Įsibėgėjus rudeniui, daugumai žmonių išryškėja vienos dažniausių veido odos problemų – aknės suaktyvėjimas, dėl kenksmingų UV spindulių pagreitėjęs odos senėjimas bei jos išsausėjimas
Efektyviausiai šias problemas įveikiantis retinolis, pasitraukus kaitriajam sezonui, vėl sugrįžta į kasdienės odos priežiūros rutinos rekomendacijas, tačiau prieš pradedant vartoti retinolio turinčias kosmetikos priemones, odos priežiūros specialistai skatina pasidomėti apie teisingą šios medžiagos vartojimą.
Plačiai kasdienėje kosmetikoje naudojamas retinolis padeda išsaugoti sveiką odą tiems, kurie kiekvieną rudenį sunerimsta dėl aknės suaktyvėjimo ir išryškėjusių veido raukšlelių. Tačiau pradėjus palaipsniui pratinti odą prie vitamino A grupei priklausančio retinolio, būtina atsižvelgti į šios medžiagos koncentraciją ir odos priežiūros specialistų rekomendacijas.
„Siekiant visapusiškai pasirūpinti savo oda, pasibaigus vasarai naudinga sugrįžti prie kosmetikos, kurioje yra aptinkamas retinolis. Ši veiklioji medžiaga yra viena efektyviausių priemonių, kuri vienu metu geba susidoroti su įvairiomis odos problemomis – aktyvinant kolageno gamybą oda apsaugoma nuo pirmųjų veido mimikos raukšlelių atsiradimo, sušvelninamos jau išryškėjusios raukšlės bei šviesinamos po vasaros patamsėjusios pigmentinės dėmės. Taip pat retinolis yra rekomenduojamas į aknę linkusią odą turintiems žmonėms, kadangi jis reguliuoja riebalinių liaukų veiklą bei lygina odos reljefą švelninant po spuogų atsiradusius randelius“, – teigia dermatokosmetikos ženklo „O.D.A.“ laboratorijos vadovė Aiva Mitrulevičienė.
Pasak dermatokosmetikos specialistės, kasdien naudojant kosmetiką su retinoliu, odos būklė ženkliai pagerėja, tačiau derėtų nepamiršti, jog pirmieji rezultatai gali pasimatyti tik po kelių savaičių. Kadangi aktyvioji medžiaga veikia trijuose odos sluoksniuose – epidermyje, dermoje ir poodiniame sluoksnyje – prireikia laiko, kol būna pasiekiami giliausi odos audiniai. Dėl to tik pastovus kosmetikos su retinoliu naudojimas gali užtikrinti ilgalaikį sveikos odos palaikymą bei senėjimo procesų sustabdymą.
Prieš susipažįstant su retinoliu, būtina žinoti, jog pradėjus savarankiškai namuose vartoti juo praturtintas dermatokosmetikos priemones kartais galima sulaukti suintensyvėjusio odos jautrumo – jos paraudimo, išsausėjimo ir šerpetojimo. Tačiau Vartotojų saugos mokslinis komitetas (VSMK) tvirtina, kad retinolis, kurio koncentracija veido ir rankų kremuose siekia 0,3 proc., o kūno losjonuose – 0,05 proc., yra visiškai saugus savarankiškam naudojimui, dėl to susidūrus su nepageidaujamu poveikiu – odos paraudimu, išsausėjimu ar perštėjimu – patariama išlaukti, kol oda adaptuosis prie retinolio iššauktų pokyčių.
„Pats retinolis dažniausiai yra aptinkamas grožio kosmetikoje, o žvelgiant į dermatologų pacientus, gydomiesiems tikslams dažniau naudojami kiti retinoidai. Lyginant su jais, retinolis yra švelniau veikiantis ir saikingai vartojant nesukelia šalutinių reiškinių, būtent dėl to jis įeina į kosmetikos sudėtį ir yra lengvai pasiekiamas vartotojui. Tuo tarpu, vieni dažniausiai dermatologų skiriamų receptinių retinoidų yra izotretinoinas, skirtas gydyti sunkias aknės formas, bei acitretinas, kuris indikuotinas gydant keratodermines ligas, delnų ir padų keratozes bei sunkias žvynelinės formas“, – teigia gyd. dermatologė Ieva Turskė.
Stipresnės koncentracijos vitamino A atmainų efektyvumas yra nenuginčijamas dėl savybių gydyti patogenezinius ligos veiksnius. Tačiau priemones reikia naudoti tiksliai kaip nurodo dermatologas. Stiprūs retinoidai intensyvina odos ląstelėse vykstančius procesus – regeneruoja odą, stabdo jos senėjimą, normalizuoja drėgmės balansą, o svarbiausia – kovoja su akne, pasižymint savybe reguliuoti riebalinių liaukų veiklą, mažinti riebalų išsiskyrimą, atkimšti ir sutraukti poras, taip sumažinant komedonų ir kitų bėrimų formavimąsi.
„Stipresnės koncentracijos retinolio ar receptines retinoidų priemones derėtų naudoti vakarais, kad kuo labiau išvengtume saulės poveikio, nes retinoidų priemonės didina jautrumą UV spinduliams. Pradėti naudoti reikėtų atsargiau, 3-4 kartus per savaitę, o vėliau, jeigu oda toleruoja produktą, galima kasdien. Pradžioje galima pabandyti priemones naudoti po intensyviai drėkinančio kremo, skirto jautriai odai. Juo rekomenduojama patepti ir jautriausias zonas – tarp jų ir paakius. Taip pat rytais svarbu nepamiršti apsauginių priemonių nuo saulės, kurių apsauga ne mažesnė kaip SPF30“, – teigia dermatologė.