NET 53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Kaip atgaivinti pažeistus plaukus ir paskatinti jų augimą? Pataria specialistė

Kaip atgaivinti pažeistus plaukus ir paskatinti jų augimą? Pataria specialistė

Kuri mergina nenorėtų ilgų ir spindinčių plaukų? Tačiau išsaugoti puikią jų išvaizdą ir sveikatą – itin sunku, bet įmanoma. „Kvapų namų” natūralios kosmetikos ekspertė Rūta Daunoravičienė atsako į panele.lt skaitytojų užduotus klausimus apie plaukų priežiūrą ir atskleidžia, kaip reikėtų rūpintis plaukais, kad jie greičiau augtų.

Nori užduoti Rūtai klausimą apie odos bei plaukų priežiūrą? Užpildyk anketą straipsnio apačioje.

Pradėkime nuo tų priemonių, kurias plaukams naudojame dažniausiai – nuo trinkimo ir šampūno.

Galvos (ne)trinkimas – „NO POO”. Plaukai labai nukenčia nuo sintetinių dažų, ypač šviesinančių, bet dar labiau – nuo dažno galvos trinkimo šampūnu. Kuo stipriau šampūnas putoja ir kuo dažniau jį naudojate, tuo didesnė tikimybė, kad plaukai ilgainiui nušiurs ir prašysis papildomos priežiūros.

Savaitės skaitomiausi straipsniai:

Vilniaus turtuolių atžala: nėštumas 15-os nesustabdė nuo „tūsų“(INTERVIU)
Tėvai piktinasi 13-mete mados ikona(FOTO)
Kokia liemenėlė geriausiai paryškins tavo krūtinę?

Pirmiausia, stenkitės galvą trinkti kuo rečiau. Mat dažnai plaunant riebalus nuo plaukų ir galvos odos, įsijungia kompensacinis mechanizmas ir riebalų liaukos ima gaminti daugiau riebalų; plaukų šaknys greitai susiriebaluoja, o galai nuo agresyvių putoklių džiūsta, šakojasi, nušiursta.

Jau keletą metų Europoje ir Lietuvoje vyksta judėjimas „no poo” (Ne šampūnui), kai žmonės apskritai atsisako šampūno ir trenka plaukus ne dažniau kaip 1 kartą per savaitę ir natūraliomis priemonėmis – moliu, kiaušiniu, rugine duona. Taip atsistato normali riebalų liaukų veikla ir pasikeičia trinkimo poreikis. Aišku, daug kas priklauso nuo plaukų struktūros, bet nepabandžiusi – nežinosi.

Vienas iš „no poo” būdų, beje, atėjęs iš Šiaurės Afrikos ir arabų kraštų, – galvos trinkimas gasulo moliu. Aš pati gasulu plaukus plaunu bent 2 kartus per mėnesį ir galiu patvirtinti, kad tai tikra atgaiva plaukams.

Sausas galvos trinkimas. Kita gera priemonė, kuri kartais pakeičia šampūną ir padeda „ištempti” laiką tarp trinkimų – tai sausas šampūnas arba sausa krakmolo-molio pudra. Ant sausų plaukų šaknų paskirstyta pudra adsorbuoja riebalų perteklių, dulkes ir plaukų nebereikia nei plauti, nei džiovinti. Be to – suteikia plaukams apimties, purumo. Pudros likučiai nuvalomi rankšluosčiu ir iššukuojami šepečiu. Visa procedūra tetrunka keletą minučių. Tokį “sausąjį šampūną” lengva pasidaryti pačiai (kiekis apskaičiuotas keletui kartų):

Tamsiaplaukėms:
– šaukštelis krakmolo (kukurūzų, ryžių ar bulvių)
– šaukštelis molio (raudonasis arba gasulas)
– pusė šaukštelio nuriebalintos kakavos miltelių

Šviesiaplaukėms:
– šaukštelis krakmolo (kukurūzų, ryžių ar bulvių)
– šaukštelis baltojo arba geltonojo molio

Šampūnas plaukams – ne draugas. Jei įprastų šampūnų atsisakyti visgi sunku, nualintus plaukus turinčioms reikia pereiti prie ekologiškų šampūnų. Kodėl ekologiškų? Todėl, kad ekologiški šampūnai mažiau putoja, t.y. mažiau alina jau ir taip dažų pažeistus plaukus. Atminkite: kuo smarkiau putoja šampūnas ar dušo želė, tuo labiau pažeidžia, pašiaušia plauko žvynelius, džiovina plaukus ir dirgina odą, skatina riebalų gamybą.

Be to, kai kai kuriuose ekologiškuose šampūnuose daugiau vertingų vaistažolių ekstraktų, aliejų. Naudojant sintetinius gausiai putojančius šampūnus, praktiškai neišvengiamai tenka naudoti ir balzamus. O po ekologiškų šampūnų balzamų prisireikia tik retkarčiais (priklauso nuo šampūno gamintojo ir plauko struktūros). Šampūną dar galima papildomai „sušvelninti” įbėrus į jį gasulo ar kitos rūšies molio, maždaug 1 šaukštas į buteliuką (tik nepamirškite kaskart prieš naudojimą suplakti, nes molis nusėda ant dugno). Tik reikės priprasti prie mažesnio putojimo – tiek to nepatogumo, užtat vėl didžiuositės savo plaukais!

Galvos odos masažas – kad plaukai augtų ir žydėtų. Masažo efektas – neįtikėtinas. Masažo metu suaktyvinsite odos kraujotaką, į plaukų svogūnėlius pateks daugiau maisto medžiagų, ir plaukai ims augti greičiau – ypač jei masažuodama naudosite vertingus augimą skatinančius augalų aliejus, ekstraktus ar aromaterapines priemones. Galima naudoti ir medines šukas, natūralius šepečius. Jei šalia nėra mamos, sesers ar draugės, pasirengusios pakasyti jums galvą, kaip toj lietuvių pasakoj, galvą lengvai galite pasimasažuoti ir pati – užtenka paprasčiausio keleto minučių savimasažo pirštų galiukais. Kasdien!

Plaukų kaukės, nuo kurių jūsų plaukai vėl taps jūsų pasididžiavimu. Pažeistų plaukų struktūrą greičiau atkurti padeda natūralūs augaliniai aliejai ir vaškai, be to, nors ir suformuodami apsauginę plėvelę, jie nenualina plaukų, kaip sintetiniai vaškai ar silikonai Todėl aliejus galima naudoti dažnai ir ilgą laiką, t.y. tiek kiek jums reikia ar norisi. (Beje, ar esate perskaičiusios savo plaukų priemonių sudėtis?Rekomenduoju į pagalbą pasikviesti chemijos mokytoją).

Nerafinuotuose aliejuose yra visko, ko reikia plaukams – vitaminų A, E, specifinių lipidų, sterolių, riebalų rūgščių, mikroelementų. Aliejai ant plaukų naudojami dviem būdais:

– plaukų galams atgaivinti, – jei nušiūra, lūžinėja plaukų galai. Tuomet delnus reikia suvilgyti aliejumi ir sutepti plaukų galus. Jei aliejaus neperdozuosite, po 15-30 minučių sausi plaukai aliejų sugers ir aliejaus nereikės net išplauti.

– galvos odai ir plaukams – kaukių pavidalu. Ši procedūra padeda, jei plaukai slenka, prarado žvilgesį, jei niežti galvos odą, atsirado pleiskanų, spuogų ar kitų problemų. Kaukė daroma 1-2 kartus per savaitę: aliejus ar specialus mišinys (geriau šiltas) paskirstomas ant plaukų ir įmasažuojamas į galvos odą (tai pagerina plaukų folikulų būklę ir nuramina šampūnų varginamą galvos odą); uždedama dušo kepuraitė ir šilta kepurė arba rankšluostis, kad plaukai būtų šiltai. Laikoma bent valandą arba dar geriau – pernakt. Po to plaukai išplaunami gasulo moliu arba švelniu šampūnu. Pastaba: aliejų tepkite saikingai, kad nebūtų sunku išplauti. 

Aliejinės plaukų kaukės nuramina sudirgusią galvos odą, sureguliuoja riebalų gamybą, atgaivina ir sustiprina ir plaukų šaknis, ir pačius plaukus.

Tinkamiausi kosmetiniai aliejai plaukų kaukėms ir masažams:

– MONOI aliejus su vitaminu E – jo plaukus drėkinančios ir grąžinančios savybės patvirtintos klinikiniais tyrimais.
– Kokosų, sezamų, simonsijų (jojoba), ricinų, makadamijų aliejai, – naudojami įvairiausių tautų nuo senų senovės
– Specialus aliejų mišinys, subalansuotas galvos odai ir plaukams
– Eteriniai aliejai – rozmarinų, levandų ilang-ilang, kedrų, pušų, degmedžių, santalų (naudoti su šampūnais arba su kaukėmis)

Dažymas su hena (chna). Plaukus labai sustiprina heninė lavsonija. Iš šio krūmo lapų gaminami milteliai „hena” (dar vadinama “chna”), kurie nuo senų senovės buvo naudojami plaukų priežiūrai ir dažymui. Jei nesibaiminate plaukų spalvos pasikeitimų, būtinai išmėginkite galvos ir plaukų kaukę su hena. Henoje esantis pigmentas lavsonas šviesius plaukus dažo „ryžai-raudonai”, o tamsius – rudais raudonmedžio atspalviais. Pakartoniai dažymai plaukų spalvą daro vis intensyvesnę ir sodresnę. O plaukai sustiprėja ir auga neįtikėtinai!

Pilnavertė mityba (nuobodu, bet naudinga). Jei norite turėti gražius plaukus, vietoj sumuštinio ryte arba vakare suvalgykite vieną saują įvairių riešutų, sėklų ir daigintų grūdų. Juose yra plaukams, nagams ir odai būtinų mikroelementų ir vitaminų – tai tiesiog puikiai pasisavinami natūralūs maisto papildai.


O kokios odos ar plaukų priežiūros problemos kamuoja tave? Užduok klausimą Kvapų namų” natūralios kosmetikos ekspertei Rūtai ir ieškok jos atsakymo portale panele.lt!


Mano išsaugoti straipsniai