NET 53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Kova su spuogais: kokia naminė priemonė gali sugadinti veido odą?

Kova su spuogais: kokia naminė priemonė gali sugadinti veido odą?

Spuogai – ajajaj! Spaudžiam? Maigom? Negerai! Mama pataria: pačios veiksmingiausios priemonės iš gamtos (mielės, molis, ūkiškas muilas, svogūnas, medus ir t.t.) arba spiritas, sudžiovinantis visus riebalus. Tačiau ji klysta. Gydytoja dermatologė sugriauna šį įsisenėjusį mitą ir siūlo kitą kovos su spuogais taktiką. 

Pradėkime nuo to, kodėl mūsų odą užpuola šie maži grožio priešai. Pagrindinis spuogų susidarymo veiksnys yra [-[0]-] pusiausvyros sutrikimas, kuris daro įtaką riebalinių liaukų veiklai. Gaminasi per daug riebalų, taip pat keičiasi jų sudėtis – jie tirštėja ir užkemša riebalinį lataką. Dėl to į liaukas nepatenka oras, o tai skatina toksiškų mikroorganizmų, sukeliančių uždegiminius procesus, dauginimąsi. Be to, spuogų gali padaugėti ir dėl patiriamo streso mokykloje, universitete ar darbe. 

Nors mamos ir močiutės siūlo seniai išbandytus naminius metodus  [-[1]-] naikinti, pavyzdžiui, spiritą ir įvairiausius vaistažolinių augalų nuovirus, tačiau ne visada reikėtų pasikliauti šiais jų patarimais. Galime išgirsti net pamokymų spuogus prideginti (2 proc. salicilo spirito sudrėkinti vatos
diskelį ir juo pavilgyti spuogą). Tačiau tokie eksperimentai su  [-[2]-] gali baigtis labai skaudžiai ir turėti negrįžtamų padarinių.

Anot gydytojos dermatologės Dailės Malinauskaitės, tai nėra tinkama priemonė odos higienai: „Spiritas dažniausiai naudojamas kaip antiseptikas medicinoje ir ne tik. Juo valyti rekomenduojama žaizdas, atsiradusias po įvairių chirurginių intervencijų ar procedūrų. Riebiai, spuoguotai veido odai valyti jis netinkamas, nes labai išsausina odą. Taip riebalinių liaukų veikla dar labiau suaktyvėja, pastebimas uždarų ir atvirų komedonų, cistų, pūlinėlių formavimosi suaktyvėjimas“.

Nuotr. Shutterstock

Jeigu žmogus jaučia nuolatinį diskomfortą dėl to, kad oda po kelių valandų nuo jos prausimosi ima blizgėti ir susiriebaluoja, ar spiritas – geriausia išeitis? Gydytoja D. Malinauskaitė patikina: „Ir
šiuo atveju spiritas tikrai nesumažins odos riebalavimosi, tam yra naudojamos specialios dermatologinės [-[3]-] , efektyviai ir greitai išsprendžiančios problemas“.

Pasirodo,  [-[4]-] gali net paskatinti atvirkštinį procesą – pakenkti mūsų veido odai. Jis tikrai nepašalins riebalų pertekliaus, tik atliks antiseptiko vaidmenį. 

Taip, spiritas kainuoja pigiau nei dermatologinė kosmetika, kuri yra pritaikyta probleminei veido ir kūno odai, tačiau ir efekto neturi. Jei rinksitės specialiai veido priežiūrai pritaikytas priemones, oda bus švari, dezinfekuota, nejausite sausumo, nebus šerpetojimo ir spuogų ar inkštirų. 

Gydytoja dermatologė Dailė Malinauskaitė pataria: „Riebiai, spuoguotai veido odai rekomenduojama naudoti dermatologinę kosmetiką, kurią įsigysite tik vaistinėse. Priemones reikia rinktis atsižvelgiant į  [-[5]-] bei problemą, pavyzdžiui, riebumą, blizgesį, spuoguotumą. Odą reikėtų valyti ar prausti tam pritaikytais prausikliais, ant švarios veido odos tepti [-[6]-] , kurie suteikia matinį odos efektą ir mažina naujų bėrimų atsiradimą“.

Jei norite, kad kova su spuogais būtų efektyvi, išsiaiškinkite jų atsiradimo priežastį, pasitarkite su gydytoju dermatologu ir rinkitės ne močiutės laikų priemones, o patikimą dermatologinę kosmetiką. 

Mano išsaugoti straipsniai