Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Į grožio rinką skverbiasi grybai - tampa vis dažnesniu grožio priemonių ingredientu

Į grožio rinką skverbiasi grybai – tampa vis dažnesniu grožio priemonių ingredientu

Grybai egzistavo žemėje maždaug 1,5 milijardo metų ir šimtmečius buvo naudojami tradicinėje kinų medicinoje. Tačiau šiandien grybai išgyvena savotišką renesansą.

Daugybė restoranų įtraukė juos į savo valgiaraščius, daugybė sveikatingumo prekių ženklų naudoja jį papilduose ir milteliuose. „Grybai gali turėti teigiamą poveikį mūsų nuotaikai, atminčiai ir imunitetui“, – sako daktaras Christopher Hobbs. O dabar grybai pradėjo skverbtis ir į grožio rinką. Pirmą kartą grybų naudojimas, kalbant apie odos priežiūros produktus, prasidėjo 2005 m., kai integracinės medicinos specialistas dr. Andrew Weil bendradarbiavo su „Origins“ gamindamas losjoną, kurio sudėtyje gausu grybų.

Kuo grybai, randami odos priežiūros priemonėse, naudingi odai?

Po beveik dviejų dešimtmečių grybų galima rasti vis daugiau kosmetikos priemonių – veido kaukėse, kremuose, serumuose ir kitur. O kuo iš tiesų grybai gali būti naudingi odai? „Tyrimai atskleidžia, kad grybai gali būti naudingi odai dėl juose esančių metabolitų, kurie gali padėti kovoje su laisvaisiais radikalais, taip pat drėkinančių beta gliukanų, melaniną slopinančių junginių ir didelio kiekio vitamino D kiekio“ – sako Catarina Oliveira, naujos grybų pagrindu pagamintos odos priežiūros linijos Herbar įkūrėja.

„Beta gliukanai, triterpenai, polisacharidai ir polifenoliai (visi randami grybuose) dažnai buvo naudojami gydyti rožinę, taip pat slopinti odos jautrumą, gydyti spuogų randus ir atstatyti pažeistą odos barjerą“, – teigia C. Oliveira. Kai kurios grybų rūšys, tokios kaip reishi, shiitake ir tremella, priskiriamos adaptogenams. „Adaptogenų panaudojimas odos priežiūroje gali padėti jai apsisaugoti nuo aplinkos veiksnių, tokių kaip UV spinduliuotė, tarša ir toksinai“, – sako dermatologė Rebecca Marcus.

„Adaptogenai turi antioksidacinių savybių, kurios gali neutralizuoti laisvuosius radikalus, taip pat priešuždegiminių savybių, padedančių odai nurimti“, – teigia dermatologė. Nors ji mini, kad duomenys apie adaptogenų naudą yra riboti, yra ir tyrimų, kurie rodo, kad adaptogenai gali pagerinti odos sveikatą.

„Mokslinėje literatūroje atskleidžiama, kad adaptogenai padeda reguliuoti organizmo reakciją į stresą ir grąžina organizmą į homeostazę“, – sako ji. „Žinome, kad odos sveikata turi prasidėti iš vidaus, todėl jei adaptogenai padeda visam kūnui, odos būklė gali pagerėti. Adaptogenų vartojimas gali „sumažinti uždegimo žymenis, kurie paveikia streso sukeltas odos ligas (pvz., suaugusiųjų spuogus). Tačiau, paprastai kalbant, grybai labiausiai naudingi odai, kuomet naudojami lokaliai. Jie turėtų būti saugūs visų tipų odai, nebent turima alergija kai kurių rūšių grybams“, – teigia R. Marcus.

Kodėl grybai šiais laikais populiarūs ingredientai odos priežiūros priemonėse?

Anot gydytojų, grybai patenkina augančius vartotojų poreikius dėl švarių, moksliškai pagrįstų ir daugiafunkcinių ingredientų. Šiuos poreikius daugiausiai lėmė pandemijos padariniai. „Dėl COVID-19 ligos daugelis žmonių pakeitė požiūrį į sveikatą “, – sako R. Marcus.

„Manau, kad žmonės žino, kad jiems reikia investuoti į savo sveikatą. Manau, kad grybai taps dar didesniu atradimu daugeliui šiais metais, nes bus prieinama vis daugiau mokslinių tyrimų, pagrindžiančių grybų naudą odai“, – priduria R. Marcus.

Kadangi minimalaus makiažo išvaizda šiuo metu itin madinga, logiška, kad žmonės ir toliau teikia pirmenybę odos priežiūros priemonėms, kurios sukurtos naudojant natūralius ingredientus. „Mes tikrai tikime, kad grybų panaudojimas grožio srityje yra mūsų ateitis“, – sako R. Marcus.

Mano išsaugoti straipsniai