NET 53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Istorinis grožis iš Japonijos: juodi dantys

Istorinis grožis iš Japonijos: juodi dantys, skusti antakiai, porcelianinė oda

XV-XVIII amžiuje Japonijoje kilmės, grožio ir sveikatos standartai buvo tai, kas šiandien dienai jau yra istorija ir sunkiai įsivaizduojama.

Nemalonaus kvapo tirpalas dantims juodinti

Dantų dažymas juodai vadinamas „Ohaguro“ – tai vienas tų grožio ritualų, kuriuos šiandien dar galima išvysti darant geišas Japonijoje.

Dantų dažymas gyvavęs XV-XVIII amžiuje pirmiausia buvo populiarus jaunoms merginoms ruošiamoms šeimai, o kadangi Japonijoje mergaitės būdavo atiduodamos į šeimą apie 10-14 metų, tai jau nuo tokio amžiaus kiekvieną dieną tepdavo dantis juodu tirpalu.

„Tirpalas būdavo gaminamas iš ryžių ir surūdijusios geležies tirpalų, druskos, žalios arbatos ir juodųjų riešutų ekstraktų. Iš šių medžiagų pagamintas produktas buvo nemalonaus kvapo ir juo reikėdavo tepti dantis. Edo eros (1603 – 1868) metu buvo labai išpopuliarėjęs šis dantų dažymo ir tuo pačiu saugojimo ritualas“, – apie juodo tirpalo dantims gamybą pasakojo Japonijos prevencinės medicinos ekspertė Erika Stankevičiūtė.

Japonijos prevencinės medicinos ekspertė Erika Stankevičiūtė
Japonijos prevencinės medicinos ekspertė Erika Stankevičiūtė
Organizatorių archyvas

Buvo galvojama, kad „Ohaguro“ apsaugos dantis nuo ėduonies. Tam tikras sulūžęs geležies gabalas buvo panardinamas į vandenį sumaišytą su sake ir dar pridedama acto.

Geišos juodai dantis dažo ir šiais laikais
Geišos juodai dantis dažo ir šiais laikais
Organizatorių archyvas

Imperatorių mada

Ankstesniais laikotarpiais iki Edo eros merginoms, imperatoriškajai šeimai buvo įprasta dažyti dantis juodai, vėliau tai stipriai išpopuliarėjo. Ir samurajai, ir dauguma moterų tepėsi dantis juodai.

Ypač populiarus dantų dažymas juodai buvo XV – XVIII amžiuje, tačiau jau XVII amžiuje tradicija pradėjo blėsti, o 1870 metais buvo uždrausta naudoti „Ohaguro“. Šiais laikais tik aktoriai ir geišos naudoja dantų dažymą juodai kaip pagarbą istorijai.

Antakių skutimas – emocijoms slėpti

Antakių skutimas taip pat viena tų madų, kurią šiandien mena tik imitaciniai grimai. Moterys skusdavo antakius tam, kad slėptų emocijas, kad visada būtų nuotaikingos. Buvo piešiami visada teigiamos išraiškos antakiai, kad vyras nepastebėtų kada moteris blogos nuotaikos. „Tai toks gražus filosofinis moters ugdymas nuo pat senų laikų, koks turėtų būti moters pasiruošimas, nusiteikimas šeimai ir vyrui. Moteris visada turi būti nuolanki, geros nuotaikos. Ji yra šeimos saugotoja, šeimos biudžeto valdytoja“, – žavėdamasi japonų moteriškumo filosofija pasakojo Erika Stankevičiūtė.

Japonai intuityviai rūpinasi savo sveikata

„Žiūrint į istoriją, dar net patys visų tyrimų apie jų silpną kaulų sistemą nežinodami, japonai visais būdais stengėsi apsaugoti savo dantis.

Iki šių dienų niekas tiek daug netyrinėjo savo kaulinio audinio kaip japonai. Kaulinis audinys yra gyvas. Jis vystosi visą žmogaus amžių. Jis gali atsistatyti. Ir niekas kitas tik japonai sugalvojo ne tik dantis dažyti juodai, bet ir ištirti koralus. Po tyrimų paaiškėjo, kad koralai gali būti naudingi kaip kalcio šaltinis“, – apie japonų prevencinės medicinos įgūdžius pasakojo Erika Stankevičiūtė.

Japonė moteris
Japonė moteris
Shutterstock nuotr.

Koralinė pudra

Šiandien Japonijoj labai populiari koralų pudra. Moteris pasakojo, kad dažymą dantis juodai pakeitė koralinės pudros vartojimu. „Koralo pudra sudaryta iš 73 mineralų. Koralai detoksikuoja ir valo vandenyną, lygiai taip pat jie valo ir žmogaus organizmą. Pagal tyrimus nustatyta, kad koralų turimą kalcį organizmas pasisavina beveik 80 procentų. Šiandien japonai nebedažo dantų juodai, bet koralinio kalcio miltelius deda į beveik visus pieno desertus ir kitus pieno produktus“, – dalinosi patirtimi Japonijoje Erika Stankevičiūtė.

Japonių moterų turtas – balta porcelianinė oda

Japonių moterų turtas yra balta porcelianinė oda. Juodų dantų dažymo paprotys taip pat buvo vienas iš būdų pabrėžti odos baltumą.

Šiais laikais juodai dantis dažo tik geišos. Nėra paprasta pamatyti tikrą geišą. Jos vengia žvilgsnių ir yra brangios.

Balta porcelianinė oda
Balta porcelianinė oda
Shutterstock nuotr.

Japonų grožio suvokimas

Grožio samprata, mada, filosofija su laiku keičiasi. Kiekvienoje šalyje ji šiek tiek kitokia priklausomai nuo protėvių tradicijų, istorijos. Akivaizdu yra tai, kad japonai suvokia grožį kitaip. „Moters grožį japonai mato jos silpnybėje, kuri yra prieštaringa savybė vyrui. O šiandien dažna moteris pamiršo savo stipriausią instrumentą“, – šypsojosi Erika Stankevičiūtė, linkėdama moterims puoselėti moteriškumą.

Mano išsaugoti straipsniai