmogus vis pabrėžia savo įtakingumą, turtą, pažintis. Toks žmogus yra įsitikinęs, jog žino, kas yra teisinga ir ką reikia daryti kitiems.

Paprastai tokių žmonių manipuliacija pasireiškia bandymu įteikti savo nuomonę, ją argumentuojant asmeniniais pasirinkimais. Toks draugas tau vis nurodinėja, jo žodis būna paskutinis, jam patinka, kai aplinkiniai nusileidžia.

Silpnuolis

Toks žmogus kontroliuoja kitus, naudodamas savo silpnybes. Kartais labai nuvildamas aplinkinius, pavyzdžiui, „Ak, pamiršau“, „Nesupratau“, „Aš tiesiog negaliu to padaryti“, „Aš toks nervingas“, „Man dabar labai sunku“.

Tai – pasyvus agresyvumas. Silpnuolis paprastai stengiasi sukelti kitų gailestį ir juo manipuliuoja, siekdamas naudos sau.

Skaičiuotojas

Pasaulis jam yra tartum sąmojų turnyras. Toks asmuo pastoviai ką nors kuria, sukčiauja, daro spaudimą, įtikinėja, pardavinėja, gundo ar bando sąmojingumu pralenkti kitus. Jis nuolat lenktyniauja, primena,jog yra be galo užsiėmęs. Dažnai tuo grindžia savo reikšmingumą.

Bejėgis priklausomasis

Tai žmogus, kuris siekia, kad juo rūpintųsi. Jam patinka būti priklausomu, paklusniu bei ištikimu. Būdamas bejėgiu, meiliu „žaisliuku“, jis priverčia kitus daug ką padaryti už jį.

Engėjas

Tokie žmonės naudoja savo pyktį, jėgą, žiaurumą, stengdamiesi palenkti kitus savo pusėn. Įbaugindamas kitus, asmuo gauna tai, ko nori. „Kietuolis“ ir „kek*ė“ – taip dažniausiai vadinami šio tipo jaunuoliai. Jie bet kokiomis, net agresyviomis priemonėmis, stengiasi priversti aplinkinius juos pripažinti.

Kartais atsitinka taip, kad draugai nesupranta arba nepastebi, kad jais manipuliuojama. Dažnai draugai nenori įžeisti artimo žmogaus ir jam paklūsta. Toks aukos sindromas būdingas paaugliams.

Baisiausia, kad baimė išreikšti savo nuomonę ir išsilaisvinti iš manipuliuotojų, kainuoja ilgus metus netikros draugystės. Kartais praradęs draugą, kuris tavimi naudojasi, lieki be artimų žmonių…

Vis dėlto meilė sau turi nugalėti. Neleisk, kad tavo asmenybė būtų žlugdoma.

Kaip elgtis, kai tavimi manipuliuoja?

Pirmiausia, turi suprasti, kas vyksta. Turi sau pripažinti, kad tavimi manipuliuoja ir naudojasi. Antras žingsnis – siek apginti save.

Įvertink savo teigiamas savybes, išsiaiškink, kas tavyje buvo slopinama, ko iš tikrųjų trokšti. Atstatyk savo savigarbą. Pamilk save iš naujo, užsiimk kažkuo nauju, taip susirasi naujų pažįstamų. Visada reikšk savo nuomonę ir nebijok būti pastebėtu.

O kas, jei pats esi manipuliatorius?

Tiesa, kas gi tada? Kartais mes patys nežinome, nesuvokiame, kad niekingai elgiamės su savo draugais. Gal mūsų įtaka jiems didelė, tačiau mes jų nespaudžiame? Gal mes juos norime išmokyti, o ne versti elgtis vienaip ar kitaip? Gal draugas mūsų bijo? Gal mes per gerai save vertiname?

Everettas Shostromas (1968) išskyrė kelis manipuliatorių tipus. Norėčiau pasiūlyti neapsiriboti manipuliatorių tipais ir sužinoti savo psichologinį tipą. Siūlau atsakyti į žemiau pateiktus klausimus. Į šiuos klausimus atsakymai yra galimi du: „taip“ arba „ne“.

Būk atviras/-a pats/-i sau. Nėra teisingų ir neteisingų atsakymų – jie visi priartina tave prie savęs pažinimo. Nesistenk būt geresnis/-ė nei esi. Pažink save ir keisk.

A

Manai, kad negalima pasitikėti nepažįstamais žmonėmis?

Tavo manymu, kiekvienas žmogus privalo turėti gyvenimo tikslą?

Tu įsitikinęs/-usi, kad ateityje visiems įrodysi, jog esi teisus/-i?

B

Manai, kad su tavimi draugaujama tik dėl tam tikros naudos?

Tu niekada neatleistumei už išdavystę?

Tau maloniausia vilkėti patogius, tvarkingus ir švarius drabužius?

C

Miegi neilgai, bet visada pabundi žvalus/-i ir energingas/-a?

Nemėgsti gyvenimo permainų?

Tavo manymu, užsiimant įdomia veikla galima pažeisti kai kurias taisykles?

D

Sapnuoji labai aiškius sapnus?

Mėgsti ryškių spalvų drabužius?

Nemėgsti vienatvės ir stengiesi būti tarp žmonių?

E

Tu geriausiai jautiesi vienumoje?

Mėgsti bendrauti tik su pavieniais, tau patinkančiais žmonėmis?

Nesivaikai madų ir rengiesi kaip panorėjęs/-usi?

Ė

Dažnai nerimauji dėl savo išvaizdos?

Bendravimas su žmonėmis tave vargina ir erzina?

Negali ramiai miegoti žinodamas/-a, kad tave pažadins žadintuvas?

F

Manai, kad niekas tau neturi jokių priekaištų?

Esi linkęs/-usi mėgdžioti kitus?

Manai, kad niekuo nesiskiri nuo kitų?

G

Vienatvė tau kelia nuobodulį, todėl ieškai žmonių draugijos?

Patyręs/-usi nesėkmę, norėtum išvykti kuo toliau ir niekada nebegrįžti?

Išsiskyręs/-usi su draugais nenuobodžiauji, nes tuoj susirandi naujų draugų?

H

Kartais išlaidauji, o vėliau dėl to kremtiesi?

Tu greitai susipyksti, bet skubi susitaikyti?

Kartais pasitiki ir susižavi visiškai nepažįstamais žmonėmis?

I

Tau pasitaiko ir gerų ir blogų savaičių?

Tai jauti pasitenkinimą savimi, tai priekaištauji sau dėl neryžtingumo ir vangumo?

Kartais savo ateitį įsivaizduoji šviesią, o kartais nieko gero nesitiki?

Taigi, dar peržiūrėk, ar visur nurodei tai, kas iš tiesų tau būdinga. Taip pat šiame teste svarbu, kad vienos raidės atsakymai būtų artimesni nei kitos. Iš visų raidžių-klausimų turi likti viena dominuojanti. Kai atrinksi, kuri raidė, tada pažvelk į atsakymus. Neskubėk. Pagalvok.

A – mąstytojas;

B – ūmusis/ pagal Everettą Shostromą „engėjas“;

C – veiklusis/ pagal Everettą Shostromą „skaičiuotojas“;

D – visažinis/ pagal Everettą Shostromą „diktatorius“;

E – uždarasis;

Ė – bailusis/ pagal Everettą Shostromą „silpnuolis“;

F – nuobodusis/ pagal Everettą Shostromą bejėgis „priklausomasis“;

G – nestabilusis;

H – nenuspėjamasis;

I – svyruojantysis;

Kitus psichologinius tipus aptarsiu kitame straipsnyje. Informacijos ir taip gavote pakankamai daug. Atsakyk sau, ar tau patinka, kai tavimi manipuliuoja ir nori tau padaryti įtaką, palenkti į savo pusę ir kt. Jeigu atsakei „ne“ – tai gal ir pats/-i pabandyk nebemanipuliuoti kitais ir gerbti jų skirtumus. Tai nėra lengva… Bet visko mokomės.

Mano išsaugoti straipsniai