JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ
Trenerio vaidmuo sportuojat: 5 dažniausiai treneriams užduodami klausimai

Trenerio vaidmuo sportuojat: 5 dažniausiai treneriams užduodami klausimai

Nėra abejonių, jog treneris sportinėje veikloje atlieka didžiulį vaidmenį. Tai žmogus, ne tik supažindinantis su sportine įranga, pamokantis bendrųjų sporto klubo taisyklių, paaiškinantis pratimų variacijas, bet ir palaikantis psichologiškai – motyvuodamas ir skatindamas laikytis užsibrėžtų tikslų.

Pokyčių dalyvės Justė Stančikaitė ir Gintarė Norutė jau įsitikino, kiek daug reiškia trenerių pagalba siekiant sportinių pasiekimų. Merginas treniruojantys sveikatingumo klubo IMPULS treneriai Marius ir Artūras visuomet pasiruošę padėti merginoms atsakyti į visus rūpimus klausimus. Treneriai privalo ne tik puikiai išmanyti sporto specifiką, paaiškinti, kaip taisyklingai atlikti sporto pratimus, sudaryti tinkamas sporto bei sveikos mitybos programas, bet ir nestokoti puikių komunikacinių įgūdžių.

Be trenerio pagalbos trokštamų rezultatų pasiekti nepavyktų

Pirmoji projekto dalyvė Gintarė su treneriu Artūru susitiko prieš tris savaites. Mergina ir profesionalus treneris lengvai rado bendrą kalbą ir jau pirmojo susitikimo metu treneris Gintarei suteikė daugybę naudingos informacijos. Anot Gintarės, ji yra patenkinta trenerio darbu ir džiaugiasi kiekvienu apsilankymu sporto klube. ,,Treneris visuomet pasirengęs padėti, parodo, kaip taisyklingai atlikti pratimus, skiria mitybos rekomendacijas ir, jei yra būtinybė, teikia pastabas“, – teigia Gintarė. Mergina žino, jog jeigu iškiltų sunkumų, treneris padės juos išspręsti. Pokyčių dalyvei aktualiausi ir įdomiausi yra Artūro mitybos patarimai – gavusi rekomendacijas, mergina informacijos apie sveiką mitybą ieško internete, tyrinėja maisto produktų etiketes, gamina sveikus patiekalus namuose. Merginą žavi tai, jog treneris ne tik pataria, bet ir motyvuoja, skatina tobulėti. ,,Būna momentų, jog norisi pailsėti, trūksta ištvermės, energijos, o treneris ragina nesustoti ir sportuoti toliau. Jei sportuočiau viena, be trenerio pagalbos, motyvacijos netekčiau greičiau“, – atvirauja mergina. Gintarė džiaugiasi šiltu ryšiu su treneriu ir tikina mananti, jog jų nuoširdus bendravimas nenutrūks iki projekto pabaigos.

Gintarė sportuoja prižiūrima trenerio Artūro
Gintarė sportuoja prižiūrima trenerio Artūro
K.Pansevič nuotr.

Trenerio darbo diena – ne tokia, apie kokią galvojate

Gintarės treneris Artūras sutinka, jog treneris privalo būti ne tik sporto profesionalas, bet ir žmogus, kuris gebėtų įsiklausyti į kiekvieno sportuojančio poreikius. Tiesa, trenerio darbas tik iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti paprastas – trenerių darbo diena yra intensyvi. ,,Prieš pradedant darbo dieną, susirašau klientų treniruočių programas bei kiekvienoje pratimų serijoje naudojamus svorius bei kitas pastabas. Atėjus klientui drauge aptariame pojūčius po buvusios treniruotės, aš užduodu klausimus apie bendrą savijautą, mitybą, poilsio rėžimą“, – pasakoja Artūras. Kiek vėliau klientas yra treniruojamas nurodant pratimus, koreguojant jų tempą ir taisant klaidas. Galiausiai su klientu yra susitariamas sekančio susitikimo laikas. Sveikatingumo klubo IMPULS treneris Artūras teigia, jog yra pasiryžęs atsakyti į kiekvieno sportuojančio klausimą, o jų būna įvairių. Pradedantieji dažniausiai užduoda klausimus apie pratimų atlikimo techniką, ilgiau sportuojantys domisi sporto pratimų alternatyvomis. Dažnai užduodami klausimai apie treniruotės struktūrą: poilsio pertraukas, serijų ir kartojimų skaičius, treniruočių dažnį.

Trenerio suteikiama motyvacija – didžiausia dovana

Antroji projekto dalyvė Justė Stančikaitė taip pat džiaugiasi santykiais su treneriu Mariumi. ,,Treniruočių metu treneris visuomet yra šalia manęs – rodo pratimus, paaiškina, kaip juos taisyklingai atlikti ir visuomet į treniruotės programą įtraukia kažką naujo“, – teigiamai apie trenerį atsiliepia mergina. Justės teigimu, džiugu, jog treniruotės metu ji yra prižiūrima, todėl nekyla pagundų ilsėtis. ,,Treneris mane be galo motyvuoja – kai mato, jog jėgos senka ir nebeturiu ištvermės atlikti pratimus, ragina nepasiduoti. Be to, treneris pastebi ir pagiria ryškėjančius rezultatus, o tai skatina nenuleisti rankų“, – įspūdžius iš sporto salės pasakoja mergina. Justė vadovaujasi ir trenerio patarimu – peržiūri ,,YouTube“ kanale patalpintus vaizdo įrašus, kuriuose atliekami sportiniai pratimai ir išmėgina juos namuose. Tai, anot merginos, suteikia dar didesnį stimulą sportuoti.

Justė sportuoja prižiūrima Mariaus
Justė sportuoja prižiūrima Mariaus
K.Pansevič nuotr.

Darbas nelengvas, tačiau suteikiantis teigiamų emocijų

Justę treniruojantis IMPULS sveikatingumo klubo treneris Marius teigia, jog motyvacijos suteikimas sportuojančiam žmogui – viena pagrindinių jo užduočių. ,,Savo klientus visuomet skatinu judėti pirmyn, nesustoti ir nepasiduoti“, – teigia treneris. Sporto profesionalo diena prasideda anksti ryte – vos pažvelgęs į mobilųjį telefoną, treneris išvysta daugybę klientų atsiųstų žinučių su pasiteisinimu, jog negalės atvykti į treniruotę. ,,Džiaugiuosi, jog neatvykstančių klientų vietas tuoj pat užpildo kiti, todėl iš pat ankstaus ryto galiu susidėlioti dienos planą. Į sporto klubą atvažiuoju vidurdienį, o tuomet ir prasideda darbų maratonas!“, – vaizdingai darbo dienos eigą pasakoja treneris. Tiesa, Marius, kaip ir Artūras, pripažino, jog trenerio darbo diena daug įtemptesnė nei daugelis gali įsivaizduoti. ,,Vis dėlto šis darbas man teikia malonumą, todėl grįžęs namo net ir po intensyvios darbo dienos jaučiuosi laimingas. Džiugu pasidalinti savo išmintimi sportinėje veikloje su kitais bei paskatinti pokyčiams“, – teigia treneris.

Justė Stančikaitė ir Marius Bartusevičius
Justė Stančikaitė ir Marius Bartusevičius
K. Pansevič nuotr.

5 dažniausiai treneriams užduodami klausimai:

1. Nuo ko pradėti sportuoti? Atsakymas, anot trenerių, vienareikšmiškas – pirmiausia reikėtų apšilti. Apšilimui puikiai tinkami yra kardio treniruokliai (bėgimo takelis, elipsinis treniruoklis), kurie į darbą pajungia daugybę raumenų grupių. Apšilimui reikėtų skirti apie 10 – 15 minučių. Viso apšilimo metu vertėtų atkreipti dėmesį į širdies ritmą – širdies susitraukimų dažnis per minutę neturėtų viršyti 120 – 140 kartų.

2. Ar tempimo pratimai būtini? Tempimo pratimai reikalingi, nes tempiant raumenis sąnariai bei raiščiai atsipalaiduoja, todėl kitą dieną po treniruotės jaučiamas kur kas menkesnis raumenų skausmas. Reikėtų įsidėmėti, jog tempimo pratimus būtina atlikti pačioje treniruočių pabaigoje, antraip gali išaugti traumų rizika.

3. Ar didelę reikšmę sportuojant turi mityba? Sportas sudaro tik 20 procentų sėkmės, o mityba – net 80 procentų, todėl tinkamos mitybos svarba didžiulė. Treneriai pataria žymėtis suvalgomo maisto kiekį dienoraštyje, nepraleisti valgymų, vengti pusfabrikačių ir greitojo maisto bei vartoti daugiau vandens.

4. Kada geriau treniruotis – ryte ar vakare? Treniruočių laikas individualus. Kadangi po treniruotės organizmui reikia pailsėti, atsigauti, rekomenduojama sportuoti vakare. Vis dėlto jeigu susidariusios aplinkybės verčia sportuoti rytais, taip pat nėra nieko smerktino, tik reikėtų atminti, jog po rytinės treniruotės būtina bent valandą laiko skirti pasyviam poilsiui.

5. Ar svarbus sportinių pratimų eiliškumas? Žinoma. Pirmiausia vertėtų pradėti nuo apšilimo, kardio pratimų. Vėliau galima pereiti prie konkrečių pratimų naudojant treniruoklius. Treniruotę būtina užbaigti tempimo pratimais, kurie padeda atpalaiduoti raumenis.

Mano išsaugoti straipsniai