Jei norime turėti gražią ir sveikai atrodančią odą, turėtume ja rūpintis nuo pat jaunų dienų. Deja, paauglystėje ne vienam jaunuoliui tenka patirti, kas yra jaunatvinis bėrimas arba aknė. Ar teko girdėti, kad pavojus „pasigauti“ aknę gali tykoti už gretimo kampo? Tai mitas ar tiesa?
Jei norime turėti gražią ir sveikai atrodančią odą, turėtume ja rūpintis nuo pat jaunų dienų. Deja, paauglystėje ne vienam jaunuoliui tenka patirti, kas yra jaunatvinis bėrimas arba aknė. Ar teko girdėti, kad pavojus „pasigauti“ aknę gali tykoti už gretimo kampo? Tai mitas ar tiesa?
Konsultuoja gydytoja dermatologė Greta Valančienė.
Ankstyvoje jaunystėje (12–14 m. ar kiek vėliau) lytinio brendimo metu (prasidėjus lytiniam brendimui) tiek merginos, tiek vaikinai gali susidurti su nemaloniais odos bėrimais – spuogais, kitaip vadinamais akne. Tai odos riebalinės liaukos ir viršutinės plauko folikulo dalies uždegimas, kai plauko folikule dėl tam tikrų priežasčių pradeda gamintis daugiau riebalų ir ten atsiranda palanki terpė bakterijoms. Dažniausiai laikui bėgant (pasibaigus lyt. brendimui) aknė, atsiradusi brendimo metu, praeina. Vis dėlto pasitaiko, kad spuogeliai odos neapleidžia ir tuomet tenka imtis rimto gydymo.
Jei paauglystėje nusišypsojo laimė ir aknė mus aplenkė, ar turėtume jaudintis dėl galimybės ja „užsikrėsti“, juk aplinkui tyko gausybė pasalų: nešvarūs paviršiai, užterštas oras, kontaktas su turinčiais aknę – mikrobai ir bakterijos mus persekioja ko ne kiekviename žingsnyje! „Nėra, dėl ko nerimauti, – nuramina gydytoja dermatologė G. Valančienė, – aknė nėra užkrečiama.“
Paauglystėje, sukatyvėjus riebalinių liaukų veiklai, tikimybė atsirasti aknei yra nemaža, visgi su ja susiduria ne visi. Pasak gydytojos dermatologės, paprastai aknę lemia paveldėtas polinkis sirgti šia liga. Jei tėvų oda paauglystėje buvo linkusi spuoguotis, yra didesnė tikimybė, kad aknė neaplenks ir vaikų. Dažniausiai linkusi spuoguotis oda būna riebesnė, tačiau kalbant apie aknės atsiradimą, odos tipas nėra lemiamas faktorius.
Aknės formų yra įvairių, vieni susiduria su lengvesne – komedonine, kiti – su sunkesne, kai kamuoja ne paprasti, bet pūlingi spuogai, gali atsirasti net mazgai ar cistos. Ši liga yra lėtinis uždegimas, spuogeliuose susidariusiame pūlingame sekrete tyko bakterijos. Tad ne veltui dažnai kalbama, kad spaudyti spuogelių – nevalia. Kodėl? „Jei išspaudus spuogelį oda nėra dezinfekuojama, bakterijos gali išplisti į kitus odos plotelius, tuomet susiformuos nauji spuogeliai. Infekcija net gali patekti į kraują, o tai – ypač pavojinga, todėl neapdairiai spaudyti spuogų jokiu būdu nereikėtų“, – pasakoja G. Valančienė.
Nors aknę lemia vidiniai organizmo veiksniai, pavyzdžiui, brendimo metu atsiradę hormonų pusiausvyros svyravimai, netinkama odos priežiūra gali pasunkinti aknės formą. Todėl spuoguotis linkusią odą reikėtų prižiūrėti ypatingai. Ją patariama valyti specialiomis medicininės kosmetikos priemonėmis (prausikliais, valikliais), naudoti uždegimą stabdančius kremus arba serumus, kurie neleistų ligai plisti, drėkintų ir ramintų odą. Jei kamuoja jaunatviniai bėrimai ar sunkesnė aknės forma – tai dar ne pasaulio pabaiga, svarbiausia laiku suskubti ir kreiptis patarimo į dermatologą, atrasti tinkamiausią gydymo būdą ir teisingai pasirūpinti oda.