PRISIJUNK prie grupės SODAS DARŽAS KIEMAS
Arbatmedžio aliejus
Arbatmedžio aliejus / Shutterstock

Arbatmedžio aliejus: ar jis tikrai gali padėti gydyti aknės spuogus?

Natūralios odos priežiūros priemonės vis dažniau atsiduria ne tik mūsų vonios lentynose, bet ir dermatologų rekomendacijose. Viena iš jų – arbatmedžio aliejus (lot. Melaleuca alternifolia). Apie jo naudą kovojant su spuogais kalbama jau seniai, bet ar iš tiesų šis eterinis aliejus veiksmingas? Ką sako mokslas, specialistai ir ką verta žinoti prieš naudojant?


Kas yra arbatmedžio aliejus?

Arbatmedžio aliejus išgaunamas iš Australijoje augančio arbatmedžio lapų. Tai stiprus eterinis aliejus, pasižymintis antibakterinėmis, priešgrybelinėmis ir priešuždegiminėmis savybėmis. Būtent dėl šių savybių jis plačiai naudojamas odos priežiūroje – nuo vabzdžių įkandimų iki spuogų gydymo.


Kaip arbatmedžio aliejus veikia aknės spuogus?

Moksliniai tyrimai rodo, kad arbatmedžio aliejus gali būti veiksmingas prieš bakterijas, kurios sukelia uždegiminius spuogus – ypač Propionibacterium acnes (P. acnes). Būtent šios bakterijos dažnai lemia skausmingų, raudonų spuogų atsiradimą.

Kuo jis naudingas?

  • Sumažina uždegimą – padeda spuogams greičiau sunokti ir gyti.
  • Mažina bakterijų kiekį ant odos – mažėja infekcijų tikimybė.
  • Reguliuoja riebalų išsiskyrimą – mažina porų užsikimšimo riziką.
Aknė
Aknė

Ką sako tyrimai?

Viena iš garsesnių studijų, publikuota The Medical Journal of Australia, palygino arbatmedžio aliejaus gelį su tradiciniu 5% benzoilo peroksido kremu. Rezultatai parodė, kad abu produktai veiksmingai sumažino spuogų kiekį, tačiau arbatmedžio aliejus sukėlė mažiau šalutinio poveikio – paraudimo, sausumo ar pleiskanojimo.


Kaip teisingai naudoti?

Svarbu žinoti, kad grynas arbatmedžio aliejus yra labai koncentruotas, todėl jį būtina naudoti atsargiai.

Naudojimo būdai:

  1. Taškinis tepimas – 1–2 lašus aliejaus sumaišykite su šaukšteliu bazinio aliejaus (pvz., simondsijų, migdolų ar kokosų) ir tepkite tik ant spuogo.
  2. Veido tonikas – į 100 ml distiliuoto vandens įlašinkite 5–10 lašų arbatmedžio aliejaus. Gerai suplakite ir naudokite kaip purškiamą toniką (venkite akių srities).
  3. Kaukės papildas – į molio ar medaus pagrindo veido kaukę įlašinkite 1–2 lašus aliejaus.
Arbatmedžio aliejus
Arbatmedžio aliejus / Shutterstock

Kam reikėtų būti atsargiems?

  • Alerginės reakcijos – prieš naudojimą visada atlikite pleistro testą ant vidinės riešo pusės.
  • Nenaudokite gryno aliejaus tiesiai ant didelių odos plotų – tai gali sukelti sudirginimą ar sausumą.
  • Nerekomenduojama nėščioms ir mažiems vaikams be gydytojo patarimo.

Ar tai stebuklingas gydymas?

Ne. Arbatmedžio aliejus – tai puiki pagalbinė priemonė, bet ne stebuklingas vaistas. Jis gali būti vienas iš kompleksinės odos priežiūros dalių, ypač tiems, kurie nori natūralesnių sprendimų. Sunkesniais atvejais vis tiek rekomenduojama pasitarti su dermatologu.

Mano išsaugoti straipsniai