NET 53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Kaip dažnai vertėtų trinkti galvą

Kaip dažnai vertėtų trinkti galvą, ir kodėl svarbu pasirūpinti ne tik plaukais, bet ir galvos oda?

Galvos trinkimas daugeliui atrodo savaime suprantamas dalykas, tačiau atliekant šią procedūrą per dažnai arba per retai gali kilti nepageidaujamų padarinių, tokių kaip pleiskanos arba pastovus galvos niežėjimas. Specialistai teigia, kad norint to išvengti, vertėtų atidžiai domėtis perkamomis plaukų priežiūros priemonėmis ir vengti produktų, kuriuose gausu dažiklių, kvapiklių arba cheminių medžiagų.

„Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Asta Budreckienė sako, kad sveiki ir gražūs plaukai – sveikatos simbolis. Tai vienas iš svarbiausių žmogaus išvaizdos aspektų, kuriam įprastai skiriame ypatingai daug dėmesio, tačiau svarbu žinoti, kad šiuolaikinėje kosmetikos rinkoje yra daug nesaugių ir žalingų plaukų priežiūros priemonių.

„Europos Sąjungos šalyse plaukų priežiūros gaminių sudėtis yra griežtai reglamentuojama, todėl nesaugios priemonės į Lietuvą dažniausiai atvyksta iš tolimų valstybių, pavyzdžiui, Kinijos. Neretai iš nepatikimų internetinių svetainių užsakytuose gaminiuose randama cheminių medžiagų, kurios net nebūna nurodytos etiketėje. Kartais vaistinių lankytojai atsineša parodyti užsakytą priemonę ir prašo pakonsultuoti, ar ji negalėjo iššaukti galvos odos sausumo, niežėjimo ir kitų problemų. Toks eksperimentavimas su neaiškios kilmės ar kokybės produktais yra viena iš galvos odos problemų priežasčių“, – teigia vaistininkė.

Pacientai dažniausiai skundžiasi pleiskanomis

Dažniausiai naudojama plaukų priežiūros priemonė yra šampūnas, kuris padeda pašalinti nešvarumus iš galvos odos bei plaukų.

„Kokybiškas plaukų išplovimas yra sudėtinga užduotis, ypač moterims, kadangi jų plaukai įprastai yra ilgesni, tačiau pats principas yra vienodas – šampūnu reikėtų stengtis tinkamai trinkti galvos odą, o susidariusias putas paskirstyti per visą plaukų ilgį. Be to, nederėtų šampūno naudoti didesniais kiekiais negu iš tikrųjų reikia, vienam plovimui turėtų užtekti vienos saujos šampūno, nes ilgainiui perteklinis jo naudojimas gali tapti pleiskanų atsiradimo priežastimi“, – pataria A. Budreckienė.

Pašnekovė priduria, kad tiek vyrams, tiek moterims derėtų atsiminti, jog vandens temperatūra yra labai svarbus veiksnys, į kurį vertėtų atsižvelgti plaunant galvą. Pavyzdžiui, karštas vanduo aktyvina riebalinių liaukų veiklą, todėl jeigu plausite galvą su karštu arba labai šiltu vandeniu, tikėtina, kad plaukai riebaluosis intensyviau.

„Norint to išvengti, baigus plovimą vertėtų perskalauti plaukus vėsesniu vandeniu. Tai pagerins galvos kraujotaką, o plaukai ilgainiui taps lygesni ir labiau žvilgantys. Tiesa, galvos kraujotakos gerinimas itin aktualus tiems, kurie nori turėti vešlesnius plaukus, kadangi pagerėjusi kraujotaka stimuliuoja plaukų folikulų ląsteles ir skatina plaukus augti“, – sako „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė.

Ji dalinasi, kad plaukus atgaivina ir vaistinių žolelių nuovirai, tad galima bent 1-2 kartus per savaitę palepinti plaukus ramunėlių, dilgėlių ar varnalėšų šaknų nuovirais. Ramunėlės suteikia plaukams lankstumo, blizgesio ir švelnumo, o dilgėlės bei varnalėšų šaknys stiprina plaukus, skatina jų augimą, mažina riebalavimąsi, odos pleiskanojimą.

Paklausta, su kokiomis galvos odos ar plaukų problemomis dažniausiai susiduria vaistinių pacientai, A. Budreckienė atsako, kad bene dažniausios problemos dėl kurių kreipiamasi – plaukų slinkimas ir pleiskanos. Pastarosios gali atsirasti dėl streso, aknės, hormonų disbalanso, netinkamų kosmetinių priemonių arba dėl riebalinių liaukų sutrikimo.

„Jeigu pastebite pakitusią galvos odos struktūrą, pavyzdžiui, atsirado niežėjimas ar pleiskanojimas, pirmiausiai apsvarstykite, ar galite savarankiškai prisidėti prie galvos odos būklės pagerinimo. Pagalvokite, kokias priemones naudojate, kiek jų naudojate, kokiu vandeniu, šaltu ar karštu, įprastai plaunate galvą. Galbūt vartojate daug saldumynų, riebių ir sunkiai virškinamų maisto produktų, druskos bei kavos? Kartais gydymui ne visada reikia vaistų, užtenka tik pakoreguoti gyvenimo būdą. Tiesa, dažnu atveju plaukai gali pradėti pleiskanoti dėl patiriamo streso, tad šiuo atveju vertėtų pasistengti spręsti ne jau atsiradusią pasekmę, o tai sukėlusią problemą“, – komentuoja ji.

plaukai
plaukai
Fotolia nuotr.

Kondicionieriai ir kaukės – tokie pat naudingi kaip šampūnas

Plaukų priežiūros specialistės Gretos Pikelytės teigimu, teisingai parinktas šampūnas turi didelę įtaką žmogaus galvos odos ir plaukų būklei. Kokybiškas šampūnas neturėtų sukelti niežėjimo, tempimo jausmo, odos galvos jautrumo ar pleiskanų.

„Vertėtų vengti tokių šampūnų, kuriuose gausu dažiklių, kvapiklių, silikonų ar druskų. Šiltuoju metų laiku visuomet rekomenduoju rinktis drėkinančias priemones, o šaltuoju metų laiku – maitinančias. Vasarą plaukai dažnai būna sausesni dėl saulės ar vandens padarytos žalos, o šaltuoju sezonu galvos oda bei plaukai patiria didžiulį stresą dėl temperatūrų skirtumo, vėjo bei šalčio“, – dalinasi ji.

Paklausta, kaip dažnai reikėtų trinkti galvą, pašnekovė tikina, kad visiems bendros taisyklės – nėra. Tai priklauso nuo kelių faktorių: galvos odos tipo, plaukų tipo, naudojamų plaukų priežiūros priemonių ir ar žmogus užsiima aktyvia fizine veikla.

„Tačiau yra tam tikrų rekomendacijų, kurių vertėtų laikytis. Pavyzdžiui, jeigu galvos oda riebi, tuomet galvą trinkti turėtumėte kiekvieną ar kas antrą dieną. Jeigu galvos oda nei riebi, nei sausa, galvą plauti rekomenduojama 2-3 kartus per savaitę. Jeigu galvos oda sausa, galvos trinkimui užteks vos vieno karto per savaitę. Beje, jeigu sportuojate, galvą trinkti galima net ir dukart paroje, kadangi kartu su prakaitu išsiskiria druskos bei riebalai“, – pataria plaukų priežiūros specialistė.

G. Pikelytė priduria, kad po galvos trinkimo naudinga pasinaudoti kondicionieriais ir plaukų kaukėmis. Pastarąsias vertėtų naudoti kas antrą arba kas trečią plovimą, ir ant plaukų išlaikyti bent 10-15 minučių arba tiek, kiek nurodo gamintojas.

„Kaukė veikia gilesnius plaukų sluoksnius ir stipriai maitina bei drėkina, tačiau jos negalima naudoti kaskart po plovimo – tuomet plaukai gali apsunkti, prarasti žvilgesį bei gyvybę. Kuomet renkatės kaukę, sudėtyje vertėtų ieškoti keratino, hidrolizuoto keratino, aminorūgščių, baltymų, kolageno, šilko, hidrolizuoto šilko arba arganų aliejaus – šios medžiagos yra itin naudingos plaukams“, – teigia ji.

Pašnekovė priduria, kad dar vienas labai svarbus produktas, kurį dauguma žmonių užmiršta – galvos odos šveitiklis. Jis yra būtinas tiek vyrams, tiek moterims, nes jo pagalba iš plaukų pašalinami užsilikę produktų likučiai, aplinkos teršalai, nušveičiamos negyvos odos ląsteles. Galvos odos šveitiklį rekomenduojama naudoti kas 4-8 savaites.

„Be to, po plaukų plovimo, prieš naudojant plaukų džiovintuvą, būtina naudoti nenuskalaujamus kondicionierius, kurie suteikia apsaugą nuo karščio. Šios priemonės papildomai sudrėkins, pamaitins ar suglotnins plaukus. Galiausiai, nepamirškite plaukų galiukų palepinti aliejais, kurie užtikrins papildomą apsaugą“, – reziumuoja G. Pikelytė.

Mano išsaugoti straipsniai